اعتراض خبرنگاران به سیاست های روابط عمومی محیط زیست؛

پرونده سازی و حذف خبرنگاران زیبنده سازمان محیط زیست نیست

پرونده سازی و حذف خبرنگاران زیبنده سازمان محیط زیست نیست حیوان خانگی: خبرنگاران حوزه محیط زیست در نامه ای به شورای اطلاع رسانی دولت اعتراض خودرا نسبت به پرونده سازی، بهتان و كوشش برای حذف خبرنگاران منتقد در سازمان محیط زیست اعلام نمودند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، تعدادی از خبرنگاران حوزه محیط زیست، در نامه ای به شورای اطلاع رسانی دولت اعتراض خودرا به سیاست های سازمان حفاظت محیط زیست در قبال خبرنگاران اعلام نمودند.
نویسندگان این نامه برگزاری نشست های خبری گزینشی، تماس با مدیران رسانه ها برای حذف خبرنگاران منتقد و ایراد اتهامات واهی و پرونده سازی برای خبرنگاران را قسمتی از سیاست های روابط عمومی سازمان محیط زیست در دوره ریاست عیسی كلانتری بر سازمان محیط زیست و مدیریت امیرعبدالرضا سپنجی در روابط عمومی این سازمان دانسته اند.
خبرنگاران محیط زیست در این نامه اعلام نموده اند كه روابط عمومی سازمان محیط زیست با مدیران رسانه ها تماس گرفته و درباره خبرنگار حوزه محیط زیست شأن سخنانی غیر واقعی به مسئولان رسانه انتقال داده و خواهان تغییر خبرنگار شده و در یكی از موارد حتی خبرنگار جایگزین را هم معرفی كرده است!
امضاءكنندگان این نامه كه خبرنگاران رسانه های رسمی كشور همچون خبرگزاری ها، روزنامه ها و سایت های خبری هستند، خواهان عذرخواهی و تغییر رویكرد سازمان محیط زیست نسبت به خبرنگاران و برخورد با مدیران خاطی شده و اعلام نموده اند تا زمانی كه این اتفاق نیافتد برنامه های خبری سازمان محیط زیست را پوشش نخواهند داد.
متن نامه خبرنگاران محیط زیست در اعتراض به روند كنونی حاكم بر روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست به شرح زیر است:
جناب آقای علی ربیعی
ریاست محترم شورای اطلاع رسانی دولت
با سلام و احترام
ما امضاءكنندگان این نامه بعنوان خبرنگاران فعال در رسانه های رسمی كشور با یادآوری مفاد «منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید» در خصوص رویكرد مثبت و فعالانه در تعامل با رسانه ها (بند ۱۱) و تاكید بر حفظ محیط زیست (بند ۱۲)، به عملكرد سازمان حفاظت محیط زیست خصوصاً در عرصه «روابط عمومی و ارتباط با رسانه» در دوره ریاست عیسی كلانتری (معاون رئیس جمهوری و رئیس این سازمان) معترضیم.
رفتارهای اخیر روابط عمومی این سازمان، آن چنان بی تدبیرانه و در تضاد با اصول ابتدایی روابط عمومی و اطلاع رسانی بوده كه صرفنظر از دو بند مطرح شده در منشور اخلاقی دولت دوازدهم، برای هیچ دولتی در نظام جمهوری اسلامی هم - حتی بدون چنین مدعایی- شایسته نیست.
مدتهاست كه مدیر روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست تعمدا برخی خبرنگاران باسابقه حوزه محیط زیست را از دعوت به نشست ها و سفرهای خبری این سازمان حذف كرده و حتی پا را فراتر گذاشته و انجام مصاحبه با مدیران ارشد این سازمان را طی تماس تلفنی با برخی مدیران رسانه ها، منوط به تغییر خبرنگار حوزه محیط زیست آن رسانه عنوان كرده است. ایشان در متن یكی از جوابیه های خود به یك خبرگزاری، خطاب به مدیران آن خبرگزاری سفارش كرده خبرنگار دیگری را بجای خبرنگار منتقد به كار گیرند (!) و با مدیران دست كم سه رسانه رسمی هم تماس تلفنی گرفته و درباره خبرنگار حوزه محیط زیست شأن سخنانی غیر واقعی به مسئولان رسانه انتقال داده و خواهان تغییر خبرنگار شده و در یكی از موارد حتی خبرنگار جایگزین را هم معرفی كرده اند!
روابط عمومی این سازمان اخیراً چند تن از خبرنگاران مطرح این حوزه را از گروه مجازی اطلاع رسانی برنامه های سازمان نیز حذف كرده و زمانی كه با اعتراض سایر خبرنگاران روبه رو شده خبرنگاران محیط زیست منتقد سازمان را «اپوزیسیون» و «ضد نظام و دولت» معرفی كرده اند. گویا این روزها تهمت زدن و نصب برچسب به متخصصان منتقد سازمان و خبرنگاران، با عناوین «اپوزیسیون»، «توده ای» و «ضد نظام» به امری رایج برای مدیران این سازمان تبدیل گشته است.
یادآوری این نكته لازم است كه بهره گیری از شیوه پرونده سازی و تهمت و افترا برای منتقدان رسانه ای، به هیچ عنوان زیبنده مسئولان دولت داعیه دار رعایت اصول مدنی و حقوق شهروندی نیست پس انتظار می رود شورای اطلاع رسانی دولت در اسرع وقت شفاف سازی كند كه آیا در دولتی كه یك بند از منشور اخلاقی آن صراحتاً به تعامل مثبت با رسانه ها اختصاص یافته، چنین رفتار توهین آمیزی با خبرنگاران، نگاهی مورد تأیید است یا خیر؟
ما امضا كنندگان این نامه، با انكار و رد اتهامات وارده از طرف مدیركل روابط عمومی این سازمان در یك گروه عمومی، با یادآوری این نكته كه حق شكایت قضائی از ایشان را به سبب ایراد بهتان «ضدیت با نظام» به خبرنگاران منتقد دولت، برای خود محفوظ می دانیم، خواهان عذرخواهی و تغییر رویكرد خطرناك و ناپسند سازمان حفاظت محیط زیست در قبال خبرنگاران هستیم، در غیر این صورت ناچاریم تا اطلاع ثانوی از شركت در برنامه های خبری این سازمان خودداری نماییم.
همچنین از آن مقام محترم استدعا داریم حال كه مطابق اصل ۵۰ قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی قلمداد شده، دست كم مدیرانی در روابط عمومی این سازمان منصوب شوند كه از برخورد گزینشی، توهین آمیز و حذفی با خبرنگاران خودداری كرده و دست كم بخشنامه نحوه فعالیت روابط عمومی های دستگاه های اجرایی و ماده ۷ آنرا در خصوص همكاری و تعامل با تمامی رسانه های قانونی، متذكر شوید.
بی شك عذرخواهی از خبرنگاران به سبب رفتارهای مورد اشاره و تغییر مشی غلط گذشته این سازمان در قبال خبرنگاران، نشانه احترام دولت تدبیر و امید به اهمیت جایگاه ركن چهارم دموكراسی در تبیین دقیق مفاهیم عالی منشور شهروندی تلقی شده و به ترمیم سرمایه اجتماعی، افزایش اعتماد ملی و همكاری مؤثرتر در اطلاع رسانی محیط زیست كمك خواهدنمود.
با احترام
امضاءكنندگان:
مهدی آئینی
آسیه اسحاقی
فاطمه باباخانی
میثاق بدیعی
مسعود بُربُر
ریحانه جاویدی
مژگان جمشیدی
مهتاب جودكی
جواد حیدریان
سمیرا خباز
زینب رحیمی
زهرا رفیعی
رضا ساكی
امین شول سیرجانی
حسن ظهوری
محسن ظهوری
زهرا كشوری
ساغر كوهستانی
مهدی گوهری
مهرو ماهر
صدرا محقق
یاسر مختاری
نیلوفر منصوری
الهه موسوی
كیوان هوشمند


منبع:

1398/06/11
18:57:43
5.0 / 5
1479
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی