روایتی از محیط بانی كه آتش ارسباران دست ها و موهایش را سوزاند

روایتی از محیط بانی كه آتش ارسباران دست ها و موهایش را سوزاند حیوان خانگی روایتی از محیط بانی كه آتش ارسباران دست ها و موهایش را سوزاند


او «مرتضی نعمت پور» همان مدیری بود كه از همان روز اول حادثه آتش سوزی جنگل های ارسباران پا به میدان گذاشت و با تمام توان و به همراه نیروهایش، كیلومترها راه را با پای پیاده پشت سرگذاشت تا داغ سوزان جنگل ها را خاموش كند و این عكس، تصویرگر تلاش هایی شد كه هیچ كس از آن مطلع نبود.
در ارتباط با این عكس مردم نیز نظرات بسیاری مطرح نمودند و با بیان كلماتی چون «خداقوت پهلوان، یاشاسین، مرد باغیرت و... » به زحمات چنین مدیرانی در فضای مجازی پاسخ دادند.
نعمت پور به مدت 11 سال است كه در بخش های مختلف محیط زیست مناطق ارسباران همچون ورزقان، خداآفرین، هریس، جلفا، هوراند و همین طور كیامكی مسئولیت هایی را بر عهده گرفته و طی این سال ها نیز عملكرد خوبی از خود برجای گذاشته است؛ وی در جریان زلزله ارسباران نیز در محیط زیست هریس مشغول فعالیت بود و در این رابطه نیز به جهت مساعدت ها و همین طور طراحی نوعی حفاظ موقت( به وسیله میله، تور و سایر مصالح) بعنوان "رییس نمونه" برگزیده شد.
وی در سال 88 نیز بعنوان محیط بان نمونه استانی و در سال 94 نیز بعنوان محیط بان نمونه كشوری انتخاب شده و همین طور در خاروانا نیز به سبب عملكرد خود بعنوان كارمند نمونه انتخاب شده بود.
جنگل كه می سوزد، قلب و جگر گوشه ‎ مان می سوزد

مرتضی نعمت پور در مورد فعالیت های خود به ایسنا می گوید: بنده بعنوان یك محیط بان همیشه به محیط زیست علاقه و حساسیت دارم، طبق اصل 50 قانون اساسی حفاظت و صیانت از محیط زیست یك وظیفه همگانی است، ما نیز نه تنها در این ماجرا، بلكه در جریان تمامی حوادث در منطقه حاضر شده و با تمام توان خود، همانند جان از محیط زیست حفاظت می نماییم.

او می گوید: در تابستان سال جاری حدود 25 مورد آتش سوزی در جنگل های ارسباران اتفاق افتاده بود كه در جریان تمامی این حوادث در منطقه حاضر شده و در امتداد اطفای آتش تلاش نموده و تا لحظه اطفا نیز منطقه را لحظه ای ترك نكردیم، چونكه تحمل سوختن جنگل را نداریم، وقتی گوشه ای از جنگل می سوزد، گویی كه قلب و جگرگوشه مان سوخته باشد.
نعمت پور در تشریح ماجرای آتش سوزی اخیر ارسباران نیز می گوید: از همان روز اول حادثه در منطقه حاضر شده و مراتب نیز با مدیریت بحران و مافوق خود اطلاع دادیم، از روز دوم كه آتش سوزی وضعیت بحرانی داشت همه نیروهای امدادی و اكیپ ها از نقاط مختلف استان آمده بودند و نیروهای سپاه، ارتش، بسیج و... همه و همه حضور داشتند و كمك می كردند.
او ادامه می دهد: كمك رسانی دستگاه های استانی خوب بود همه در صحنه حضور داشتند اما به بالگرد بسكت دار نیاز داشتیم چونكه كانون آتش سوزی در نقاط صعب البوری قرار داشت و نیاز به امداد هوایی بود، در صورتیكه طبق گفته مسئولان امر نیز چنین امكاناتی در استان وجود نداشت.
نعمت پور با بیان این كه فاصله بین دو كانون آتش سوزی دو كلیومتر بود كه رسیدن به آنجا نیز بصورت هوایی ممكن بود، چونكه منطقه بسیار صعب العبور بود، می افزاید: زمانی كه در دره ای آتش سوزی رخ می داد به سبب صعب العبور بودن فقط بوسیله دود آن می فهمیدیم كه آتش سوزی شده است.
او با تاكید بر این كه همه گروه های امدادی استان با تمام تلاش در فكر مهار آتش سوزی و اطفای آن بودند، ادامه می دهد: در دومین روز آتش سوزی كه ظرفیت های استان با تمام توان به منطقه آمده بود، به بسكت نیاز داشتیم كه آن هم در استان وجود نداشت، در صورتیكه اگر بالگرد بسكت دار همان روزهای اول به منطقه اعزام می شد، می توانستیم آتش سوزی را زودتر اطفا نماییم.
سختی های مهار آتش از زبان رئیس اداره محیط زیست خداآفرین
نعمت پور می گوید: كانون های آتش سوزی نیز به حدی صعب العبور و طولانی بود كه امكان حمل دستگاه های آتش خاموش كن میسر نبود و خودمان با پای پیاده و در شرایط سخت می رفتیم تا هرآنچه كه از دستمان برمی آید را برای مهار آتش انجام دهیم. در این رابطه تبرهای كوچكی را با خود حمل می كردیم و با زدن شاخ و برگ ها جلوی گسترش آتش را می گرفتیم.
او می افزاید: در بعضی نقاط نیز مسیر به حدی صعب العبور بود كه نشسته سر می خوردیم و از صخره ها و دره ها، با مصیبت فراوان پایین می‎رفتیم. باید از نزدیك این مناطق را ملاحظه كرد تا به سختی مسیر و صعب العبوری آن پی برد.
وی ادامه می دهد: گاه تا 4 كیلومتر امكان تردد ماشین و.. نبود و باید با پای پیاده تردد می كردیم كه در چنین شرایط حمل اشیای دیگر برایمان میسر نبود. پوشش گیاهی برخی مناطق نیز دارای خارهای چسبانی بود(قره تیكان) كه پاهایمان را بطور كلی زخمی و خونی می كرد.
او با اشاره به عكس انتشار یافته از خودش تحت عنوان «دستان تاول زده»، می گوید: من یك محیط بان و محافظ محیط زیست هستم و همیشه صیانت از محیط زیست را وظیفه و تكلیفی برای خود می دانم در مورد آتش سوزی جنگل های ارسباران نیز هرچند تلاش و زحمت بسیاری را به كار بستیم، اما نمی خواستم رسانه ای شود و مشغول كار خود بودم، تا این كه در جریان امداد رسانی ها یكی از عكاسان شهرستان اهر كه در محل حادثه حضور داشت، ماجرا را جویا شد و من با تشریح ماجرا دستانم را نشانش دادم و این تصویر را از بنده گرفت. البته صرف دستانم نبود بلكه قسمتی از موهای سر و پاهایم نیز زخمی و سوخته بود.
او با بیان این كه عملكردم نشان از فعالیت‎های من داشته و نیازی به گفتن آن نیست، ادامه می دهد: نیروهای محیط زیست منطقه نخستین نفراتی بودند كه از روز اول حادثه در منطقه حضور یافته و با جان و دل برای مهار آتش تلاش كردند، همكارانم نیز شبانه روزی در كنارم بوده و از روز اول حادثه تا اطفای كامل آتش، لحظه ای چشم برهم نگذاشته و سعی كردیم.
وی افزود: حتی تا روز گذشته نیز نتوانسته بودم استراحت كاملی داشته باشم تا این كه روز گذشته آقای دكتر قاسمی، مدیر كل حفاظت محیط زیست استان با بنده تماس گرفته و گفتند كه دو روزی را استراحت كنم. بدین جهت با عنایت به زخم های موجود در پاهایم به منزل آمده و دو روزی را استراحت می كنم.
رئیس اداره محیط زیست خداآفرین با بیان این كه برای پیش گیری از وقع چنین حوادثی باید جنگل های ارسباران مجهز به بالگرد بسكت دار باشد تا در مواقع نیاز استفاده نمائیم، می افزاید: در این رابطه نیز گفته اند كه مقرر است چنین امكانی برای استان برقرار شود.
او می گوید: از مردم تقاضا داریم بیشتر از پیش به محیط زیست توجه كرده و مراقب آن باشند؛ در منطقه ارسباران نیز یك سری آموزش ها و فرهنگ سازی ها لازم است تا مردم به اهمیت جنگل ها و حیوانات واقف شده و در صیانت از آن همیار اداره محیط زیست باشند.
نعمت پور كه پایان نامه اش نیز در مورد محیط زیست و حیوانات بوده، به اهمیت حیوانات و حكمت وجودی هر كدام از آنان اشاره می كند و می افزاید: شاید مردم منطقه خرس را بعنوان یك حیوان وحشی بشناسند اما این حیوان در رویش جنگل های ارسباران بسیار موثر بوده و در گوارش خود چیزی دارد كه موجب رویش جنگل می شود؛ همین طور پلنگ، گرگ و... نیز خواص و حكمت های خودرا در جنگل ها و محیط زیست دارند. این موارد باید به مردم آموزش داده شود تا به اهمیت حیوانات و جنگل ها پی ببرند.
او می گوید: زمانی كه در مناطق مختلف ارسباران گشت می زنیم، در بین اهالی روستاها حاضر می شوم و در مورد محیط زیست و مزایای حیوانات مختلف برایشان می گویم و تاثیر این گفته ها و آموزش ها را نیز بارها مشاهده كرده ام، چنانچه در شهرستان هوراند آموزش هایی در مورد گرگ ها ارائه دادم كه نتیجه آن نیز كاهش كشته شدن گرگ ها بود، بدین جهت اهمیت فرهنگ سازی در این رابطه بسیار مهم بوده و باید اقدامات موثری در این رابطه در مورد جنگل های ارسباران صورت گیرد.

نعمت پور در خاتمه اظهار می كند: برخی ارگان ها ما را به سهل انگاری متهم می كنند، در صورتیكه از همان روز اول حادثه، مراتب را به مافوق و مدیریت بحران اطلاع دادیم و خود نیز به سرعت عازم منطقه شدیم تا هرآنچه از دستمان برمی آید انجام دهیم.
تصویری كه تحت عنوان «دستان تاول‎زده» از رئیس محیط زیست خداآفرین در فضای مجازی دست به دست می شود، توسط امیر یوسفیان، عكاس اهری در جریان آتش سوزی های ارسباران گرفته شده است.
امیر یوسفیان، عكاس اهری نیز در این رابطه به ایسنا می گوید: زمانی كه در روستای طوعلی علیا خداآفرین حضور داشتیم این عكس را به ثبت رساندم. شرایط بسیار بغرنج بود و نیروهای امدادی، ارتشی، سپاهی و... جهت كمك رسانی حضور داشتند.
یوسفیان ادامه می دهد: در این منطقه متوجه حضور آقای نعمت پور، رئیس اداره محیط زیست خداآفرین شدم و ایشان در شرایط بسیار نامناسبی بودند به شكلی كه آتش قسمتی از موی سر و صورت و دستانشان را سوزانده بود. با دیدن این وضعیت عكسی از ایشان گرفتم و برخی دوستان نیز منتشر نمودند.1398/06/10
23:50:05
5.0 / 5
2083
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی