در راستای مقابله با تغییرات اقلیمی تاكید شد

تحول در روش تولید مواد غذایی به نفع زمین

تحول در روش تولید مواد غذایی به نفع زمین حیوان خانگی: كارشناسان علوم زیست محیطی در جلسات اخیر هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی (IPCC) در ژنو آگهی داده اند كه تلاش ها برای حل بحران اقلیمی ˮصرفا با كاهش انتشار كربن حاصل از خودرو ها، كارخانه ها و نیروگاه هاˮ محكوم به شكست است.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، در یك پیش نویس درز كرده از گزارشی درباره تغییرات اقلیمی و كاربری اراضی كه الان توسط هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی (IPCC) در ژنو مورد بحث قرار می گیرد، تاكید گردیده است كه نگهداری دمای جهانی در سطح ایمن بدون ایجاد تحول در نحوه تولید مواد غذایی و كاربری اراضی در جهان نا ممكن خواهد بود.
این گزارش آگهی داده كه بشر هم اكنون ۷۲ درصد از سطح عاری از یخ زمین را برای تغذیه، پوشاك و پشتیبانی از جمعیت رو به رشد كره زمین مورد بهره برداری قرار می دهد. در عین حال كشاورزی، جنگلداری و سایر كاربری های اراضی حدود یك چهارم از انتشار گازهای گلخانه ای را بر عهده دارد.
بعلاوه تقریباً نیمی از كل انتشار گازهای متان بعنوان یكی از مهم ترین گازهای گلخانه ای، از گاوداری ها و مزارع برنج نشات می گیرد و هم چنین جنگل زدایی ها و از بین رفتن زمین های تورب موجب انتشار سطح قابل توجهی از گازهای كربنی می شود.
تأثیر كشاورزی فشرده كه به روند رو به رشد جمعیت جهان كمك كرده، هم چنین فرسایش خاك را افزایش داده و مقادیر مواد آلی موجود در زمین را كاهش داده است.
این مشكلات در آینده احیانا تشدید نیز خواهد شد. تغییرات اقلیمی موجب افزایش تخریب زمین بوسیله افزایش شدت بارندگی، جاری شدن سیل، شدت و تكرار خشكسالی ها، تنش گرمایی، بادها، افزایش سطح دریا و عملكرد امواج می شود.
این تجزیه و تحلیل ها، خطرات پیش روی سیاره ما را نشان می دهند كه با افزایش انتشار گازهای گلخانه ای، بعد از شروع طیف وسیعی از حوادث شدید اقلیمی به وقوع می پیوندد. این حوادث تابحال شامل مواردی همچون كاهش پوشش یخی دریای قطب شمال در ماه ژوئیه، امواج گرمایی كه بتازگی اروپا را درنوردیده و افزایش دمای هوای جهانی ۱.۲ درجه سانتی گراد بالاتر از سطوح پیش صنعتی در ماه گذشته می شوند.
این آمارها بسیار خطرناك و نگران كننده است، چونكه افزایش دمای هوای جهانی بیشتر از ۱.۵ درجه سانتی گراد خطر ایجاد بی ثباتی اقلیمی را افزایش داده و افزایش ۲ درجه ای نیز حوادث اقلیمی گوناگونی را منجر می شود.
گزارش جدید IPCC تاكید می كند كه زمین باید با پایداری بیشتری اداره شود تا كربن بسیار كمتری نسبت به زمان فعلی آزاد كند. زمین های تورب باید با توقف برنامه های زهكشی، احیا شده، مصرف گوشت برای كاهش متان تولیدی، كاهش یافته و پسماندهای مواد غذایی نیز باید كاسته شوند.
همچون اقدامات مطرح شده در این گزارش، پیشنهاد تغییر اساسی به سمت رژیم های گیاهخواری است. مصرف رژیم های غذایی سالم و پایدار مانند برنامه هایی كه بر پایه غلات، حبوبات، سبزیجات، آجیل ها و دانه ها هستند، از فرصت های اصلی برای كاهش انتشار گازهای گلخانه ای است.
هم چنین باید تغییر بزرگی در نحوه كاربری اراضی ایجاد شود. این سیاست ها باید شامل دسترسی بهتر به بازارها، توانمندسازی زنان كشاورز، گسترش دسترسی به خدمات كشاورزی و تقویت امنیت مالكیت زمین ها باشد. سیستم های آگهی اولیه برای آب و هوا، حاصل خیزی محصولات و رویدادهای فصلی اقلیمی نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشند.
به نوشته روزنامه گاردین، با این وجود شانس سیاستمداران و دانشمندان برای دستیابی به این اهداف نامشخص است. مقرر است كشورهای مختلف در اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی كنفرانسی كلیدی احیانا در انگلیس برگزار كنند كه نمایندگان كشورها چگونگی دستیابی به سیاست های انتشار مؤثر صفر كربن را طی چند دهه آینده برنامه ریزی نمایند.
منبع:

1398/05/14
14:02:06
5.0 / 5
1518
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی