تخریب سالانه ۱۲ هزار هكتار جنگل در كشور

تخریب سالانه ۱۲ هزار هكتار جنگل در كشور به گزارش حیوان خانگی مدیركل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به اینكه سالانه حدود ۱۲ هزار هكتار جنگل در كشور تخریب می شود، اظهار داشت: مساحت جنگل های شمال از سال ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۰ بیشتر از دو میلیون هكتار بود هم اكنون هم با در نظر گرفتن وسعت اراضی جنگل كاری شده وسعت این جنگل ها به حدود حدود دو میلیون و ۷۳ هزار هكتار می رسد.رضا بیانی در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این سوال كه وسعت اراضی جنگلی كشور طی چند دهه اخیر چه تغییراتی داشته و آیا ادعای برخی كارشناسان منابع طبیعی در خصوص از بین رفتن جنگل های كشور طی دهه های آینده صحت دارد یا خیر، اظهار داشت: بر مبنای آمار سازمان خواروبار و كشاورزی -فائو- سالانه حدود ۱۲ هزار هكتار جنگل در كشور تخریب می شود. در مقابل هم سالانه به صورت متوسط حدود ۱۱ هزار و ۸۰۰ هكتار جنگل كاری در كشور انجام می شود.

بیانی با اشاره به اینكه كیفیت پوشش گیاهی جنگل كاری شده با جنگل های طبیعی متفاوت است، خاطرنشان كرد: برخی پوشش های گیاهی جنگلی در كشور بخصوص جنگل های زاگرس حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال سن دارند ازاین رو كیفیت این جنگل ها را نمی توان با پوشش گیاهی جنگل كاری شده مقایسه كرد. سازمان جنگل ها پیگیر حفاظت بیشتر از جنگل های كشور و مقرر است كه تا آخر برنامه ششم توسعه ضریب حفاظتی جنگل را به بیشتر از ۹۰ درصد برساند.

وی سدسازی در جنگل، عملیات عمرانی و قاچاق چوب را همچون مهمترین عوامل تخریب جنگل برشمرد و اظهار داشت: ادعای از بین رفتن جنگل های كشور در سال های آینده مستند و علمی نیست و درخواست ما این است كه اگر كارشناسی در این زمینه مطالعه تحقیقی انجام داده است، نتایج خویش را به سازمان جنگل ها عرضه نماید ولی تا امروز این مورد برای ما اثبات نشده است.

مدیركل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به طرح «بوم سازگان زاگرس» كه برای احیا و غنی سازی جنگل های زاگرس اجرا می شود، اظهار نمود: مساحت جنگل های زاگرس هم اكنون بین ۵ تا ۶ میلیون هكتار است و نقشه ای از دهه های گذشته این جنگل جهت بررسی مساحت آن با گذشته وجود ندارد.

بیانی افزود: هم اكنون سازمان جنگل ها می خواهد تا بر مبنای تصاویر هوایی سال ۴۶ مساحت جنگل های زاگرس طی آن دهه را محاسبه كند همینطور به غیر از تصاویر هوایی این سال آمار مستندی وجود ندارد.
افت و خیز مساحت جنگل های شمال كشور از سال ۱۳۳۶ تا سال ۱۳۹۵
وی در ادامه درباره مساحت جنگل های شمال كشور توضیح داد: از سال ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۰ مساحت جنگل های شمال بیشتر از ۲ میلیون هكتار بود اما در سال ۱۳۴۶ به یك میلیون و ۹۰۰ هزار هكتار كاهش پیدا كرد. در سال ۱۳۷۳ هم مساحت جنگل های شمال كشور بر مبنای نقشه های موجود یك میلیون و ۸۴۷ هزار هكتار بود.

به گفته بیانی در سال ۱۳۸۳ مساحت جنگل های شمال كشور به سبب جنگل كاری های انجام شده به یك میلیون و ۹۳۶ هزار هكتار و در اواخر سال ۹۵ به حدود ۲ میلیون و ۷۳ هزار هكتار رسید.

مدیركل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در انتها اظهار نمود: بطور قطع زمانی طولانی باید سپری شود تا عرصه های جنگل كاری شده كاركرد جنگل های طبیعی همچون ترسیب كربن، نفوذ آب، تثبیت خاك، پیشگیری از فرسایش و تولید آب را پیدا كند.
1398/02/08
11:25:48
5.0 / 5
1508
تگهای خبر: آب , خاك , سازمان , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی