با حضور مردم شاهرود؛

گردهمایی بزرگ پشتیبانی از شاهوار برگزار شد، تشكیل زنجیره انسانی

گردهمایی بزرگ پشتیبانی از شاهوار برگزار شد، تشكیل زنجیره انسانی حیوان خانگی: با حضور پرشور مردم، مسئولان، دوستداران محیط زیست، تشكل های زیست محیطی و فعالان این حوزه، گردهمایی بزرگ پشتیبانی از شاهوار و لزوم توقف فعالیت های معدن بوكسیت و تخریب شاهوار اجرا شد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، گردهمایی بزرگ پشتیبانی از شاهوار با حضور پرشور اقشار مختلف مردم، تشكل های زیست محیطی و دوستداران طبیعت و همین طور برخی مسئولان شاهرود ظهر پنج شنبه در مقابل اداره منابع طبیعی شهرستان انجام شد و دوست داران طبیعت با حمل پلاكاردهایی خواهان توقف كامل فعالیت معدن بوكسیت و تخریب های بیشتر در منطقه شاهوار شدند.
همزمان پیمایش قسمتی از قله شاهوار در اعتراض به آنچه فعالیت های معدن بوكسیت تاش عنوان می شود، نیز با حضور گسترده مردم صورت گرفت.

تلاش مردمی برای حراست از شاهوار
این برنامه از طرف تشكل های زیست محیطی مردمی همزمان با احتمال تمدید مجوز معدن بوكسیت تاش انجام شد و دوست داران طبیعت با حضور در منطقه شاهوار اعتراض خودرا نسبت به تخریب این منبع آب ساز شمال شرق ایران اسلامی اعلام داشتند.
مردم با حمل پلاكاردهایی شامل «شاهوار را نجات دهید، با نابودی شاهوار شاهرود را خوزستان نكنید، نابودی شاهوار-نابودی شاهرود، مجن و بسطام، زنده باد شاهرود-زنده باد شاهوار» مخالفت خودرا با تمدید مجوز معدن بوكسیت تاش اعلام داشتند.
این معدن شش سال است كه بطور مداوم از قله شاهوار بوكسیت استخراج كرده و حجم وسیعی از این قله را از بین برده است. شواهد نشان داده است فعالیت های معدنی همین طور موجب آلودگی آب و همین طور متواری شدن وحوش و نابودی پوشش های گیاهی شده كه سه نوع از آنان در لیست گیاهان كره زمین ثبت بین المللی شده اند.
این سومین برنامه بزرگ مردمی در پشتیبانی از شاهوار بعد از تجمع سال ۹۶ و برگزاری همایش بزرگ علمی شاهوار در دانشگاه شاهرود طی سال قبل است.
شاهوار كانون آب ساز شمال شرق ایران
شاهوار با دو میلیون و ۲۰۰ هزار مترمكعب آب، هم اندازه سد كرج در خود منابع آبی دارد كه با معدن كاوی بخش قابل توجهی از این منابع آب، آن هم در سال هایی كه خشكسالی دغدغه مسئولان استان سمنان شمرده می شود، از بین می رود.
زمزمه هایی در خصوص تمدید فعالیت معدن بوكسیت با فشارهای لابی های قدرت و ثروت در پایتخت به گوش می رسد و این گردهمایی با هدف نشان دادن حمایت مردم از قله شاهوار انجام می شود.
نمایندگان سازمان های مردم نهاد فعال در زمینه محیط زیست در این گردهمایی حضور یافته و از مواضع خود در قبال شاهوار دفاع كردند.

همت مردم شاهرود برای جلوی از تخریب جنگل ابر
شش سال پیش نیز گردهمایی های مردمی در شاهرود توانست جلوی تخریب جنگل ابر و ساخت جاده در این منطقه هیركانی مهم را بگیرد و امروز نیز همین مردم امید دارند تا بتوانند جلوی تخریب بیشتر قله شاهوار را بگیرند.
این گردهمایی با پیمایش قسمتی از شاهوار با حضور مردم ادامه خواهد یافت، گفتنی است مردم شاهرود به صورت خود جوش و با هماهنگی تشكل های مردمی با نمایش مجوزهای قانونی دست به این گردهمایی زده و با خودرو های شخصی فاصله ۳۰ كیلومتری شاهرود تا محل قله را می پیمایند كه نشان از علاقه مردم به این قله زیبا و حیات بخش دارد.


منبع:

1398/03/04
21:54:25
5.0 / 5
1540
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی