انتقاد عارف از قانون گریزی برخی مسئولان

انتقاد عارف از قانون گریزی برخی مسئولان حیوان خانگی: رئیس فراكسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه اگر تشكل های مدنی به میدان نیایند دولت عملا توانایی اجرای برنامه های خودرا ندارد، از آنچه نگاه امنیتی به فعالیت نهادهای مدنی در حوزه محیط زیست خواند انتقاد نمود و اظهار داشت: تضعیف نهادهای مدنی به صلاح كشور نیست و از مقامات و نهادهای ذی ربط می خواهم از برخوردهای سلیقه ای با فعالان مدنی پرهیز كنند و بسترساز فعالیت و مشاركت بیشتر آنها در امور توسعه و پیشرفت باشند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از امیدنامه، محمدرضا عارف در دیدار با تعدادی از فعالان حوزه محیط زیست به نقش مردم در یك نظام سیاسی همچون جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود و اظهار داشت: مردم محور تمامی تحولات صورت گرفته در كشور ما هستند و هیچكس و هیچ جریانی نمی تواند منكر نقش موثر مردم در رویدادهای مهم كشورمان شود.
وی در همین زمینه افزود: نهادهای مدنی كه توسط مردم شكل می گیرد اگر قدرتمند شوند مطمئنا در روند پیشرفت و توسعه كشور موثر خواهند بود. حضور پررنگ نهادهای مدنی در جامعه موجب می شود كه قدرت از سمت دولت به مردم برگردد و آزادی و دموكراسی به معنای واقعی شكل بگیرد و در این حالت نهادهای مدنی می توانند بخش هایی از وظایف حاكمیتی را نیز انجام دهند و اساسا نهاد قانونگذاری در این زمینه تمهیدات لازم را فراهم می آورد.
رئیس فراكسیون امید با اشاره به آیات و روایات مختلف درباب حفظ محیط زیست اشاره كرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به سبب اینكه می خواستیم خیلی زود به همه اهداف انقلاب دست پیدا نماییم گاهی با نگاه كوتاه مدت عملا بعضی از حوزه ها همچون لزوم توجه به محیط زیست در حاشیه قرار گرفت و نتیجه چنین نگاه كوتاه مدتی موجب پاك كردن صورت مساله شد كه اساسا باید به صورت جدی روند اصلاح گردد.
وی با انتقاد از قانون گریزی عده ای به خصوص از طرف مسئولان اشاره كرد: در رفتار برخی مسئولان شاهد تناقض هایی هستیم. مثلا در مقطعی انتقال آب از یك استان به استان دیگر را ممنوع می كنند ولی در مقطع دیگر مجوز انتقال آب داده می شود. نباید درباب مساله مهمی به مانند آب سلیقه ای عمل شود. باید با رعایت همه جوانب و همچون مسایل زیست محیطی تصمیم گیری كرد.
عارف با اشاره به اینكه بحران آب در كشور جدی است و باید هوشیار باشیم، گفت: با عنایت به اینكه سفره های آب زیرزمینی در اغلب مناطق همچون مناطق كویری در حال كاهش است و مهمترین مساله در این مناطق حفظ سكونت مردم است، باید درباب این مساله مهم و حیاتی چاره اندیشی كرد و برمبنای منافع و امنیت ملی و برنامه جامع و سیاست های كلی آمایش تصمیم گیری كرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاكید بر پرهیز از سیاسی شدن مسایل محیط زیستی اشاره كرد: در زمینه كوتاهی های صورت گرفته در حفظ محیط زیست همه ما مقصر هستیم، نه صرفا دولت. همه باید پاسخگوی عملكردمان در قبال محیط زیست كشور باشیم. برخی دستگاه هایی كه متولیان آن در ظاهر از محیط زیست صحبت می كنند اما تعاونی های وابسته به آن دستگاه مشغول ساخت و سازهایی در مناطقی هستند كه عملا به نابودی محیط زیست می انجامد.
رئیس مجمع نمایندگان تهران اشاره كرد: مسایلی همچون گرم شدن زمین، خشك شدن دریاچه ها، نابودی جنگل ها و مراتع، افت آب های زیرزمینی، آلودگی هوا و صوتی همچون مشكلاتی هستند كه از ناتوانی یا نارسایی و ضعف كارهای انجام شده به وجود آمده است.
وی با تاكید بر لزوم برنامه ریزی دقیق برای سرعت دادن به روند پیشرفت و توسعه كشور اظهار داشت: توسعه ای كه به نابودی محیط زیست بینجامد، فاجعه است، یكی از امتیازات قانون اساسی ایران این است كه در آن محیط زیست بعنوان یك امر مهم و حیاتی مورد توجه قرار گرفته و احكام صریحی در این زمینه در قانون اساسی داریم.
وی با اشاره به برنامه ارائه شده از طرف اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دهم (برجا) تصریح كرد: در برنامه برجا 28 بند به سوژه محیط زیست اختصاص داد شد و انتظار از نهادهای مدنی است كه از فراكسیون امید درباب میزان اجرایی شدن برنامه‎های اعلامی مطالبه كنند و همراهی موثری با فراكسیون درباره برنامه های محیط زیستی داشته باشند.
عارف با اشاره به اینكه اگر تشكلهای مدنی به میدان نیایند دولت عملا توانایی اجرای برنامه های خودرا ندارد، اشاره كرد: سیاست بالادستی در حوزه محیط زیست سیاست های مترقی است. در برنامه ششم توسعه هم وظایف دستگاه های مختلف درباب مسایل محیط زیست به ویژه برای مقابله با كم آبی و پایداری سرزمین به خوبی دیده شده است.
رئیس فراكسیون امید با انتقاد از نگاه امنیتی به فعالیت نهادهای مدنی در حوزه محیط زیست اظهار داشت: تضعیف نهادهای مدنی به صلاح كشور نیست و از مقامات و نهادهای ذی ربط می خواهم از برخوردهای سلیقه ای با فعالان مدنی پرهیز كنند و بسترساز فعالیت و مشاركت بیشتر آنها در امور توسعه و پیشرفت باشند.
در این دیدار كه طیبه سیاوشی و فاطم سعیدی از اعضای فراكسیون امید نیز حضور داشتند، فعالان محیط زیستی درباب دغدغه های خود و ضرورت همراهی دولت و مجلس با نهادهای مدنی سخن گفتند.
منبع:

1398/04/17
13:26:50
5.0 / 5
1910
تگهای خبر: آب , آلودگی , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی