مقابله با فرسایش خاك سرعت می گیرد

مقابله با فرسایش خاك سرعت می گیرد حیوان خانگی: تعیین فرسایش مجاز خاك در هر منطقه و توسعه مدل هایی برای اندازه گیری میزان درست فرسایش دو برنامه ای است كه در ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امسال پیگیری می شود.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، گرجی، دبیر كارگروه فرسایش و حفاظت خاك در ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره اقدامات در این عرصه اظهار نمود: ستاد دو برنامه را در حوزه فرسایش و كنترل آن (حفاظت خاك) امسال آغاز نموده است. نخست تعیین فرسایش مجاز (قابل تحمل) در هر منطقه است. بعد از آن توسعه چند مدل برای اندازه گیری میزان درست فرسایش در هر منطقه است. چونكه هنوز اندازه گیری دقیقی از میزان فرسایش در كشور وجود ندارد.
وی ادامه داد: البته فعالیت روی فناوری مالچ های مختلف همچون رسی، زیستی و پلیمری نیز از دیگر اقدامات این حوزه است. در این عرصه می خواهیم با شناسایی موجودات زنده مقاوم و پاشش آنها روی اراضی مستعد فرسایش خاك تثبیت نماییم. البته موضوعات دیگر همچون راه اندازی بادشكن در مناطق خشك و تغییر شیوه های كشت و كار در اراضی شیب دار نیز از اولویت های ستاد در این حوزه می باشد.
وی افزود: فرسایش یكی از موضوعات مهم خاك است كه باید مورد توجه قرار گیرد. چونكه معضل بزرگی در كشور ما و دنیا شمرده می شود. فرسایش آبی موجب آلودگی آب و تولید رسوب می شود، بعنوان نمونه نیمی از ظرفیت سد سفیدرود توسط رسوب پر شده است. در مناطق خشك نیز علاوه بر رسوب گرد و غبار ایجاد می شود كه خود خسارات زیادی را وارد میكند.
گرجی همین طور عنوان كرد: سالانه حدود ۲ میلیارد تن فرسایش خاك در كشور برآورد شده است. در وزرات كشاورزی آمریكا در سال ۲۰۱۱ تحقیقی انجام شد كه نشان داد به ازای هر تن فرسایش خاك ۲۸ دلار خسارت وارد می شود. اگر همین عدد را در میزان فرسایش سالانه در كشور تعمیم دهیم، رقم ۵۶ میلیارد دلار بدست می آید. این رقم خسارتی است كه به كشور وارد می شود. كاهش تولید محصول در اراضی كشاورزی، هدر رفت آب، پر شدن سدها از رسوب، به خطر افتادن سلامتی در بین افراد جامعه و آلودگی آب ها تنها بعضی از خساراتی است كه با فرسایش ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینكه راهكارهای مختلفی برای كنترل فرسایش خاك وجود دارد كه به كارگیری شیوه های مدیریتی درست اولین گام برای كنترل این مشكل است، اظهار داشت: استفاده از شیوه های مدیریتی در این حوزه خود نوعی فناوری نرم شمرده می شود. پس باید ترویج و فرهنگ سازی مناسبی در سطح كشور در این عرصه صورت گیرد. تمام مردم از كشاورز گرفته تا فعالان صنایع باید روش و شیوه های درست را به كار گیرند. بعنوان مثال زمانی كه معدنی بهره برداری می شود، باید برمبنای بخشنامه و ضوابط خاصی صورت گیرد تا خاك تخریب نشود و بعد از اختتام بهره برداری نیز باید بازگشت به حالت اولیه صورت گیرد.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران وجود فناوری های مختلف را در حفاظت از خاك موثر دانست و اظهار داشت: در این زمینه می توان به استفاده از مالچ ها برای تثبیت خاك و كاهش فرسایش و مدیریت اراضی شیبدار اشاره نمود. پس در این عرصه نیاز به انجام یك پایش داریم تا میزان فرسایش در مناطق مختلف مشخص شود. بعد از انجام این مقدمات متناسب با منطقه فناوری و شیوه های مدیریتی لازم را به كار می بریم. البته با تثبیت قانون خاك در این عرصه یك گام به جلو برداشته شد. اما نیاز است در كشور شیوه های مدیریتی برای كنترل فرسایش تقویت شود.
منبع:

1398/06/27
14:31:35
5.0 / 5
1538
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی