زمین خواری در اطراف شهر تهران از عمده معضلات زیست محیطی استان

زمین خواری در اطراف شهر تهران از عمده معضلات زیست محیطی استان به گزارش حیوان خانگی مدیر كل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران مبحث زمین خواری در اطراف شهر تهران را از عمده ترین مشكلات استان دانست و اظهار داشت: تمام توان خویش را به كار خواهیم گرفت تا عرصه را بر زمین خواران و شكارچیان سنگدلی كه به دنبال از بین بردن ذخایر ژنتیك و پرارزش هستند، تنگ نماییم.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سعید محمودی در مراسم تكریم و معارفه مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه در دنیای امروز مسائل و چالش های محیط زیستی عمده ترین مسائل دنیا هستند، اظهاركرد: اگر مسائل سیاسی را كنار بگذاریم موضوعات محیط زیستی دومین مسئله حادی هستند كه در دنیای امروز مورد بررسی قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینكه انسان ها سالانه ۴۰ میلیارد تن كربن وارد جو می كنند كه باید از آن استفاده كنند، اظهار داشت: مسائل محیط زیست بسیار گسترده و پیچیده است و شرایط بگونه ای است كه امروزه هیچ شهری در دنیا حتی در كشورهای پیشرفته از آلودگی در امان نیست.

محمودی افزود: حدود ۹۰ درصد از جمعیت كشورمان در معرض آلودگی هوا قرار دارند و چیزی در حدود ۶ میلیون نفر در دنیا سالانه به علت مسائل آلودگی هوا جان خویش را از دست می دهند.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران اضافه كرد: این ها موضوعاتی است كه در دنیا بررسی شده است و اگر بخواهیم به سمت و سوی بهتری در مورد حل مشكلات محیط زیست پیش برویم باید از تجربیات سایر كشورها استفاده نماییم.

محمودی با اشاره به اینكه پس از جنگ جهانی دوم در دهه ۵۰ میلادی اوج رونق اقتصادی بخصوص در غرب صورت گرفت و جمعیت به سمت كلانشهرها سرازیر شد و در این شرایط تولید و اقتصاد در اوج خود قرار داشت و استفاده از منابع در طول تاریخ بی نظیر بود، اظهار داشت: در نتیجه چنین وضعیتی در اوایل دهه ۷۰ میلادی هزاران نفر در این شهرها جان خویش را از دست دادند و مشكلات مختلف محیط زیستی گریبانگیر این شهرها شد.

وی با اشاره به اینكه در ۵۰ سال قبل برای محیط زیست كشور تلاش های بسیاری شده است، اظهاركرد: اما آن چیزی كه سبب شده به هدف نهایی خود نرسیم این بود كه هدف مشترك و طرح جامعی نداشته و اجرای قانون را مد نظر قرار نداده و به صورت سلیقه ای عمل كرده ایم.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: اگر گذشته كلانشهرهای دنیا را بررسی نماییم، می بینیم این شهرها مشكلات زیست محیطی مانند ما داشتند، طرح و برنامه هم داشتند اما برای اجرای این برنامه ها قانونی وجود نداشت كه سبب همگرایی و دنبال كردن هدف مشترك شود. اگر می خواهیم كلانشهر تهران - كه یكی از بزرگترین شهرهای دنیاست - به لحاظ محیط زیستی وضعیت مطلوب تری داشته باشد ضمن وجود طرح و برنامه های كلان باید اجرای قانون را مد نظر قرار دهیم.

محمودی به وجود قوانین محیط زیستی خوب و مترقی در كشور بخصوص در حوزه پسماند و آلودگی هوا اشاره نمود و اظهار داشت: همگرایی و تعریف یك وظیفه مشترك و مشخص شدن نقطه ای بعنوان هدف همینطور كار اشتراكی در كشور ما مشكل داشته و عمده مشكلات ما هم به این علت است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینكه آموزش درست كسانی كه برای آینده این كلانشهر تصمیم می گیرند بسیار حائز اهمیت می باشد، اظهاركرد: اگر این افراد آموزش درست نبینند مشكلات به صورت تصاعدی رشد خواهد داشت ازاین رو داشتن طرح و برنامه هدفمند، اجرای قانون و همگرایی راه نجات كلانشهر تهران در طول زمان خواهد بود.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه حفظ محیط زیست در تعریف عام خود وظیفه همه بوده است و فقط سازمان محیط زیست درقبال آن وظیفه ندارد، اظهار داشت: در واقع محیط زیست یك مبحث بین بخشی است و همه باید به دنبال حل آن در یك برنامه جامع و هدفمند باشند.

محمودی با اشاره به اینكه كشور ما صاحب تولید اقتصاد و نظام هماهنگ و برنامه بین المللی است و در چنین كشوری مردم مطالبه محیط زیستی دارند و این مطالبات ناشی از پیشرفت جامعه است و باید آنرا به فال نیك بگیریم، اظهاركرد: با همگرایی كه استان تهران وجود دارد و اراده مسؤلان تهران برای حل مسائل محیط زیستی امیدواریم شاهد روزهای خوبی در كلانشهر تهران باشیم و به توانیم به صورت جدی و هدفمند مسائل محیط زیست را در كنار اقتصاد حل نماییم.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران در انتها با اشاره به اینكه پایه و روش در سازمان محیط زیست بر مبنای محیط بانی است و انتظار از محیط بانان در این عرصه بسیار زیاد است، تصریح كرد: بدنه كارشناسی در اوج تصمیم گیری ها خواهد بود همینطور حفظ حرمت و كرامت كاركنان بسیار حائز اهمیت می باشد و عملكرد واقعی همه ما اخلاق مداری و نام نیكی است كه از ما باقی خواهد ماند.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران سعید محمودی قبل از این مدیركل حفاظت محیط زیست استان فارس را در كارنامه مدیریتی خود داشته است. از دیگر سوابق وی می توان به مدیركل حفاظت محیط زیست استان های مركزی و سیستان و بلوچستان و رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دورود اشاره نمود.
1398/07/02
13:52:37
5.0 / 5
1410
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی