دریاچه نئور می ماند؟

دریاچه نئور می ماند؟ حیوان خانگی: مدیر كل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از آغاز مبارزه بیولوژیكی در امتداد از بین بردن گونه مهاجم كاراس در دریاچه نئور آگاهی داد.


محمد خداپرست با حضور در دفتر ایسنا، به برنامه های محیط زیست استان اردبیل در امتداد احیای دریاچه طبیعی و بكر نئور اشاره نمود و اظهار داشت: سه گروه علمی و تحقیقاتی تهدیدها و مشكلات گسترده تالاب نئور را بررسی می كنند تا به صورت عملیاتی برنامه جامع احیای دریاچه نئور كه از نیمه دوم امسال اجرایی و عملیاتی خواهد شد مورد توجه دقیق كارشناسی قرار گیرد.
مدیر كل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به اینكه تالاب نئور جزو مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است، اشاره كرد: این تالاب دارای خاصیت های مطلوبی بوده و برای حفظ و احیای آنها باید اقدامات لازم صورت گیرد و امیدواریم با كمك اعضای كارگاه بتوانیم اقدامات مثمر ثمری در این تالاب انجام دهیم.

خداپرست بیان كرد: گونه مهاجم كاراس از عوامل اصلی تهدید تالاب نئور بوده و این گونه در سال 84 در دریاچه مشاهده و سبب تغییر در اكوسیستم، زنجیره غذایی و به تبع آن از بین رفتن میگوی گاماروس، گونه شاخص دریاچه شد و از سال 88 نیز پرورش ماهی قزل آلا كه در تنظیم اكوسیستم تالاب و گردشگری بسیار موثر بود به سبب عدم توان رشد متوقف گردید.

وی اشاره كرد: احیای دریاچه نئور نیازمند پشتوانه مطالعاتی است و از سال 93 بطور جدی اقدامات اجرایی برای برگرداندن آن به حالت اولیه شروع شده و امیدواریم با عنایت به تكمیل مطالعات و تاكید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر این مساله و كمك كارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، دریاچه به سمت احیا پیش برود.

خداپرست از انجام مبارزات بیولوژیكی در امتداد از بین بردن گونه مهاجم كاراس در این دریاچه آگاهی داد و اضافه كرد: اگر این اقدامات نبود ما باید در وضعیت فعلی شاهد وجود انبوهی از این گونه در دریاچه بودیم كه یقینا اكوسیستم طبیعی دریاچه را از بین می برد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از تلاش محیط زیست استان اردبیل برای ثبت سد میل مغان در كنوانسیون رامسر آگاهی داد و اشاره كرد: با ثبت این تالاب طبیعی بیست و ششمین تالاب مهم كشور در این كنوانسیون به ثبت می رسد.

مدیر كل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به وجود گونه های گوناگون حیات وحش در اردبیل بیان كرد: هم اكنون بالغ بر 42 راس آهو در سایت مغان نگهداری می شود.

خداپرست با اشاره به اینكه فصل زادوولد این آهوها معمولا در ماه خرداد ماه است، اظهار داشت: در یك اتفاق نادر یك بره آهو روز گذشته در سایت مغان متولد شد و با این روند تعداد آهوهای منطقه و سایت مغان به 42 راس رسید.
او همینطور از نگهداری چندین راس مارال در سایت فندقلو نیز آگاهی داد و اشاره كرد: هم اكنون ما شاهد نگهداری 27 راس مارال در این سایت هستیم.
منبع:

1398/05/29
14:42:21
5.0 / 5
2219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی