خبر خوش از میان موج های سیلاب خوزستان؛

گوزن های زرد مفقود شده بر اثر سیلاب خوزستان دیده شدند

گوزن های زرد مفقود شده بر اثر سیلاب خوزستان دیده شدند به گزارش حیوان خانگی رئیس اداره پارك ملی دز از دیده شدن برخی از گوزن های زرد ایرانی كه بر اثر سیلاب اخیر مفقود شده بودند در محدوده منطقه حفاظت شده دز اطلاع داد.رضا قپانچی پور در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: از دهم فروردین ماه، افزایش قابل توجه دبی رودخانه دز و سیلاب باعث زیر آب رفتن پارك ملی و منطقه حفاظت شده دز شد كه سایت اداری این پارك به منظور جلوگیری از خسارت احتمالی سیلاب تخلیه شد.
وی اضافه كرد: تمام ماشین آلات و وسایل موجود در اداره پارك ملی دز كه قابلیت جابجایی داشتند به منظور جلوگیری از خسارت احتمالی سیلاب به مناطق دیگر منتقل شدند و ماشین آلات این اداره به پاركینگ شركت شهید بهشتی و اسلحه ها به اسلحه خانه منتقل شدند.
رئیس اداره پارك ملی دز با اشاره به اینكه این وضعیت تا اطمینان از شرایط رودخانه دز ادامه دارد، اظهار داشت: پارك ملی و منطقه حفاظت شده دز حدود ۱۷ هزار هكتار است كه اغلب مناطق آن به علت افزایش دبی رودخانه زیر آب رفتند و همین امر باعث مفقود شدن گوزن های زرد ایرانی و نگرانی ما و دوستداران محیط زیست از وضعیت سلامت آنها شد.
قپانچی پور بیان كرد: در این بین نكته ای كه تا حد زیادی نگرانی ما را كمتر كرد، این بود كه گوزن حیوانی زرنگ، زیرك و شناگر ماهری است و به راحتی در آب شناور می شود و اگر در میان فنس ها یا محل خاصی گرفتگار نشود امكان غرق شدن آنها وجود ندارد.
رئیس اداره پارك ملی دز خاطرنشان كرد: همینطور در سیلاب سال ۹۵ كه حجم سیلاب نسبت به امسال بسیار بیشتر بود تنها یك رأس تلفات داشته ایم و گوزن ها در صحت و سلامتی كامل بودند.
قپانچی افزود: پس از سیلاب سال ۹۵ یك تپه بزرگ برای گوزن ها بوجود آمد تا گوزن های زرد ایرانی در مواقع سیلاب از این تپه استفاده كنند. اما در سیلاب اخیر نه تنها گوزن ها بر روی این تپه رؤیت نشدن بلكه سایت تكثیر و نگهداری گونه حفاظت شده «گوزن زرد» در پارك ملی دز (میانرود دزفول) هم زیر آب رفت و بخشی از فنس این سایت تخریب شد، بنابراین گوزن ها از سایت خارج شدند.
وی عنوان كرد: بر همین مبنا از زمان وقوع سیلاب تابحال تلاش های زیادی با هدف كسب اطلاعاتی از وضعیت سلامت و حیات گوزن های موجود در این مكان انجام شد كه ابتدا طی روزهای گذشته تعدادی رد پا و سرگین از آنها مشاهده و پس از آن با كارگذاری ۴ دوربین تله ای موفق به تصویر برداری و مشاهده برخی از آنها شدیم.
قپانچی پور با اشاره به اینكه تابحال هیچ گونه تلفات و یا لاشه ای از این گونه رؤیت نشده، اضافه كرد: با ضبط تصاویر اخیر با اطمینان بیشتری می توان از وضعیت سلامت آنها اطلاع داد.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، بر مبنای آخرین سرشماری حیات وحش، ۲۰ تا ۳۰ رأس گوزن زرد در سایت تكثیر و نگهداری گوزن زرد در پارك و منطقه حفاظت شده دز واقع در میانرود دزفول وجود دارد.
گوزن زرد ایرانی بزرگ تر از شوكا و كوچك تر از مرال (دو گوزن دیگر بومی ایران) است و خال های سفید روی پشت و پهلوهایش آنرا كاملاً از این دو نوع گوزن متمایز می كند.
گوزن های نر شاخ های بلند و نسبتاً پهنی دارند و رشد شاخ ها از یك سالگی به بعد آغاز می شود، ولی شاخك ها از دو سالگی ظاهر می گردد. در اواخر فصل زمستان شاخ ها می افتند و شاخ های جدید بلافاصله آغاز به رشد می كنند و در تابستان تكمیل می شوند.
موهای این گونه جانوری در فصل تابستان كوتاه است. رنگ پشت و پهلوها در این فصل زرد متمایل به قرمز و زیر بدن و كفل ها و دم سفید است.
گوزن زرد ایرانی در قسمت پشت و پهلوها خال های سفید مشخصی دارد ضمن اینكه در زمستان موها بلندتر و به رنگ خاكستری با خال های نامشخص است.
پارك ملی دز واقع در میانرود دزفول با برخورداری از ۱۷ هزار هكتار مساحت، زیستگاه گونه های مختلف جانوری بخصوص گوزن زرد ایرانی است كه در ۱۵۰ كیلومتر از مسیر رودخانه دز امتداد دارد و از آن بعنوان تنها باقی مانده جنگل های گرمسیری جهان نام برده می شود.
پارك ملی و منطقه حفاظت شده دز رویشگاه جنگلی نیمه گرمسیری حاشیه رودخانه دز همینطور همچون زیستگاه های پرارزش پرندگان بوده كه دارای میكروتالاب های منحصر به فرد و زیستگاه غنی انواع آبزیان و پرندگان است.

1398/01/26
15:24:59
5.0 / 5
1694
تگهای خبر: آب , پارك , پرندگان , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی