بقای جمعیت حیات وحش مناطق حفاظت شده بوشهر نیازمند تأمین اعتبار

بقای جمعیت حیات وحش مناطق حفاظت شده بوشهر نیازمند تأمین اعتبار به گزارش حیوان خانگی استان بوشهر با دارا بودن غنا و تنوع زیستی پرارزش دارای مناطق تحت حفاظت مهمی است كه آخرین جمعیت حیات وحش استان در آنها زیست می كنند، اما بعضی از این مناطق به علل مختلف در سالهای اخیر با چالش های فراوانی روبرو شده و حال نیازمند توجه و بودجه و اعتبارات برای حفاظت و بقای آخرین جمعیت های حیات وحش هستند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در این خصوص می گوید: استان بوشهر با دارا بودن پارك ملی دریایی نای بند، پارك ملی دیر نخیلو، منطقه حفاظت شده تالاب حله، اثر طبیعی ملی گنبد نمكی جاشك، منطقه حفاظت شده بیرمی و خاییز، منطقه حفاظت شده مُند و مناطق شكار ممنوع كوه مند و تنگ باهوش و كوه سیاه یكی از استان های مهم كشور است كه شامل غنا و تنوع زیستی ارزشمندی است.
فرهاد قلی نژاد اضافه كرد: این مناطق زیستگاه انواع گونه ها همچون آهو، پازن، قوچ و میش، پلنگ ایرانی، لاك پشت های در خطر انقراض جهانی، دلفین ها و انواع پرندگان بومی و مهاجر است، ولی امروز كل مساحت مناطق حفاظت شده استان حدود ۷ درصد را در بر گرفته كه این از استاندارد ملی یعنی ۱۰ درصد كمتر است.
وی اظهار نمود: حفاظت از زیستگاه های مناطق حفاظت شده استان از مهمترین وظایف سازمان حفاظت محیط زیست در حفظ و پایداری زیستگاه ها و حفاظت از گونه گیاهی و جانوری این مناطق بعنوان میراث های طبیعی است، ازاین رو حفاظت از مناطق پرارزش حفاظت شده استان باید اصولی و با برنامه ریزی صحیح صورت گیرد كه اجرای برنامه های حفاظتی نیازمند توجه بیشتر و اختصاص بودجه مناسب و كافی است.
مدیر كل حفاظت محیط زیست بوشهر بیان كرد: در سال های اخیر به دلیل عدم ایجاد زیرساخت های لازم در مناطق حفاظت شده همانند عدم استقرار ایستگاه های محیط بانی شاهد بروز چالش ها و مشكلات فراوانی در مناطق حفاظت شده ای همانند پارك ملی دیر و نخیلو بوده ایم. با عنایت به اهمیت مبحث برای مناطق حفاظت شده استان برنامه های حفاظتی تدوین و در حال پیگیری اختصاص بودجه و اعتبارات از جانب ارگان های متولی هستیم.
گفتنی است برنامه های حفاظتی در مناطق حفاظت شده شامل گشت و كنترل، جلوگیری از شكار و صید غیرمجاز گونه های جانوری، دستگیری متخلفین شكار و صید، پیشگیری از تخریب و تصرف عدوانی در اراضی و زیستگاه ها و همینطور مقابله با بحران هایی نظیر آتش سوزی جنگل و مرتع صورت گرفته است.
1398/03/18
14:09:51
5.0 / 5
1993
تگهای خبر: پارك , پرندگان , پلنگ , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی