بازتاب گزارش مهر؛

سفر بی بازگشت بلوط كاران زاگرس متولیان را به واكنش واداشت

سفر بی بازگشت بلوط كاران زاگرس متولیان را به واكنش واداشت حیوان خانگی: به دنبال انتشار گزارش خبرگزاری مهر در مورد قاچاق سنجاب های زاگرس، مدیركل محیط زیست لرستان از ورود یگان حفاظت محیط زیست جهت بررسی سوژه آگاهی داد تا متولیان بالاخره دست به كار شوند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: طی روزهای اخیر به دنبال انتشار گزارش و فیلمی از وضعیت قاچاق و فروش سنجاب زاگرس در بازار تهران و واكنش های گسترده مردم، فعالان و كارشناسان محیط زیست مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان در جمع خبرنگاران به این مساله واكنش نشان داد.
مهرداد فتحی بیرانوند در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در سخنانی با اشاره به زنده گیری پرندگان و نگهداری حیوانات در قفس، گفت: ما بر پرنده فروشی ها نظارت داریم و هر جایی احساس نماییم كه حیات وحش فاقد مجوز دارند با آنها برخورد و به دادگاه معرفی می نماییم.
فتحی بیرانوند با اشاره به فروش سنجاب زاگرس در بازار تهران هم بیان داشت: ما در سال های گذشته به صورت سازماندهی شده بین سه تا چهار باند خطرناك را در این رابطه دستگیر كردیم و قسمتی از اعضای آنها در حال درنوردیدن مجازات قانونی خود هستند.
وی با اشاره به اینكه بطور قطع ممكن بوده كه در این زمینه موردی وجود داشته باشد و از دید ما پنهان مانده باشد، اشاره كرد: هر جایی كه این امر مشاهده شد ما بلافاصله ورود پیدا خواهیم كرد.
مدیركل محیط زیست لرستان با اشاره به بحث انقراض سنجاب ها، عنوان كرد: طی یك تا دو روز گذشته این خبر را دیدم، دوستان ما در سال های گذشته همه اعضای باندهای سازمان یافته شده فروش سنجاب در فضای مجازی و حقیقی را دستگیر كرده اند.
فتحی بیرانوند، اظهار داشت: گزارش خاصی ما در این رابطه نداشته ایم، در اخبار اعلام شده كه سنجاب حوزه زاگرس در بازار به فروش می رسد، در این عرصه ۱۱ استان وجود دارد، اما ما بی تفاوت نیستیم و اگر دوستان اطلاعات خاصی دارند ما پیگیری خواهیم كرد.
وی با اشاره به اینكه چند منطقه همچون سراب «رفتخان» و «هشتاد پهلو» محل تجمع سنجاب ها هستند، اظهار داشت: در این راستا گشت و كنترل های ویژه ای را در این مناطق داریم و همیاران محیط زیست نیز در این زمینه فعال می باشند.
مدیركل محیط زیست لرستان، اشاره كرد: به همكاران یگان حفاظت نیز اعلام نموده ام كه پیگیری این مساله را در دستور كار قرار دهند. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4
بنابر این گزارش، خبرگزاری مهر لرستان در تاریخ ۱۸ خرداد ماه امسال گزارش و فیلمی از فروش سنجاب زاگرس در بازار تجریش تهران منتشر نمود كه منجر به واكنش مردم و دوستداران محیط زیست شد.
شكارچیان سنجاب تلاش می كنند آتشی را كه پای بلوط كهنسال روشن كرده هر چه بیشتر شعله ور كنند تا دود و گرمای بیشتری ساكنان این بلوط پیر و خسته را بیازارد. لحظاتی می گذرد و به ناگاه دیگر ساكنان بلوط پیر تاب نمی آورند و از خانه هراسان بیرون می جهند و اینجا كار اصلی شكارچی شروع می شود تا توبره خودرا پر از «سنجاب» هایی كند كه پس از خانه خرابی باید طعمه دست شكارچیان شوند.
این روش گرفتن سنجاب ها، این «بلوط» كاران كهنه زاگرس است، آنها كه با دست هایشان بلوط می كارند تا زاگرس زنده بماند و نفس بكشد؛ تا با مرگ هر روزه درختان بلوط، زاگرس غصه دار نشود و دانه دیگری را در خود پرورش دهد.
توبره شكارچی حال پر از سنجاب هایی است كه مقرر است به مهاجرت الزامی فرستاده شوند، این سنجاب ها سپس راهی بازارهای تهران می شوند تا بعنوان حیوان خانگی به فروش برسند.
این روایت كوتاه، روایت هرساله زاگرس بعنوان دیار سنجاب و بلوط است، روایت هجری كه هم برای زاگرس بحران زاست و هم سنجاب ایرانی را در معرض خطر قرار داده است.
محسن تیزهوش كارشناس حوزه محیط زیست لرستان در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: در زمانی كه سنجاب ایرانی باید مشغول جمع كردن میوه درخت بلوط و مخفی كردن آن در زیر خاك باشد، یا با تنش هایی مثل آتش زدن لانه اش برای به دام افتادن روبرو می شود و یا در نهایت در قفس های تنگ مشغول یافتن راهی برای فرار به سمت خانه خود است، كه در هر دو حالت محیط زیست این گونه فوق العاده جذاب و بلوط كار را به راحتی از دست می دهد تا یك عده به راحتی و در آرامش كامل این گونه را كیلومترها از زیستگاه خود دور كرده و به تجارت كثیف و دور از اخلاق خود ادامه دهند.
تیزهوش با طرح این سوال كه به راستی چگونه سنجاب ایرانی از استان هایی همچون لرستان به سمت تهران قاچاق می شوند و به راحتی در میدان های شلوغ شهر با قیمت ۴۰۰ هزار تومان به فروش گذاشته می شوند اما هیچ نهاد و یا سازمانی حاضر به پیگیری این مساله نیست؟ اظهار داشت: آیا این یك سوال بی پاسخ و یا بی مورد است؟ چرا شهروندان دیدن چنین صحنه هایی را عادی می پندارند و برخی دیگر این گونه را خریداری نموده و به خانه می برند، در صورتیكه بعد از مدت كوتاهی این گونه بر اثر تنش های مختلف جان خودرا از دست می دهد!
مشروح گزارش مهر را اینجا بخوانید. خبرگزاری مهر همچنان پیگیر وضعیت قاچاق سنجاب زاگرس و خلأها در زمینه برخورد قانونی با متخلفان و پیش گیری از قاچاق این گونه خواهد بود.


منبع:

1398/03/23
18:37:33
5.0 / 5
1605
تگهای خبر: آب , باد , پرندگان , پرورش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی