در گردهمایی و زنجیره انسانی مطرح شد؛

مخالفت مردم با ادامه كار معدن بوكسیت تاش، پشت شاهوار گرم شد

مخالفت مردم با ادامه كار معدن بوكسیت تاش، پشت شاهوار گرم شد حیوان خانگی: گردهمایی بزرگ حمایت مردم شاهرود از قله آب ساز و حیات بخش شاهوار با حضور هزاران عاشق و دل باخته طبیعت، مسئولان و همین طور اعضای تشكل های مردم نهاد فعال در حوزه طبیعت اجرا شد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: گردهمایی بزرگ مردم شاهرود و دوست داران طبیعت با هدف اعتراض به معدن كاوی در قله شاهوار بعدازظهر پنج شنبه از مقابل اداره منابع طبیعی شاهرود تا محل قله شاهوار انجام شد تا دوست داران طبیعت همراهی خودرا با شاهوار، مام طبیعت، كانون آب ساز و حیات بخش شمال شرق ایران اسلامی اعلام كنند.
بعدازظهر پنج شنبه بار دیگر شاهرود صحنه حضور مردمی بود كه اراده كردند تا بار دیگر قسمتی از انفال و موهبت های الهی شهرشان را مطالبه كنند قله شاهواری كه شش سال است در گیر و دار معدن كاوی لطمه های فراوانی دیده است.
مردم شاهرود امروز گردهم آمدند تا بگویند اگر معدنی در حال تخریب منابع آب، خاك، هوا و حیات وحش طبیعی شهرستان شأن هستند، آنان در میدان حضور دارند تا نگذارند كه شاهرود خوزستان شود، شاهرود شهری است كه محیط زیست در زمره دغدغه های اصلی آن شمرده می شود چونكه سال ها است لابی های قدرت و ثروت دست از سر این شهر بر نمی دارند و مردم یك روز برای جنگل ابر نگران می شوند و روز دیگر برای شاهوا ر.
مطالبه مردم جدی گرفته شود
دبیر جمعیت دیده بان طبیعت در ابتدای این برنامه مردمی، ضمن قرائت متنی، اظهار داشت: شاهوار یعنی هشت هزار سال تمدن شاهرود و الان صدها هزار نفر جمعیت در طول این تاریخ بلند نظاره گر مورد طمع و تعرض قرار گرفتن آن قله زیبا هستند. امروز طمع پول، آن هم پولی به جیب دیگران می رود و ویرانه ای برای مردم شاهرود فرزندانشان می گذارد سبب شده تا شاهوار بی سبب تخریب شود و ضرر این امر را فرزندان ایران، شیعیان حسینی و شاگردان مكتب خمینی (ره) كبیر خواهیم دید و بنا بر این است كه معتقد هستیم زیر بار ذلت نخواهیم رفت و وطن مان را با پول نمی فروشیم.
امیر حسین ولیان با اشاره به اینكه مردم آمده اند تا بگوند آینده شهرمان را به هیچ قیمتی نمی فروشیم، ابراز كرد: تصمیم آینده شاهوار را مردم می گیرند نه عده ای در تهران و سمنان؛ اینجا مردمانی زنده استوار هشت هزار سال ایستادند تا شاهوار قامت راست كرده و پس امروز نباید گذاشت تا عده ای برایش تصمیم بگیرند ما امروز غیرت مندانه بر سوگند خود می ایستیم و از از شاهوار دفاع خواهیم كرد.
وی اضافه كرد: عجیب است در مقابل این همه مطالبات مردمی و همراهی مسئولان چرا هنوز عده ای بر تخریب شاهوار پافشاری می كنند. ما افتخار می نماییم كه امام جمعه، اعضای شورای شهر، فرماندار و نماینده مردم همه یكپارچه برای آزادی شاهوار ایستادند پس باید گفت مطالبه به حق مردم باید دیده شود.
عضو ستاد مردمی نجات شاهوار بابیان اینكه مگر سرنوشت جمهوری اسلامی با رأی مردم نیست، مگر در این نظام مردم حقی ندارند؟ چرا حرف مردم را كسی گوش نمی دهد؟ اظهار داشت: لابی قدرت و ثروت هیچ احترامی برای مردم و مسئولان قائل نیست، اما امروز مردم ما آمده اند تا بگویند كنار فرماندار، امام جمعه و نماینده ایستاده و با دست خودشان معدن را تعطیل خواهند كرد.
وی با طرح این پرسش كه در این سال های اخیر، سه شاهد اصلی تخریب های شاهوار یعنی محیط زیست، اداره آب و منابع طبیعی می بایست از شاهوار دفاع می كردند اما چرا سكوت كردند؟ بیان كرد: مدیر كل سابق محیط زیست استان سمنان كه چندی پیش بازداشت شد حتی در مقابل یك آزمایش ساده آب هم مقاومت می كرد اما امروز مدیركل جدید خطرناك بودن معدن برای آب را اعلام و مقابل معدن شكایت كرده تا فرق بین دو مدیر معلوم شود.

شاهوار تنها نیست
یكی از دوست داران طبیعت و حاضر در این همایش با اشاره به اینكه امروز مردم آمده اند تا بگویند شاهوار در مقابل تمام لابی های قدرت و ثروت در پایتخت تنها نیست، اظهار داشت: شاهوار تنها نیست چونكه مردم ایران اسلامی و نه فقط شاهرود با آن هستند، امروز هر گروه كوهنوردی كه در گلستان، مازندران، خراسان شمالی و حتی البرز به كوه می رود با بنرهای نجات شاهوار، حمایت خودرا از این قله حیات بخش اعلام می دارد و این نشان داده است كه دیگر فضا فضای شهر شاهرود و مردم آن نیست این مساله نشان داده است كه شاهوار متعلق به مردم ایران و جهان است.
محمد شفقی بیان كرد: شاهوار قله ای است كه حیات فلات بسطام به آن بستگی دارد و این یعنی زندگی ده ها و صدها هزار انسان و وحوش و حیوانات این یعنی اقتصاد و تولید كه امروز خطر بر آنها سایه افكنده چونكه نابودی شاهوار اقلیم منطقه را برهم خواهد زد و در نتیجه پدیده هایی مانند بیابانی شدن این منطقه را تهدید می كنند.
وی می افزاید: گروه های مختلفی آب شاهوار را مورد آزمایش قرار داده و معتقد هستند كه آلودگی بیشتر از حدی در این آب نسبت به برخی فلزات دیده می شود كه تا قبل از حضور معدنچیان چنین چیزی در شاهوار بی سابقه بود پس باید جلوی این معدن پس از شش، هفت سال گرفته شود.
شاهوار كانون آب ساز
دیگر عضو تشكل های محیط زیستی شاهرود می گوید: شاهوار كانون آب ساز است و امروز بیشتر از دو میلیون متر مكعب آب در آن ذخیره شده است این میزان یعنی یك سد كرج آب فقط در دل این كوه قرار دارد كه در صورت تداوم معدن كاوی از بین خواهد رفت آن هم در شرایطی كه دغدغه همه ما آب است.
محمود جلالی می افزاید: برخی معتقد هستند كه با تعطیلی معدن عده ای بیكار می شوند این ادعا كاملاً بی اساس است چونكه در همین محدوده شركت آلومینا دو معدن دیگر در میامی و دامغان دارد چرا به سراغ آنها نمی رود و شاهوار را تبدیل به مرتفع ترین معدن روباز ایران با بیشتر از سه هزار و ۸۰۰ متر ارتفاع كرده است؟ سوژه بعد اینكه این معدن شش سال است تخریب های گسترده ای را به شاهوار تحمیل كرده دیگر وقتش است كه بگوییم كافی است دیگر این تخریب ها بس است.
وی اضافه كرد: مردم شاهرود همانطور كه تجربه توقف جاده سازی در جنگل ابر را داشتند و با هم و در كنار هم نگذاشتند تا زور لابی های قدرت به آن برسد، این دفعه هم درباره شاهوار موفق خواهند بود و ما امیدواریم مجوز این معدن حداقل تمدید نشود.

تردد كامیون ها در جاده معدن گواه فعالیت غیرقانونی آن است
یكی از معلمان شاهرودی كه طومار را در پشتیبانی از شاهوار امضا كرده در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: درحالی كه گزارش های سازمان پژوهش های مجلس رسانه ای شده و در اختیار نهادها و دستگاه ها قرارگرفته است و سندی معتبر نیز شمرده می شود اما چرا مدیران مربوط به آن استناد نمی كنند؟
آقا بابایی در ادامه اشاره كرد: چرا درحالی كه معدن تعطیل می باشد هنوز تردد كامیون ها در این جاده وجود دارد از شروع جاده مجن حضور كامیون ها و تریلی ها به وضوح مشهود بود و اسناد و مدارك كافی نیز وجود دارد لذاخواست ما مردم شاهرود تعطیلی دائم آن است.
وی اضافه كرد: آلودگی منابع آب در گزارش های گوناگون در حال انتشار می باشد چرا حق حیات مردم شاهرود این گونه به سخره گرفته شد و معدن با وجود تعطیلی همچنان به كار خود ادامه می دهد چرا نظارتی از طرف صنعت، معدن و تجارت استان سمنان در این خصوص صورت نمی گیرد.
چه كسی پاسخگوی آوارگی مردم خواهد بود؟
رضایی كه از اهالی و كسبه بازاریان شاهرود است در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از قدیم شاهرود به داشتن دو نعمت آب وهوای مطلوب مشهور بود اما امروز با فعالیت این معدن این دارایی ارزشمندی كه سال ها پدرانمان آنرا حفظ كردند را از ما گرفتند و جایگزین معدنی كردند كه هیچ آورده ای برای شاهرود ندارد.
وی افزود: خواست ما مردم شهر شاهرود تعطیلی دائم معدن بوكسیت تاش است برای اینكه در صورت تداوم روند فعالیت قطع به یقین از شاهرود نیز جز نام چیزی باقی نخواهد ماند و سوال اساسی مردم ازاینجا ناشی می شود كه چه دست هایی در لابی های پشت پرده پنهان است كه اجازه فعالیت پس از تعطیلی معدن را می دهد.
این شاهرودی افزود: شاهوار كانون آب ساز منطقه شاهرود است و اگر نباشد حیات منطقه به خطر خواهد افتاد در این شرایط چه كسی پاسخگوی آوارگی مردم خواهد بود؟ و چرا مسئولان استان سمنان نسبت به این فعالیت غیرقانونی هیچ واكنشی نشان نمی دهند و ما را مثل همیشه فراموش كردند.
در ادامه این مراسم پایش قسمتی از منطقه شاهوار با تشكیل زنجیره انسانی انجام شد تا مردم شاهرود نشان دهند كه شاهوار در این پیچ و خم تاریخی تنها نیست و مردم پشتیبانی از آنرا بر خود لازم می دانند. این مراسم با قرائت قطع نامه به انتها رسید.


منبع:

1398/03/06
19:40:45
5.0 / 5
1620
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی