آبخیزداری تنها راه نجات كشور از خشكسالی و بارش های شدید

آبخیزداری تنها راه نجات كشور از خشكسالی و بارش های شدید به گزارش حیوان خانگی یك استاد مهندسی رودخانه و علوم و مهندسی آبخیز دانشگاه تهران اظهار داشت: تنها راه نجات كشور از خشكسالی های بلندمدت و پیشگیری از سیل، مدیریت جامع حوضه آبخیز است.علی سلاجقه در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه طی ۳۰ روز در كشور حدود ۱۰۰ میلیارد متر مكعب بارش اتفاق افتاد، اظهار نمود: برای مثال طی ۱۵ روز ابتدایی سال در همدان حدود ۷۲ درصد میانگین بارش كشور را داشتیم و در مجموع چیزی حدود ۴۰ درصد بارش های اخیر را توانستیم ذخیره نماییم ولی حدود ۶۰ درصد آنرا از دست دادیم.

وی با اشاره به اینكه بارش باران و سیل در استان لرستان به شهرهایی مانند پل دختر و معمولان صدمه های زیادی وارد كرد، خاطرنشان كرد: این بارش در شهرستان كوهدشت استان لرستان حداقل خسارت را داشت. هر چند شهرهایی مانند پل دختر، معمولان و كوهدشت از نظر شرایط زمین شناسی و تپوگرافی تفاوت هایی دارند اما از نظر شرایط اقلیمی بارش كوهدشت مشابه با بارش پل دختر و معمولان بود.

سلاجقه افزود: در شهرستان كوهدشت ایستگاه پخش سیلابی توسط فعالیت های آبخیزداری بوجود آمده بود كه در ثانیه حدود ۶۰۰ متر مكعب آب به آن وارد و در نتیجه ۱۵۰ متر مكعب آب از آن خارج می شد. عملكرد این سیستم پخش سیلاب در حفظ و نفوذ آب سبب كاهش خسارات در كوهدشت شد. مردم كوهدشت هم از عملكرد این سیستم پخش سیلاب راضی بودند چونكه حدود ۷۵ درصد راندمان داشت و آب را برای آنها ذخیره كرد.

این استاد مهندسی رودخانه و علوم و مهندسی آبخیز دانشگاه تهران با تاكید بر اینكه ما در كشور باید بتوانیم از طریق های مختلفی آب را ذخیره نماییم، اظهار داشت: اعتقاد من بر این است كه بارش هایی كه به تازگی در كشور صورت گرفت دوره بازگشت حدود ۵۰ تا ۱۰۰ ساله دارند. بر مبنای اعلام دستگاه های مربوطه سیلاب هایی كه صورت گرفت دوره بازگشت ۲۰۰ تا ۵۰۰ ساله دارند ازاین رو وقتی چنین اختلافی بین بارشی كه می بارد و سیلابی كه به وقوع می پیوندد وجود دارد به این نتیجه می رسیم كه فعالیت های انسانی در تشدید سیلاب ها نقش اساسی دارند.

سلاجقه با اشاره به اینكه بخشی از آبی كه در بارش های اخیر از دست دادیم به دریاهای شمال و جنوب كشور پیوستند و در خیلی از نقاط تبدیل به سیل شدند، اظهار نمود: با مدیریت پیشگیری می توانستیم با روش های سازگار با طبیعت مانع وقوع سیل شویم و آب را ذخیره نماییم. هم اكنون گفته می شود كه سازه های بزرگ مانند سدها سیل را كنترل كردند درحالیكه این تفكر اشتباهی است و با بارش های اخیر حجم زیادی خاك و رسوبات وارد سدهای كشور شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: در كشور گرم و خشكی مثل كشور ما وقایع حدی -حد بالا سیلاب و حد پایین خشكسالی- جزو ذات اقلیم است و هنگامیكه چنین شرایطی وجود دارد باید بتوانیم این پیك ها را به حد نرمال برسانیم از اینرو عملیات آبخیزداری و آبخوان داری تنها راه نجات كشور از خشكسالی ها و بارش های شدید می باشد. چنانچه عملیات آبخیزداری در چارچوب مدیریت جامع حوضه آبخیز صورت گیرد سایر عملیات همچون سدسازی های اصولی مانند قطعات یك پازل چیده می شوند.

این استاد مهندسی رودخانه و علوم و مهندسی آبخیز دانشگاه تهران در انتها با اشاره به اینكه در این صورت سدها نقش اصلی خود یعنی ذخیره آب، تولید برق آبی و پروش ماهی را به عهده می گیرند و دیگر در مواقع سیل سدها در شرایط اضطرار قرار نمی گیرند، خاطرنشان كرد: طبیعت را باید با عملیات هایی همچون آبخیزداری مدیریت كرد چون كه از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر از ساخت سازه های بزرگ است و از سوی دیگر حجم آب استحصالی افزوده می شود.

منبع:

1398/02/14
15:40:29
5.0 / 5
1690
تگهای خبر: آب , اقلیم , خاك , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی