در میانه تغییرات اقلیمی؛

تب تند خوزستان به عرق نشسته است، ردپای تغییرات اقلیمی بر گرما

تب تند خوزستان به عرق نشسته است، ردپای تغییرات اقلیمی بر گرما حیوان خانگی: اهواز خوزستان با ضعف زیرساخت های مختلف خصوصاً حمل و نقل عمومی به موجودی نحیف در مقابل گرمای سوزان روزهای تابستان تبدیل شده است.خبرگزاری مهر -گروه استان ها، كوثر كریمی، مهدی ربیع: طی سال های اخیر نشانه های تغییر اقلیم خصوصاً گرمای هوا هر روز پررنگ تر از سنوات قبل خودنمایی می كند؛ البته برمبنای اطلاعیه های جهانی بیشتر كشورها با پدیده گرم تر شدن كره زمین دست و پنجه نرم كرده و هیچكدام از این مورد بی بهره نبوده اند.
ثبت گرمای بی سابقه در كشورهای مختلف جهان كه برای هر كدام حتی طی ۱۰۰ سال و بیشتر از آن هم سابقه نداشته و كشورهای پیشرفته هر كدام برای برگزاری همایش های بین المللی پا پیش گذاشته اند كه بر صنعت سبز تأكید، رفتار خودرا اصلاح و به محیط زیست احترام بگذارند تا شاید كمی از نتایج تغییر اقلیم مصون بمانند.
هرچند افزایش دما در زمین پدیده ای غیر منتظره نبوده ولی طی سال های اخیر روند افزایش دما و گرم شدن زمین با شتاب بیشتری همراه شده كه قدرت تطبیق زندگی و حیات عمومی با چنین شرایطی سخت تر می شود.
در این میان رفتار انسان با محیط زیست، دخالت در طبیعت با رفتارهای غلط همچون كاهش فضای سبز و نابودی جنگل ها، توسعه صنعت، كم توجهی به صنعت سبز، كشاورزی های نوین (استفاده فراوان از تجهیزات و ماشین آلات بجای انسان) و دیگر مسائل همه بر افزایش انتشار گازهای گلخانه ای و ورود آن به اتمسفر زمین تأثیر می گذارد.
امروزه گرم شدن زمین یكی از اصلی ترین دغدغه های كشورهای مختلف است و به تبع هر كدام تفاهمنامه ها و قوانین مختلفی در جهت كاهش درجه حرارت گرما منعقد كرده اند؛ البته مهمترین اقدامی كه هر كدام از كشورها باید در اولویت كاری خود قرار دهند، كاهش گازهای گلخانه ای به منظور حفاظت و صیانت از لایه های ازن است.

جدای از نقش لایه های ازن در كاهش گرما می توان اظهار داشت كه بطور قطع هرچقدر لایه های ازن قوی تر باشد به تبع تابش اشعه های مضر خورشیدی نیز كاسته می شود.
حكایت گرما در خوزستان
در استان خوزستان خصوصاً كلانشهر اهواز افزایش قایبل توجه دمای فصل تابستان، دائمی شده و مردم دمای بالای ۵۰ درجه را نیز تجربه می كنند، هرچند تعریف گرما برای این استان در ۹ ماه از فروردین تا آذر ماه هست ولی گرمای هوا در تابستان خوزستان حكایت دیگری دارد و نسبت به دیگر ماه ها شدیدتر است.
نبود زیرساخت های لازم در حوزه حمل و نقل عمومی همچون ایستگاه های تاكسی و اتوبوس مسقف، نبود آبسردكن در سطح شهر، كمبود استخر و پناه بردن مردم به رودخانه ها كه اتفاقات تلخی را برای آنها رقم می زند همه همچون عواملی هستند كه نشان می دهد، خوزستان قدرت تاب آوری در مقابل گرمای شدید را ندارد بگونه ای كه خوزستان با ضعف زیرساخت های مختلف خصوصاً حمل و نقل عمومی به موجودی در مقابل گرمای سوزان روزهای تابستان تبدیل شده است.
اثرگذاری بارش ها در گرما
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز به خبرنگار مهر می گوید: میزان و نوع بارش بطور مستقیم و غیرمستقیم در دمای هوای خوزستان اثرگذار بوده است.
مصطفی محمدی ده چشمه می افزاید: كاهش قابل ملاحظه بارش در یك دهه گذشته به نسبت متوسط ۵۰ سال قبل گواه این ادعا است.
وی یادآور می شود: از طرفی یكی از مهمترین نتایج تغییرات اقلیمی شكل گیری امواج گرمایی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با استناد به آمارهای مركز ملی خشكسالی و سازمان مدیریت بحران كشور بیان می كند: برمبنای آمار مركز ملی خشكسالی سازمان هواشناسی كشور و سازمان مدیریت بحران ایران از سال ۱۳۷۴ تابحال متوسطه دمای هوا در خوزستان همواره رو به افزایش بوده و در سال ۹۷ به اوج خود رسیده، گزارشی كه پنل بین المللی تغییرات اقلیمی هم آنرا تأیید كرده است.
محمدی ده چشمه ادامه می دهد: از جانب دیگر استقرار ابر پرفشار جنب حاره ای سبب پایداری هوا در این منطقه شده به صورتی كه بادهای منطقه زاگرس نیز كه سبب كاهش دمای هوا در استان می شده اند، از فراوانی و شدت كمتری برخوردار و روز به روز كمتر شده و سبب پایداری هوا و بسترساز ایجاد روزهای شرجی شده است.

وی تصریح می كند: در یك دهه گذشته به استناد آمار موجود دمای بالای ۵۰ درجه در خوزستان به ثبت رسیده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز بیان می كند: دما بعنوان یكی از مهمترین فاكتورهای آب و هواشناسی به حساب می آید كه خود متأثر از عوامل و مؤلفه های مختلفی است.
محمدی ده چشمه اضافه می كند: به عبارتی دما خود محصول توسعه مواردی است و در عین حال اثرات و پیامدهایش در ابعاد مختلف قابل مشاهده هستند.
وی می گوید: اقلیم شناسان بطور سنتی دما را تابعی از فاكتورهای ذاتی جغرافیای طبیعی یك نقطه می دانند، عرض جغرافیایی، ارتفاع، سرعت و جهت باد، دوری یا نزدیكی به دریا همچون این شاخص ها هستند.
استاد دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح می كند: امروزه و در دهه های اخیر دو عامل بسیار مهم و تأثیرگذار در كنار شاخص های
مذكور نظام های آب و هوایی را تحت تأثیر قرار داده اند كه از آن جمله می توان به فعالیت های انسانی و تغییرات اقلیمی اشاره نمود.
به گفته محمدی ده چشمه، فعالیت های انسانی شامل جنگل زدایی، از بین بردن یا رفتن پوشش گیاهی، تغییر مسیر رودخانه ها و تالاب ها، خشكاندن دریاچه ها و تالاب ها فعالیت های صنعتی و آلاینده می شوند.
وی اضافه می كند: تغییرات اقلیمی خود معلول فعالیت های انسانی است و دما را بعنوان یك عامل مجزا و مستقل از ساختار اقلیمی منطقه تبدیل نموده است.
وی می گوید: تغییرات و نوسانات گستره در فاكتورهای اقلیمی مانند بارش، دما و رطوبت، باد و سایر مؤلفه های اقلیمی در یك بازه زمانی مشخص اثرات عمیق و طولانی مدت را از خود برجای می گذارد كه نتیجه آن تغییرات گسترده اقلیمی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز می افزاید: تغییرات گسترده اقلیمی شامل دست اندازی به منابع، اكوسیستم، تولید گازهای گلخانه ای مضر مانند كربن و دی اكسید كربن بوده كه موجب بروز سیل، یخبندان، امواج گرمایی و پایداری هوا در چارچوب های شده است.

وی می گوید: تغییرات گسترده اقلیمی حتی بر بارش باران و یا خشكسالی نیز تأثیر دارد و در نهایت آن چیزی كه اثر آن بعنوان گرمایش جهانی نام می برند، به وجود می آید.
علت گرما چیست؟
محمدی ده چشمه بیان می كند: سوال اصلی كه برای همه در این دوره های میانی تابستان مطرح شده این است كه چرا و چه اتفاقی افتاده است؟ قطعا مجموعه عوامل سه گانه (جغرافیایی، انسانی و تغییرات اقلیمی) پیش گفته در شكل گیری وضعی كه كشورمان با آن مواجه می باشد، اثرگذار بوده اند.
وی ادامه می دهد: كشور ایران با عنایت به موقعیت جغرافیایی و عوارض طبیعی همواره دارای تابستان های گرم بوده است.
به اعتقاد عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، در استان خوزستان نیز می توان دمای كنونی هوا را تابعی از عوامل ذكرشده سه گانه دانست.
محمدی ده چشمه یادآور می شود: خوزستان به علت استقرار در عرض های پایین جغرافیایی، ارتفاع كم و عوارض جغرافیایی مشخص همواره جزو استان های گرم ایران محسوب می شده است.
وی تصریح می كند: با این وجود عاملی كه سبب تشدید رژیم گرمایی در این استان شده، فعالیت های انسانی مانند بیابان زایی، از بین بردن جنگل ها و تالاب ها خصوصاً هورالعظیم، كاهش سطح و میزان پوشش گیاهی، خشكاندن هورها و فعالیت های صنعتی، وجود فلرهای نفتی كه سهم ۵۰ درصدی در آلودگی هوای اهواز دارند، است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز درانتها با اشاره به نقش تغییرات اقلیمی در وضعیت كنونی می گوید: كم بارشی یا بی نظمی در بارش بعنوان مهمترین نتایج تغییرات اقلیمی به حساب می آیند.
وضعیت تولید برق در خوزستان
مدیرعامل شركت برق منطقه ای خوزستان در همین زمینه و با اشاره به تولید برق در استان خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: بعنوان رئیس شورایی پایایی برق و ارشد برق استان شاید توزیع و تولید با شركت برق منطقه ای استان نباشد ولی پایداری و توسعه شبكه را در یك شورا مدیریت می نماییم.

محمود دشت بزرگ ادامه می دهد: برای عبور از تابستان طبیعی است كه اقدامات در این فصل شروع نمی گردد و از ماه ها قبل برنامه ریزی داریم؛ یعنی درست پس از هر تابستان برای سال های بعدی آغاز به برنامه ریزی می نماییم.
وی با اشاره به اینكه ماه های گرم را در خوزستان از آغاز خرداد تا اختتام شهریور می شناسیم، بیان می كند: یعنی ۱۷ هفته گرم در استان داریم كه عمدتاً از ۱۲ خرداد شروع و تا هفته ۲۷ سال (پایان شهریور) ادامه دارد.
دشت بزرگ با تاكید بر اینكه باید نتیجه اقدامات و برنامه ریزی های قبلی در این ۱۷ هفته مشاهده شود، می گوید: تعمیرات و اورهال نیروگاه ها نیز همیشه به شكلی است كه حدفاصل مهر ماه تا اختتام اردیبهشت ماه انجام می شود تا از اول خرداد باید آماده در مدار باشند.
مدیرعامل شركت برق منطقه ای خوزستان با اشاره به فعالیت ۱۴ نیروگاه در این استان كه ۶ واحد حرارتی و هشت واحد برق آبی هستند، اضافه می كند: تفاوت امسال با سال قبل این است كه نیروگاه های برق آبی به علت خشكسالی تولید مناسبی به شبكه ارائه ندادند و به خاطر محدودیت های در حوزه آب این وضعیت باید مدیریت می شد ولی با بارندگی های امسال آبگیری سدها به صورت كامل انجام و در سه ماهه امسال نیروگاه های برق آبی ۴۴۰ درصد انرژی بیشتری تولید كردند.
دشت بزرگ عنوان می كند: در مجموع ۷۸ درصد افزایش تولید انرژی هر ۱۴ نیروگاه بود و از نظر توان تولید نیروگاه های استان نیز بیشتر از ۱۰ هزار و ۱۰۰ مگاوات از مجموع نیروگاه ها انرژی گرفتیم كه طی چهار سال قبل بی سابقه بوده است.
وی با اشاره به اینكه ظرفیت منصوبی كل نیروگاه ها ۱۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات است ولی قدرت عملی و بهره برداری كمی پایین تر است، می گوید: تابستان امسال با ظرفیت كامل جوابگوی تابستان خوزستان خواهیم بود.
مدیرعامل شركت برق منطقه ای خوزستان با اشاره به اینكه همه نیروگاه ها تحت مدیریت وزارت نیرو هستند، یادآور می شود: تمام ظرفیت هایی كه می شد در خارج از حوزه وزارت نیرو به كار بگیریم را شناسایی و در عین حال موانع و مشكلات را به جهت اینكه بیشترین تولید انرژی را داشته باشند، برطرف نماییم.
دشت بزرگ با بیان این خبر كه برای نخستین بار یك ركورد در پتروشیمی فجر داشتیم كه بیشتر از ۵۲۰ مگاوات از این نیروگاه برق دریافت كردیم، عنوان می كند: در برق رسانی همه سوژه تولید برق نیست بخش انتقال و توزیع هم حلقه هایی از این پروسه است.
وی با اشاره به اینكه نیروگاه های سه صنعت بوسیله مازاد تولید برق به شبكه كمك می كنند، ادامه می دهد: یك نیروگاه جدید داریم برای استان كه برنامه ریزی شده و كارهای ساخت آن نیز در حال پیگیری است؛ به جهت اینكه به شبكه متصل شود نیز یك خط ۴۰۰ كیلوولت و همین طور پست شهید بقایی را با اجرای خود برق منطقه ای در نظر گرفته ایم كه با همكاری شركت متن اجرا می شود.
مدیرعامل شركت برق منطقه ای خوزستان با اشاره به اینكه در حوزه تأمین شبكه برق سه حوزه كاری تولید برق، انتقال برق و توزیع برق در صنعت برق وجود دارد، اظهار می كند: برای شمال خوزستان در دزفول و اندیمشك نیز ساخت سه نیروگاه سیار هر كدام با ظرفیت ۲۵ مگاوات برق را برنامه ریزی كردیم كه تأمین زمین و شرایط انتقال بوسیله پست برق نیز انجام، حداقل تا آخر سال نهایی و توسط بخش خصوصی اجرا می شود.

دشت بزرگ با اشاره به اینكه برمبنای برنامه ریزی و پیش بینی ها در حوزه انتقال برق شبكه انتقال و فوق توزیع اُورهال شده تصریح می كند: نیروگاه غرب كارون سیكل تركیبی است كه در فاز اول حداقل یك واحد را با ۱۷۰ مگاوات به شبكه متصل می كند؛ امسال دو واحد ۱۷۰ مگاواتی گاز و یك واحد ۱۶۰ مگاواتی بخار آن به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به انجام تعمیرات پیشگیرانه شبكه برق استان اظهار می كند: راه اندازی پست های ۱۳۲ كیلو ولت نیز در نقاط مختلف انجام شده و آمادگی كامل در این عرصه را داریم؛ البته در عین حال رعایت الگوی مصرف برق خانگی، تجاری، كشاورزی، صنایع و عمومی نیز نباید فراموش شود.
خاموشی به خوزستان نمی دهیم
مدیرعامل شركت برق منطقه ای خوزستان با تاكید بر اینكه در شرایط معمول خاموشی با برنامه اصلاً نداریم مگر اینكه حادثه ای برای شبكه رخ بدهد كه نیاز به تعمیرات داشته باشد، بیان می كند: در حوزه توزیع برق نیز اقدامات انجام شده و شرایط را كاملاً مهیا كردیم؛ همین طور برمبنای سیاست توانیر اگر محدودیتی در تولید باشد باز هم خاموشی ها را به استان خوزستان تحمیل نمی نماییم و بوسیله شبكه سراسری كمبود احتمالی جبران می شود.
دشت بزرگ عنوان می كند: سناریوهای مختلفی از رفتار شبكه داریم تا حداقل هیچ خاموشی با برنامه ای برای فصل تابستان در خوزستان اعمال نشود ولی نوبت به مصرف كنندگان كه می رسد، آنها نیز باید مثل سال ها و سنوات گذشته تعامل لازم را با شركت داشته باشند؛ هر چند مردم همیشه همراهی و مشاركت داشته و در ارتباط با الگوی مصرف برق در حوزه خانگی و صنایع رتبه خوبی داشتیم.
وی با تاكید بر اینكه از سهمیه های هفتگی مصرف برق نباید عدول نماییم، یادآور می شود: ۱۶ شركت برق منطقه ای و ۴۰ شركت توزیع برق هر هفته گزارش مصرف خودرا به صورت كشوری دریافت می كنند؛ بدین سبب انتظار مصرف برق مناسب و رعایت الگوی مصرف را در تمامی بخش های مصرفی استان خوزستان داریم.
مدیرعامل شركت برق منطقه ای خوزستان با اشاره به اینكه بیشترین عامل كنترل بار وسایل سرمایشی هستند، اظهار می كند: میزان دمای ترموستات تجهیزات سرمایشی بوسیله ال. ای. دی نمایش داده می شود كه حداقل دمای آنها ۱۶ و حداكثر ۳۲ درجه است كه دمای استاندارد آن ۲۵ است؛ اگر تلاش نماییم كه درجه این تجهیزات را روی ۲۵ قرار دهیم به تبع تا ۲۰ درصد مصرف شبكه كاسته می شود.
دشت بزرگ با اشاره به اینكه استاندارد زمان پیك مصرف از ساعت ۱۳ تا ۱۶ و از غروب آفتاب تا ساعت ۲۳ تعیین شده ولی در خوزستان پیك مصرف ظهر تا ساعت ۱۷ ادامه دارد، می گوید: از مردم تقاضا می شود حداقل در روزهای پیك مصرف برق از نور طبیعی برای روشنایی منازل و اماكن خود استفاده كنند.
وی با بیان این خبر كه در استان خوزستان حدود یك میلیون و ۵۰۰ هزار مشترك وجود دارد، ادامه می دهد: اگر هر كدام از این مشتركان مصرف خودرا با خاموش كردن یك چراغ كاهش دهند، حداقل در زمان پیك و ایام تابستان كاهش ۳۰۰ مگاواتی مصرف برق را استان به ثبت می رسانیم.

مدیرعامل شركت برق منطقه ای خوزستان درخواست می كند: از مردم تقاضا داریم كه از وسایل پرمصرف مثل اتو، جاروبرقی و لباسشویی در ساعت پیك برق استفاده نكنند و استفاده خودرا به میان بار ساعت های غیر مصرف پیك موكول كنند.
دشت بزرگ تاكید می كند: بطور قطع با تغییر رفتار بدون اعمال هیچ محدودیتی می توانیم صرفه جویی مصرف برق را در استان خوزستان داشته باشیم و در عین حال هیچ خاموشی برای مردم اعمال نمی گردد.
وی درانتها خبر می دهد: با همكاری شركت توزیع نیروی برق كنتورهای الكترومكانیكی را به هوشمند تبدیل می نماییم كه خود تعرفه ها را به صورت الكترونیكی در ساعات مختلف محاسبه و صورتحساب صادر می كند؛ یعنی تعرفه برق برمبنای میزان مشترك در روزهای گرما و سرما و یا ساعات استفاده تعیین می شود؛ بطور قطع انجام این اقدامات در كاهش هزینه های مردم نیز مؤثر است.
از دمای مطلوب بدن تا نتایج گرم شدن آن
دكتر نادر پازیار متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می كند: با گرم شدن زیاد هوا و افزایش دمای محیط پیرامون دمای داخلی بدن افراد هم افزایش یافته و به اصطلاح دمای مركزی بدن زیاد می شود كه نتیجه این پروسه پاسخ جبرانی بدن را به همراه دارد چون اگر سیستم های مختلف بدن ما متعاقب افزایش گرمای هوا و به تبع افزایش دمای مركزی بدن واكنشی نشان ندهند، این مشكل در نهایت با حیات و زندگی سازگار نیست.
وی با اشاره به اینكه پوست بعنوان وسیع ترین عضو بدن، نقش حیاتی در تنظیم دمای داخلی بدن دارد، می افزاید: با گرم شدن زیاد هوا پوست به منظور كنترل دمای مركزی بدن در محدوده تقریباً ۳۷ درجه سانتیگراد باید واكنش های فیزیولوژیك و طبیعی از خود ظهور و بروز دهد.
این متخصص پوست و مو می گوید: دمای مطلوب برای پوست بدن بین ۳۳ تا ۳۴ درجه سانتیگراد است و اگر در اثر گرم شدن هوا دمای پوست به ۳۵ تا ۳۹ درجه سانتیگراد برسد، فرد احساس داغ شدن پیدا می كند.
پازیار ادامه می دهد: در پاسخ به گرمای زیاد هوا در ابتدا عروق پوست انبساط پیدا می كنند یعنی به اصطلاح «وازودیلاتاسیون» اتفاق می افتد تا بتواند گرمای مازاد بدن را دفع كند كه در نهایت دمای مركزی بدن در محدوده ثابتی حفظ شود.
وی یادآور می شود: نتیجه انبساط عروق پوست متعاقب گرم شدن زیاد هوا، افزایش جریان خون در سطح پوست، قرمز شدن پوست، و گرگرفتگی و احساس داغ شدن خواهد بود.
این متخصص پوست و مو اضافه می كند: اگر این گرم شدن هوا خیلی شدید باشد بگونه ای كه جریان خون در سطح پوست افزایش زیادی نشان دهد، فرد امكان دارد گرفتار افت فشار خون و سرگیجه شود؛ همین طور اتفاق دومی كه در پوست بدن با گرم شدن زیاد هوا روی می دهد، افزایش تعریق خواهد بود.
پازیار درانتها می گوید: عرق كردن یك مكانیسم دفاعی و جبرانی برای پوست است تا با افزایش دمای داخلی بدن مواجهه و روبرو شود. نتیجه تعریق از دست دادن آب و نمك از سطح پوست خواهد بود تا تعادل دما در بدن حفظ شود.
نبود اعتبار برای اجرا
عضو شورای شهر اهواز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می كند: خوزستان برمبنای شرایط اقلیمی استان در یك منطقه ای خشك و آب و هوایی خشك واقع شده و خشكسالی، ازدیاد ماشین و صنایع موجب افزایش دما در سطح استان خصوصاً اهواز شده است.

حسین حیدری می افزاید: توسعه فضای سبز شهر، افزایش امكانات رفاهی و ورزشگاه های سرپوشیده همراه با سیستم های خنك كننده و همین طور استقرار اتوبوس ها و تاكسی های جدید و كولردار همچون راهكارهای افزایش تاب آوری شهروندان در این گرمای طاقت فرسا است.
وی با تاكید بر اینكه افزایش ناوگان اتوبوسرانی و خرید اتوبوس های جدید همچون نیازی های اصلی كلانشهر اهواز است، عنوان می كند: علیرغم این نیاز و دغدغه ولی متأسفانه شرایط مالی ایجاب نمی كند چون قیمت فعلی اتوبوس ها یك میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است در حالیكه سال ۹۶ قیمت آن ۶۰۰ میلیون بود.
عضو شورای شهر با اشاره به اینكه اعتبارات شهرداری پاسخگوی نیاز خرید اتوبوس های جدید نیست، ادامه می دهد: تعداد ۲۰۰ دستگاه اتوبوس فرسوده در توقفگاه ها داریم كه از كار افتاده اند، هرچند هزینه تعمیر آنها بالاست ولی یكی از بهترین راهكارها برای جبران كمبودهای فعلی در ناوگان اتوبوسرانی اهواز است.
حیدری با اشاره به اینكه در شهر اهواز حداقل به ۸۰۰ دستگاه اتوبوس نیاز است، اظهار داشت: ولی هم اكنون تعداد اتوبوس های فعال در سیستم ناوگان اتوبوسرانی این شهر تنها ۲۲۰ دستگاه است.
این عضو شورای شهر اهواز خبر می دهد: اواخر سال ۹۶ با همكاری شهرداری ۵۵ دستگاه اتوبوس نو خریداری كردیم كه اعتبار آنها حدود ۳۲ میلیارد تومان ولی در سال به علت افزایش قیمت توان خرید نداشتیم.
وی در واكنش به كارشكنی های سازمان تاكسیرانی شهر اهواز و بی توجهی به برخورد با افزایش بی رویه نرخ كرایه تاكسی عنوان می كند: برخورد رانندگان تاكسی های شهری بستگی به فرهنگ، اخلاق، رفتار، معنویت، ایمان و وجدان كاری آنها دارد؛ در كشورهای دیگر هم نظارت آن چنانی نیست ولی وجدان كاری قوی دارند.
عضو شورای شهر ادامه می دهد: راننده های تاكسی باید با اخلاق اسلامی برخورد و با مردم مدارا كنند؛ البته تاكسیرانی هم در عین حال باید نظارت كند.
حیدری یادآور می شود: قبلاً هزینه خرید تاكسی ۳۵ میلیون تومان بوده ولی امروزه به ۸۵ میلیون تومان افزایش پیدا كرده و شرایط بد اقتصادی بر ناوگان تاكسیرانی هم تأثیر گذاشته و مردم توانایی خرید تاكسی های جدید ندارند.
نیاز اهواز به ۱۲ هزار تاكسی
حیدری درانتها می گوید: تاكسی های فعال در خطوط تاكسیرانی شهری اهواز سه هزار دستگاه هستند ولی در این شهر به ۱۲ هزار تاكسی نیاز داریم.
صرفه جویی با كاهش ساعات اداری
حسن كریمی مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق اهواز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می كند: حوزه خدمات رسانی شركت توزیع نیروی برق كلانشهر اهواز شامل، شهرستان اهواز، باوی، كارون، حمیدیه، شیرین شهر، الهایی، و ۴۸۵ روستای تابع است.
وی ادامه می دهد: شركت توزیع نیروی برق اهواز بیشتر از چهار هزار كیلومتر شبكه فشار متوسط شامل ۱۱ و ۳۳ هزار ولت و بیشتر از ۶ هزار كیلومتر شبكه فشار ضعیف ۲۲۰ ولت و ۱۴ هزار ترانس برق در ظرفیت های مختلف شامل ۱۲۵، ۲۵۰، ۳۱۵، ۴۰۰، ۵۰۰، ۶۳۰ دارد كه روی شبكه نصب و در حال تأمین برق و ارائه خدمات به شهروندان اهوازی است.
وی با اشاره به اینكه شبكه برق در عمل یك تجهیز بسیار گسترده خدمت رسان است، یادآور می شود: كاركنان این شركت در بخش های مختلف شبانه روز در تلاش هستند تا این شبكه وسیع را به صورت آنلاین رصد و ضمن استمرار ارائه برق مطمئن و پایدار به شهروندان حوادث پیش آمده را نیز مدیریت و اصلاح كنند.
كریمی می گوید: از آغاز فروردین امسال تا امروز چهار مورد خاموشی در جهت تقویت و رفع اشكال روی شبكه فشار متوسط اعمال شده است.

وی ادامه می دهد: با وجود تأكیدهای مكرر رسانه های جمعی كشور و استان درباب لزوم رعایت الگوی مصرف و مصرف بهینه ولی متأسفانه برخی افراد به این مورد مهم در شرایط سخت آب و هوایی توجه نمی كنند.
مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق اهواز بیان می كند: این افراد همزمان با استفاده از كولر كه در خوزستان و كلانشهر اهواز حكم اكسیژن را دارد از لوازم غیر ضروری مانند لباسشویی، جاروبرقی و نظایر آن استفاده می نمایند.
كریمی اضافه می كند: در خردادماه ۹۸ برمبنای آمار سامانه اتفاقات برق شاهد ۹۴۱ مورد بروز اتفاق شامل سیم بریدگی، فیوز سوزی، آمپر سوزی و بروز اشكال روی تجهیزات ترانس در بعضی از مناطق اهواز بودیم.
وی عنوان می كند: همین طور طی این مدت چهار هزار و ۶۴۵ مورد تماس با سامانه اتفاقات ۱۲۱ برق اهواز داشتیم كه به علت مصرف بالای برق تابلوی برق داخل منزل آنان گرفتار اشكال شده بود.
مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق اهواز با اشاره به اینكه افزایش دما و گرمای هوا موجب افزایش بار مصرف شبكه می شود، می گوید: با اجرای برنامه كاهش ساعت اداری به میزان قابل توجهی شاهد كاهش مصرف بوده ایم و طبق برآورد انجام شده بالغ بر ۲۰۰ مگاوات كاهش مصرف محقق شده است.
كریمی درانتها با اشاره به اینكه آمار كاهش مصرف برق ادارات و تماسهای سامانه اتفاقات ۱۲۱ طی ماه های خرداد، تیر، مرداد و شهریور سال جاری در مهر ماه امسال اعلام می شود، اظهار می كند: افزایش دمای هوا موجب بالا رفتن بار شبكه برق ناشی از استفاده لوازم برودتی می شود، بدین سبب به منظور حفظ و پایداری شبكه از شهروندان تقاضا می شود در ساعت پیك یا اوج مصرف (در كلانشهر اهواز از ساعت ۱۳ تا ۱۷ و از غروب آفتاب تا ساعت ۲۳) جدا از لوازم پر مصرف غیر ضروری مانند، جاروبرقی، لباسشویی، اتو و نظایر آن استفاده نكنند.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، تأمین زیرساخت های مناسب برای تسهیل مواجهه مردم با گرما در استان خوزستان حداقل خواسته به حق عموم شهروندان است كه مسئولان مربوطه باید تمام تلاش خودرا برای این مهم به كار بگیرند.


منبع:

1398/06/22
14:40:15
5.0 / 5
1606
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , اقلیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی