در روزهای محرم چه نكات محیط زیستی را رعایت كنیم؟

در روزهای محرم چه نكات محیط زیستی را رعایت كنیم؟ حیوان خانگی: عدم استفاده از ظروف یك بار مصرف پلاستیكی، مدیریت پسماندها و تعبیه سطل زباله در محل پخش نذری ها، دور نریختن نذری ها به صورت نیمه مصرف شده و... همچون نكات زیست محیطی است كه لازم است در روزهای سوگواری امام حسین (ع) به آنها توجه كرد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، ایام عزاداری امام حسین (ع) همیشه جایگاه ویژه ای نزد شیعیان دارد؛ بدین جهت افراد می كوشند تا در این ایام با پخش نذری و همین طور عزاداری، ارادت خودرا به اباعبدالله الحسین (ع) و یاران ایشان نشان دهند.

در ادامه به چند نكته محیط زیستی اشاره شده است كه با رعایت آنها می توان مراسم عزاداری برای امام حسین (ع) را باشكوه هر چه بیشتر انجام داد.

- میزان بازیافت ظروف یك بار مصرف پلاستیكی كمتر از یك درصد و حداقل زمان تجزیه آنها در محیط بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ سال است. بدین جهت به مساجد، تكایا و افرادی كه قصد پخش نذری در روزهای عزاداری را دارند، سفارش می شود تا جایی كه امكان دارد ظروف یك بار مصرف پلاستیكی را حذف و از ظروف خانگی و... برای این كار استفاده كنند.

- اگر افراد، مساجد و تكایا مجبور به استفاده از ظروف یك بار مصرف برای پخش نذری ها هستند، می توانند ظروف گیاهی را كه شكل و ظاهری مشابه ظروف پلاستیكی دارند، جایگزین ظروف یك بار مصرف پلاستیكی كنند. زمان تجزیه پذیری ظروف گیاهی یك بار مصرف در محیط بین پنج تا شش ماه است.

- هر چند ظروف یك بار مصرف با پایه گیاهی به نسبت ظروف یك بار مصرف پلاستیكی گران تر هستند، اما افراد می توانند قسمتی از نذر خودرا صرف خرید ظروف گیاهی و از این طریق به محیط زیست خود نیز لطمه كمتری وارد كنند.

- متاسفانه گاهی اوقات دیده می شود افراد زباله غذاها را در محیط رها می كنند. این اقدام نه تنها برای ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) پسندیده نیست، بلكه دردسری برای پاكبانان است؛ بدین سبب لازم است مردم از سطل زباله های شهرداری برای پسماندهای خود استفاده كنند.

- ایستگاه های صلواتی با تعبیه سطل زباله در محل پخش نذری می توانند جلوی رها شدن پسماند در محیط را بگیرند.

- متاسفانه گاهی بر خلاف تعالیم مذهبی و دینی، اسراف كرده و نذری ها به صورت نیمه مصرف شده دور ریخته می شوند. این در حالیست كه اگر نذری ها به دست نیازمندان واقعی برسد این اتفاق پیش نمی آید. علاوه بر آن منطق ایجاب می كند كه از تمام منابع و مواد مصرف بهینه داشته باشیم و جلوی تولید پسماند را بگیریم.

منبع:

1398/06/18
23:39:06
5.0 / 5
1986
تگهای خبر: شهرداری , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی