معاون برنامه ریزی شركت مدیریت منابع آب ایران:

تهدیدی جدی در حوزه آب

تهدیدی جدی در حوزه آب به گزارش حیوان خانگی سیاری اظهار داشت: افزایش جمعیت، رشد شهرنشینی و روند صعودی مهاجرت از روستا به شهر در حالی است كه نبود زیرساخت های مناسب و كافی برای تامین آب ایران را در شرایط تنش آبی قرار داده است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر مجید سیاری معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شركت مدیریت منابع آب ایران در سومین روز نشست توسعه همكاری های محیط زیستی ایران و اتحادیه اروپا با اشاره به اینكه هم اكنون میزان متوسط بارش سالانه در ایران كمتر از ۲۴۰ میلی متر است، اظهار داشت: متوسط بارش در ایران طی ۹ سال اخیر با روندی كاهشی از حدود ۲۵۰ میلی متر به كمتر از ۲۰۰ میلی متر رسیده است.
سیاری ادامه داد: تغییرات آب و هوایی، افزایش دما و كاهش بارندگی در حالی است كه با افزایش مصرف آب در كشور رو به رو هستیم.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شركت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینكه هم اكنون سالانه حدود ۹۰ میلیارد مترمكعب آب تجدید پذیر شیرین در ایران تولید می كنیم، اظهار نمود: میزان تولید آب شیرین در ایران نشان داده است كه شرایط سختی داریم زیرا در بهترین حالت از حدود ۱۴۵ میلیارد مترمكعب آب تجدید پذیر، ۹۰ درصد آن را مصرف می كنیم و ظرفیت افزایش بیشتر تولید آب از منابع را هم نداریم.
وی با اشاره به افزایش جمعیت ایران بخصوص طی دهه اخیر، تصریح كرد: افزایش جمعیت، رشد شهرنشینی و روند صعودی مهاجرت از روستا به شهر برای دستیابی به اشتغال و زندگی بهتر در حالی است كه نبود زیرساخت های مناسب و كافی برای تامین آب مورد نیاز، چالش تامین آب بهداشتی مورد نیاز و نبود منابع آبی بیشتر در كشور، ایران را در شرایط تنش آبی قرار داده است.
سیاری تصریح كرد: افزایش تقاضا و مصرف بیشتر آب منجر به تشدید كمبود آب در ایران و شرایط سخت تر در این حوزه می گردد.
این مقام مسئول با یادآوری كاهش سطح منابع آبی در ایران بخصوص در فلات مركزی به واسطه خشكسالی و مصرف بی رویه آب، اظهار داشت: طی ۱۵ سال اخیر، سطح آب های زمینی و سطحی در كشور به شدت كاهش پیدا كرده و این موضع به چالشی مهم برای ایران تبدیل شده است.
ضرورت تدوین و اجرای برنامه جامع بازیافت آب در كشور
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شركت مدیریت منابع آب ایران ضمن تاكید بر ضرورت تدوین و اجرای برنامه ای جامع برای بازیافت آب در كشور، خاطرنشان كرد: علاوه بر كمیت آب باید به مبحث كیفیت آب هم توجه ویژه ای داشته باشیم.
وی ادامه داد: تصفیه پساب نقشی مهم در كاهش آلودگی آب، جلوگیری از آلوده شدن بارش ها و بازچرخانی و بهره گیری مجدد از آب دارد و از این رو باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
سیاری اشاره ای هم به شرایط دریاچه ارومیه داشت و شرایط فعلی دریاچه را محصول افزایش مصرف آب در منطقه و تغییرات آب و هوایی دانست.
این مقام مسئول با اشاره به اینكه تغییرات آب و هوایی، نبود الگوی صحیح مصرف و مصرف بیش از اندازه آب مهم ترین چالش های آبی كنونی در ایران است، تصریح كرد: افزایش جمعیت تهدیدی جدی برای حوزه آب است.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شركت مدیریت منابع آب ایران تصریح كرد: تغییر در الگوهای مصرف آب در ایران یكی ضرورت است.
وی اشاره ای هم به مبحث طوفان های گرد و غبار ناشی از تغییرات اقلیم و تاثیر آن در منابع آبی داشت و اضافه كرد: این طوفان ها تنها آلودگی هوا تولید نمی كنند؛ آن ها بر میزان و وضعیت بارش ها هم تاثیر منفی دارند.
كشاورزی بزرگترین بخش مصرف كننده آب در ایران
سیاری با اشاره به اینكه كشاورزی بزرگترین بخش مصرف كننده آب در ایران است، اظهار نمود: این در شرایطی است كه بهره وری این بخش پایین و در حدود ۴۰ درصد است.
این مقام مسئول ادامه داد: این مورد نشان دهنده اهمیت برنامه ریزی و استفاده از اقدام هایی همچون كشاورزی گلخانه ای برای افزایش بهره وری در بخش كشاورزی است.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شركت مدیریت منابع آب ایران از تعرفه و قیمت آب در ایران هم انتقاد كرد و اظهار داشت: به طور نمونه می توانیم بگوییم در بخش كشاورزی هیچ هزینه ای برای آب پرداخت نمی شود و از این رو مبحث اصلاح الگوی مصرف و استفاده بهینه از آب هم مورد توجه و اهمیت قرار نمی گیرد.
وی اشاره ای هم به نقش و جایگاه شورای عالی آب در كشور داشت و تشریح كرد: این شورا بر مبنای قانون دارای اختیاراتی برای تولید هماهنگی میان وزارتخانه های نیرو و جهاد كشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست است.
سیاری ادامه داد: در مبحث چاه های آب هم با دو معضل برداشت از آب های زیرزمینی در چاه های غیرمجاز و برداشت بیش از ظرفیت مجاز در چاه های مجاز رو به رو هستیم.
ضرورت بازنگری در قانون آب
این مقام مسئول از طرح وزارت جهاد كشاورزی با همكاری وزارت نیرو برای تولید انجمن مصرف كنندگان آب اطلاع داد و بر ضرورت اصلاح و بازنگری در قانون قدیمی آب هم تصریح كرد.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شركت مدیریت منابع آب ایران اشاره ای هم به مسئولیت و تكلیف وزارت نیرو در مبحث تولید و عرضه آب داشت و اظهار داشت: مدیریت آب نمی تواند تنها به وسیله یك بخش صورت بگیرد و این مورد نیازمند همكاری های وسیع بین بخشی است.
وی از ظرفیت سدها در ایران گفت و اضافه كرد: سالانه نزدیك به ۱۱ مگاوات برق از هر سد تولید می گردد.
سیاری ضمن تاكید بر اهمیت مشاركت ذینفعان در مدیریت منابع و مصارف آب كشور، خاطرنشان كرد: توزیع جمعیت و بخش های صنعتی ایران متناسب و متوازن با ظرفیت های آبی كشور نیست و یكی از استراتژی های مهم وزارت نیرو، توسعه این ظرفیت ها است.
این مقام مسئول همینطور از تعیین و تخصیص حق آبه های محیط زیستی برای حفظ حقوق نسل های آتی گفت و تصریح كرد: ادامه وضعیت كنونی در حوزه آب مقدور نیست و باید سیاست های جدیدی متناسب با شرایط كنونی و با عنایت به مدیریت تطبیقی در این حوزه اتخاذ شود.
نشست شش روزه توسعه همكاری های محیط زیستی ایران و اتحادیه اروپا با موضوعات آلودگی هوا، آب و محیط زیست دریایی و اقتصاد چرخشی با محوریت پسماند از بامداد روز سه شنبه ۳۰ آبان ماه در محل برج میلاد تهران شروع به كار كرد و تا یكشنبه ۵ آذرماه ادامه دارد.
 

1396/09/04
22:50:58
5.0 / 5
2990
تگهای خبر: آب , آلودگی , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی