غرق شدن جاكارتا، دلیل تغییر پایتخت اندونزی

غرق شدن جاكارتا، دلیل تغییر پایتخت اندونزی به گزارش حیوان خانگی جاكارتا، پایتخت كنونی اندونزی یكی از نقاط كره زمین است كه به سرعت در حال فرو رفتن به زیر آب است.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، "بامبنگ برادجونگورو"، وزیر برنامه ریزی اندونزی می گوید كه "جوكو ویدودو"، رئیس جمهوری این كشور در یك تصمیم مهم می خواهد پایتخت این كشور را به جای دیگری منتقل كند.
هنوز محل جدید مشخص نشده اما بعضی از رسانه های محلی از "پالانگ كارایا" در جزیره بورنئو بعنوان یكی از گزینه هایی كه شانس زیادی دارد، نام برده اند.
به قول برادجونگورو، اجرای این طرح ۱۰ سال طول خواهد كشید. او بعد از جلسه هیات دولت به خبرنگاران اظهار داشت كه همانطور كه بعضی كشورهای دیگر توانستند چنین كاری كنند، اندونزی هم خواهد توانست.

دلایل انتقال پایتخت اندونزی چیست؟
از سال ۱۹۴۵ میلادی كه این كشور از هلند استقلال یافت، بحث انتقال پایتخت اندونزی به یك مكان دیگر مطرح بوده است.
در سال ۲۰۱۶ میلادی یك نظرسنجی درباره ابرشهرها، جاكارتا را بعنوان پرترافیك ترین شهر جهان معرفی نمود. در این شهر مسئولان دولتی به جهت اینكه به موقع به جلسات خود برسند باید از اسكورت پلیس برای باز كردن مسیر عبوری استفاده كنند.
وزیر برنامه ریزی اندونزی می گوید كه ترافیك پایتخت سالانه معادل حدود شش میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار برای دولت این كشور هزینه دارد.
در دو دهه اخیر برنامه گسترده ای برای تمركززدایی از دولت و دادن قدرت سیاسی و منابع مالی بیشتر به شهرداری ها اجرا شده است.
همچنین جاكارتا یكی از شهرهای جهان است كه به سرعت در حال غرق شدن است.
كارشناسان می گویند كه بخش بزرگی از ابرشهر جاكارتا امكان دارد تا سال ۲۰۵۰ به زیر آب فرو رود. منطقه شمالی شهر جاكارتا در ۱۰ سال گذشته، دو و نیم متر به زیر آب رفته است و همچنان به صورت متوسط بین یك تا ۱۵ سانتیمتر در سال در آب فرو می رود.
این شهر در محل تلاقی ۱۳ رودخانه و روی زمین های باتلاقی قرار گرفته است.
نیمی از جاكارتا پایین تر از سطح دریا قرار دارد. یكی از علل این وضعیت استفاده از آب های زیرزمینی است كه برای آشامیدن و استحمام استفاده می‎شود.

چه گزینه هایی وجود دارد؟
در جلسه كابینه دولت اندونزی سه گزینه مورد بحث قرار گرفت.
یكی از گزینه ها ساختن منطقه مخصوصی داخل پایتخت كنونی برای ادارات دولتی بود، یك گزینه دیگر انتقال به جایی در خارج شهر جاكارتا و سومین گزینه كه رئیس جمهور این كشور بیشتر با آن موافق بود ساخت یك پایتخت جدید در یك جزیره دیگر است.
از نظر جغرافیایی این مكان جدید در نزدیكی مركز مجمع الجزایر قرار گرفته و احمد سوكارنو، بنیانگذار اندونزی مستقل و رهبر جنبش استقلال این كشور هم این نقطه را بعنوان پایتخت پیشنهاد داده بود.
به گزارش بی بی سی، واكنش ها در شهر پالانگ كارایا به خبر پایتخت شدن احتمالی این شهر بسیار بوده است. پالانگ كارایا پایتخت استان كالیمانتان مركزی است و بین رودخانه های كایاهان و سابانگائو قرار دارد.1398/02/10
13:31:56
5.0 / 5
2308
تگهای خبر: آب , جزیره , رودخانه , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی