تغییر اقلیم در كانون توجه شهروندان تهرانی می باشد

تغییر اقلیم در كانون توجه شهروندان تهرانی می باشد به گزارش حیوان خانگی مدیر روابط عمومی محیط زیست استان تهران اعلام نمود: بر مبنای نظرسنجی انجام شده آلودگی هوا و تغییر اقلیم مهم ترین چالش محیط زیستی استان تهران از نگاه شهروندان است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران (سامات)، بارگذاری های بیش از حد جمعیت، كمبود و ناكارآمدی زیرساخت های توسعه حمل و نقل شهری در تهران، وجود انواع خودروهای فرسوده و دودزا و موتورسیكلت ها، فعالیت های صنعتی، معدنی و صنفی در اطراف و محدوده پایتخت، تغییرات اقلیم و معضلات دیگر سبب تولید مشكلات زیادی در حوزه محیط زیست شهری همچون آلودگی هوا، آلودگی صوتی، مدیریت پسماندها و موارد مشابه شده است كه اگر در این بین با نگاه خوش بینانه نگوییم آلودگی هوا تبدیل به مهمترین مبحث زیست محیطی تهران شده است، می توان گفت یكی از مشكلات و معضلات شاخص زیست محیطی است كه جدی ترین زنگ خطر آن در دهه ۷۰ به صدا درآمد.
امین افتخار مدیر روابط عمومی اداره كل محیط زیست استان تهران در این خصوص اظهار داشت: ما همچنان در تعدادی از روزهای سال در تهران هوای ناسالم را تجربه می كنیم و هرچند وضعیت كیفی هوا به لحاظ خیلی از پارامترها در مجموع نسبت به سال های قبل بطور میانگین بهتر شده است اما كار بیشتر در این حوزه محسوس است.
وی با اشاره به اینكه نگاه مردم، نظرات و انتقادات آنها و همینطور مشاركت و همراهی شهروندان در مدیریت آلودگی هوای تهران و سایر موضوعات، برای دستگاه محیط زیست اهمیت دارد، تصریح كرد: تلاش ما این است كه در موضوعات زیست محیطی از نظر شهروندان آگاه شویم و معمولاً این كار به صورت ادواری با استفاده از نظرسنجی سایت محیط زیست استان به نشانی www. tehran-doe. ir و بطور مدون با دریافت پیامك ها و گزارش های مردمی بوسیله سامانه ۵۰۰۰۴۰۴۴ انجام می گردد.
افتخار با اشاره به اینكه در آخرین نظرسنجی انجام شده با استفاده از سایت سامات مهمترین چالش زیست محیطی استان تهران از نگاه شهروندان پرسش شد اضافه كرد: در این نظرسنجی ۴ مبحث آلودگی هوا و تغییر اقلیم، پسماندها، كمبود فضای سبز و هم حمل و نقل ناكارآمد درون شهری گزینه های پیش روی شهروندان بود كه مبحث آلودگی هوا و تغییر اقلیم با ۴۵. ۷۴ درصد، از نظر مردم به عنوان مهمترین چالش محیط زیستی استان تهران بیشترین رای را به خود اختصاص داد.
مدیر روابط عمومی محیط زیست استان تهران ادامه داد: در این خصوص پسماندها با ۱۲. ۲۲ درصد، كمبود فضای سبز با ۹. ۰۸درصد و حمل و نقل ناكارآمد درون شهری با ۳۲. ۹۶ درصد آراء مردم را كسب كرد.
وی با تاكید بر اینكه آموزش های عمومی از یك سو، انجام تكالیف، تلاش مضاعف دستگاه های مسئول و اختصاص اعتبارات لازم از جانب دیگر و همینطور مشاركت و همراهی مردم سه ضلع اصلی حل مشكلات در حوزه محیط زیست بخصوص آلودگی هوا و مدیریت پسماندها می باشد، تصریح كرد: در اینخصوص كارگروه های تخصصی استان مانند كارگروه كاهش آلودگی هوا و مدیریت پسماندها با جدیت و رویكرد جدید و بافواصل زمانی مشخص در استان تهران به بررسی موضوعات مربوطه و میزان تحقق تكالیف دستگاه های مرتبط و مسئول پرداخته و مصوبات و برنامه های دولت و هم مصوبات این كارگروه ها با حضور رسانه های ارتباط جمعی به عنوان نماینده افكار عمومی مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.
افتخار همینطور از تشكیل سومین نشست پی در پی و هفتگی كارگروه كاهش آلودگی هوای تهران در روز یكشنبه هفته آینده ۵ آذر ماه در محل استانداری تهران بعد از وقفه یك هفته ای به دلیل تعطیلی یكشنبه گذشته اطلاع داد و اظهار داشت: در جلسه قبل باحضور استاندار تهران، روند پیشرفت مصوبات دولت درمورد برنامه جامع آلودگی هوای تهران پی گیری و دستگاههای منابع طبیعی، صنعت، معدن و تجارت و پخش و پالایش گزارش فعالیت های خویش را عرضه دادند و در این نشست تعداد دیگری از دستگاه های مسئول در مورد اقدامات خود به عرضه گزارش خواهند پرداخت.
وی از اعلام آمادگی محیط زیست برای افزایش آموزش های زیست محیطی در مدارس تهران اطلاع داد و تصریح كرد: اعتقاد ما این است كه در حوزه آموزش های عمومی نیاز به یك كار مدون و تعامل مشترك با آموزش و پرورش بر اساس تفاهم نامه فی درخلال داریم و اگر آموزش های محیط زیستی از سنین پایه جدی گرفته نشود، تغییرات الگوی رفتاری بعدا سخت تر خواهد شد.
مدیر روابط عمومی محیط زیست استان تهران در انتها همینطور ورود كتاب انسان و محیط زیست را به پایه یازدهم مدارس با اهمیت دانست و در ادامه اضافه كرد: آموزش مربیان و معلمان مدارس و مراكز پیش دبستانی درمورد موضوعات محیط زیستی هم در دستور كار این اداره كل قرار دارد و سال قبل در این راستا چهار هزار مربی در سطح مدارس تهران آموزش های لازم را دریافت كردند.
 

1396/09/02
13:45:45
5.0 / 5
2806
تگهای خبر: آلودگی , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی