در اجلاس سایتس مطرح شد

ممنوعیت تجارت سمورهای آبی در معرض انقراض

ممنوعیت تجارت سمورهای آبی در معرض انقراض حیوان خانگی: به دنبال داغ شدن بحث نگهداری از دو گونه ی در معرض خطر سمور آبی به عنوان حیوانات خانگی در رسانه های اجتماعی و ترویج این موضوع،  100 كشور برای افزایش حمایت ها از این پستانداران به ممنوعیت تجارت آن ها رأی داده اند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، بیشتر شركت كنندگان در اجلاس كنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض انقراض (Cites) روز یك شنبه به قرار گرفتن شنگ هندی (گونه ای سمور آبی) در لیست مورد تهدیدترین گونه های جانوری رأی داده اند. روز بعد این كنوانسیون همین رأی را برای شنگ پنجه كوچك خاوری نیز صادر كرد.
حامیان محیط زیست با استقبال از این رأی تاكید كردند كه ممنوعیت تجارت برای بقای این دو گونه كه شمار آنها در حیات وحش در ۳۰ سال قبل دست كم ۳۰ درصد كاهش داشته، حیاتی می باشد.
اعتقاد بر این است كه این كاهش در سال های اخیر به سبب علاقه مردم در آسیا و خصوصاً در ژاپن برای نگهداری از این پستانداران بعنوان حیوانات خانگی بطور قابل توجهی شتاب یافته است.
رئیس سیاست گذاری در صندوق بین المللی رفاه حیوانات با بیان این كه این رأی یك پیروزی مهم در زمینه حفاظت است، نسبت به این كه این اقدام پیام مهمی را به معامله گران بی پروای حیات وحش ارسال نماید و بر عملیات های "پرورش در اسارتِ حیوانات" نظارت بیشتری صورت بگیرد، ابراز امیدواری كرد.
آرا برای جابجایی این دو گونه سمور آبی از "ضمیمه دوم" سایتس كه در آن تجارت بین المللی باید برای پایداری گونه ها تنظیم و كنترل شود، به "ضمیمه یك" كه در آن تمام تجارت های بین المللی ممنوع می باشد، جمع آوری شده است. هر چند نیاز است این آرا برای اجرایی شدن تا پیش از اختتام كنفرانس ۱۲ روزه سایتس در روز چهارشنبه (فردا) در ژنو طی یك جلسه عمومی تصویب شوند.
پس از گذشت ده ها سال كاهش مداوم زیستگاه ها و تجارت غیرقانونی پوست سمورهای آبی، همه گونه های آسیایی این پستاندار در لیست گونه های لطمه پذیر یا در معرض خطر قرار گرفته اند اما فعالان محیط زیست می گویند موج اخیری كه در رسانه های اجتماعی در مورد این حیوانات به راه افتاده است، تقاضای دیوانه واری برای توله های سمورهای آبی شكل گرفته كه می تواند تمامی گونه های آنرا به سمت انقراض سوق دهد.
برای پاسخگویی به این تقاضای بیش از پیش، شكارچیان و ماهیگیران، خصوصاً در اندونزی و تایلند بطور فزاینده ای سمورهای بالغ را كشته و توله های آنها را برای نگهداری بعنوان حیوانات خانگی می ربایند.
مقصد اصلی این حیوانات ژاپن است كه یك توله سمور آبی می تواند به قیمت ۱۰ هزار دلار به فروش برسد. هم چنین در این كشور مكان هایی موسوم به "كافه سمورها" به وجود آمده كه این حیوانات را در قفس نگهداری كرده و مردم ضمن بازدید از آنها می توانند برای آنها غذا خریداری نموده و به آنها بدهند.
به نوشته روزنامه گاردین، كشورهای مختلف هم چنین نسبت به انتقال لاك پشت ستاره دار هندی به "ضمیمه یك" سایتس رأی داده اند. این حیوان نیز به سبب تجارت برای نگهداری از آن بعنوان حیوان خانگی در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.
منبع:

1398/06/06
13:37:56
5.0 / 5
1886
تگهای خبر: آب , پرورش , جانور , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی