در نشست تخصصی سازمان محیط زیست با سمن های محیط زیستی مطرح شد

ایران، چهلمین كشور دارای طول خط ساحلی، نجات فك خزری، نمونه ای از مشاركت سمن ها

ایران، چهلمین كشور دارای طول خط ساحلی، نجات فك خزری، نمونه ای از مشاركت سمن ها به گزارش حیوان خانگی پنجمین نشست تخصصی سازمان محیط زیست با سمن های محیط زیستی برگزار و مباحثی نظیر حفاظت از تالاب ها، آلودگی های دریایی و... عنوان شد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، پنجمین نشست از سلسله نشست های تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست با سمن های محیط زیستی، در حوزه معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها با مبحث وضعیت محیط زیست دریایی و تالاب ها و تدوین برنامه های مدیریت مشاركتی در حفاظت از محیط زیست دریایی و تالاب های كشور باحضور مدیران كل معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها و سرپرست مدیریت اقتصاد و فناوری محیط زیست و مدیركل دفتر مشاركت های مردمی و مسئولیت اجتماعی در محل سالن سرو سازمان حفاظت محیط زیست برگزار گردید.
بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست، در ابتدای نشست، مجید فداكار مدیركل دفتر سواحل، از اقدامات این دفتر توضیحاتی را عرضه داد و اظهار داشت: ما حدود ۶ هزار كیلومتر نوار ساحلی داریم كه ۹۰۰ كیلیومتر آن در شمال ایران و مابقی آن در جنوب كشور است و چهلمین كشوری هستیم كه طول خط ساحلی داریم و از لحاظ اكو سیستمی هم متفاوت هست.

در ادامه این نشست، الماسی - مدیر كل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی به بیان اقدامات این دفتر پرداخت و اظهار داشت: بدترین آلودگی های دریایی، آلودگی های نفتی است كه سبب شده ما همواره با این نوع آلودگی و دیگر آلودگی ها مواجه باشیم.

وی در مورد اینكه برخی زیرساخت ها وجود دارد كه سبب می شود مشاركت عملیاتی شود، اظهار داشت: یكی از مهم ترین چیزهایی كه باید وجود داشته باشد ساختار مشاركت است كه بتوانیم فعالیت ها را به آنها واگذار نماییم و دیگر مبحث جایگاه تشكل ها در نظام برنامه ریزی و تصمیم گیری است. دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی، سابقه فعالیت مشترك محدودی با سمن ها دارد و این جلسه یك شروع خیلی خوب است.

سپس مسعود باقرزاده كریمی - مدیر كل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها اظهار داشت: حفاظت از تالاب ها از ۱۵ سال پیش شروع شده است، با پیگیری دولت، سمن ها و مردم، این امر رشد خوبی پیدا كرده است و با استفاده از این ظرفیت ها خیلی از مشكلات مرتفع می شود.

وی در مورد ساختار ستاد حفاظت از تالاب های كشور اظهار داشت: در ساختار این ستاد سعی شده است تا افراد متخصص غیر دولتی هم حضور داشته باشند و الان نماینده سمن های محیط زیستی عضو ستاد است.

باقرزاده كریمی از سمن ها خواست تا اهداف دراز مدت خویش را دنبال كنند و به آنها اظهار داشت: چند سال قبل در ژاپن با نماینده یكی از سمن های محیط زیستی ملاقات داشتم و دفترچه ای را به من دادند كه برنامه ای ۱۰۰ ساله را دنبال می كرد اما متاسفانه در دولت های ما، نهایت زمانی كه برنامه ریزی انجام می شود ۱۰ ساله است، اما در محیط زیست این برنامه ها كوتاه مدت است، چونكه وقتی كه ۴۰ سال زمان می برد تا دریاچه ارومیه خشك شود حداقل ۵۰ سال احیاء آن به طول می انجامد.

در ادامه این نشست، داوود میرشكار - مدیركل دفتر حفاظت از زیست بوم ها و سواحل دریایی با برشمردن خصوصیت های سمن ها اظهار داشت: برجسته ترین خصوصیت سمن ها مسئولیت اجتماعی و حس مسئولیت پذیری آنها هست كه در بیشتر اوقات یاری گر ما هستند، اما با این وجود بعضی از آنها با هم موازی كاری می كنند.

میرشكار در ادامه به تدوین برنامه های زیست بوم های ساحلی پرداخت و اظهار داشت: پایه اصلی این برنامه ها سمن ها هستند و از آنها می خواهیم خودشان هم كار ها را در دست بگیرند. یكی از نمونه های مشاركت سمن ها، نجات فك خزری است كه حفاظت آن در ایران، روسیه و قزاقستان توسط سمن ها انجام شده و تلاش می كنند تا دولت ها را متقاعد كنند كه جلوی شكار این گونه پرارزش را بگیرند.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، میرشكار، نمونه ای دیگر از مشاركت سمن ها را عنوان نمود و اظهار داشت: در عمان و خلیج فارس هم سمن هایی فعال می باشند كه برای دلفین ها برنامه حمایتی اجرا می كنند، ما از سمن ها می خواهیم تا مطالبات مردم را بیان كنند و در جهت حفظ این زیستگاه های پرارزش گام بردارند.

در این جلسه تعاملی، گزارش كلی از جانب مدیران حوزه معاونت محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست از وضعیت محیط زیست دریایی و تالاب های كشور عرضه شد و همینطور نمایندگان سمن های حاضر در نشست در مورد تدوین ساختار مشاركت آگاهانه در برنامه های حفاظت از محیط زیست دریایی و تالاب های كشور نظرات خویش را ارئه دادند و مصوب شد نشست های آتی به صورت كارگروه های تخصصی در دو حوزه دریایی و تالاب ها، برگزار گردد.1398/07/12
20:16:32
5.0 / 5
1717
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی