آغاز عملیات مالچ پاشی بدون دریافت نظر سازمان محیط زیست؟

آغاز عملیات مالچ پاشی بدون دریافت نظر سازمان محیط زیست؟ حیوان خانگی: درحالی كه مقرر است عملیات مالچ پاشی در 65 هزار هكتار از بیابان های كشور آغاز شود، مدیركل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها می گوید كه نقشه نقاطی كه مقرر است در آن عملیات مالچ پاشی صورت گیرد برای سازمان محیط زیست فرستاده شده تا اعلام كنند كه آیا این نقاط جزو مناطق تحت مدیریت این سازمان هست یا خیر؟ اما سازمان محیط زیست هنوز پاسخی نداده است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، مالچ پاشی یكی از روش های تثبیت شن روان در بیابان های كشور برای جلوگیری از وقوع گرد و غبار است. هر چند بعضی از كارشناسان اعتقاد دارند كه مالچ پاشی سبب از بین رفتن پوشش گیاهی و جانوری منطقه می شود اما مسئولان سازمان جنگل ها بعنوان متولیان مالچ پاشی بارها تاكید كرده اند مالچ پاشی در مناطقی كه شن روان دارند و با هیچ راهی نمی توان آنرا تثبیت كرد، تنها گزینه است همین طور سازمان جنگل ها می گوید در نقاطی مبادرت به اجرای عملیات مالچ پاشی می كند كه عاری از هر گونه پوشش گیاهی است.

اما با این وجود هر از گاهی عكسهایی از دفن برخی حیوانات زیر مالچ ها در رسانه ها و شبكه های اجتماعی منتشر می شود كه سازمان جنگل ها هیچ وقت آنها را تایید و یا حتی رد نمی نماید. حالا نیز با شروع فصل پاییز مقرر است كه عملیات مالچ پاشی به تدریج در بعضی نقاط بیابانی كشور آغاز شود. همزمان با اجرای این عملیات برخی نگرانی ها درباره نقاطی كه مقرر است در آنها مالچ پاشی صورت بگیرد به وجود آمده است.

فرهاد سرداری - مدیركل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری- در گفت و گو با ایسنا در این زمینه اظهار نمود: هم اكنون از ۳۲.۵ میلیون هكتار اراضی بیابانی كشور، ۶۵ هزار هكتار نیاز به اجرای عملیات مالچ پاشی دارد. دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها بررسی هایی را درباره این اراضی و اینكه آیا زیستگاه حیات وحش و گونه هایی گیاهی هستند یا خیر انجام داده و اهتمام كرده است كه طی این بررسی ها با سازمان حفاظت محیط زیست همكاری كند.

وی افزود: بعد از اختتام بررسی ها و مطالعات، نقشه نقاطی را كه مقرر است در آنها عملیات مالچ پاشی صورت گیرد در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار داده ایم و هم اكنون منتظر هستیم تا این سازمان نظر خودرا اعلام نماید تا مشخص شود آیا این نقاط جزو مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست است یا خیر؟

مدیركل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اضافه كرد: هم اكنون چند ماه است كه منتظر نظر سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه هستیم و چنانچه نظر خودرا به ما اعلام نكنند مجبور هستیم كه عملیات مالچ پاشی را آغاز نماییم.

سرداری درانتها با اشاره به اینكه هم اكنون راهی به جز مالچ پاشی در نقاط بحرانی بیابانی نداریم، اظهار داشت: چندین طرح تحقیقاتی روی سایر پلیمرها برای جایگزینی با مالچ نفتی انجام شد اما هیچ كدام تاثیر مالچ نفتی را نداشت. ضمن اینكه تخریب بیشتری برای محیط زیست نسبت به مالچ نفتی به دنبال داشتند.

منبع:

1398/07/05
13:56:26
5.0 / 5
1479
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی