اجرای پروژه های آبرسانی راهكار كاهش تبخیر آب دریاچه ارومیه

اجرای پروژه های آبرسانی راهكار كاهش تبخیر آب دریاچه ارومیه حیوان خانگی: مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی اظهار داشت: روند تبخیر و كاهش حجم آب دریاچه ارومیه در فصل گرما كاملاً طبیعی است.


فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، تراز فعلی دریاچه ارومیه را ۱۲۷۱.۸۹ اعلام نمود و اظهار داشت: تراز دریاچه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰۶ سانتی متر افزایش را نشان داده است.
سرخوش با اشاره به اینكه وسعت فعلی دریاچه ارومیه ۳۲۳۱ كیلومتر مربع است و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۵۱ كیلومتر مربع افزایش داشته است، اشاره كرد: حجم آب دریاچه هم اكنون ۵ میلیارد و ۲۲۰ میلیون مترمكعب است كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳ میلیارد و ۲۰ میلیون مترمكعب افزایش داشته است.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون از ۴ رودخانه زرینه رود، نازلو، باراندوز و گدار مجموعاً ۱۴۰ مترمكعب بر ثانیه آب به دریاچه ارومیه وارد می شود از تأثیر مثبت این ورود آب با وجود افزایش دمای طی هفته گذشته آگاهی داد و اظهار داشت: با وجود افزایش ۶ درجه ای دما ورود آب از رودخانه های مذكور به دریاچه سبب شد تنها نصف حجم تبخیری نسبت به مدت مشابه سالهای گذشته صورت گیرد.
سرخوش افزود: طی هفته گذشته در حدود ۴ سانتی متر با حجم ۸۰ میلیون مترمكعب آب تبخیر شده است كه در صورت عدم ورود آب به دریاچه این میزان تبخیر دو برابر می شد.
مدیر دفتر استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به اینكه روند تبخیر طبیعی است و آب تمامی رودخانه ها و تالاب ها در اثر گرما تبخیر می شوند، اشاره كرد: خوشبختانه حجم آب دریاچه ارومیه چشم گیر است و با وجود تبخیرهای سالانه فصل گرما وضعیت دریاچه ارومیه مطلوب است.
وی راهكار كاهش تبخیر آب دریاچه به زیر ۵۰ درصد در فصل گرما را اجرای پروژه های آب رسانی به دریاچه ارومیه عنوان نمود و اظهار داشت: با تكمیل تصفیه خانه های كل حوضه و ورود شبانه روزی و مستمر پساب به دریاچه، همین طور ورود تونل كانی سیب به چرخه فعالیت كاهش میزان تبخیر آب دریاچه به زیر ۵۰ درصد را در فصل گرما به دنبال خواهد داشت.

منبع:

1398/03/21
14:10:54
5.0 / 5
2145
تگهای خبر: آب , رودخانه , وسعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی