رادیومهر؛ روی موج تاریخ

تنها صدای جامانده از سهراب سپهری

تنها صدای جامانده از سهراب سپهری حیوان خانگی: به بهانه سالروز تولد سهراب سپهری، شاعر محبوب معاصر در این پادكست رادیومهر یكی از معدود فایل های صوتی باقیمانده از او را می شنوید كه از معماری انسانی خانه های ایرانی در قدیم صحبت می كند.


دریافت 6 MB مجله مهر- سهراب سپهری (متولد ۱۵ مهر ۱۳۰۷ كاشان – درگذشته ۱ اردیبهشت ۱۳۵۹ تهران) شاعر، نویسنده و نقاش محبوب عصر ما بود. او را با سبك متفاوتی كه در شعر نو به وجود آورد، می شناسیم. سهراب به فرهنگ مشرق زمین علاقه زیادی داشت و به هندوستان، پاكستان، افغانستان، ژاپن و چین سفر كرد. مدتی در ژاپن زندگی كرد و هنر «حكاكی روی چوب» را آنجا یاد گرفت. مرداد ۱۳۳۶ از طریق زمینی به كشورهای اروپایی سفر كرد و به پاریس و لندن رفت. در دورانی كه ساكن پاریس بود بورس تحصیلی اش قطع شد و برای تأمین مخارج، ماندن بیشتر در فرانسه و ادامهٔ نقاشی مجبور به كار شد؛ حتی گاهی برای پاك كردن شیشهٔ آپارتمان ها، از ساختمان های بیست طبقه هم آویزان می شد. «مرگ رنگ»، «زندگی خواب ها»، «شرق اندوه» و صدای پای آب اسم برخی از كتاب های معروف اوست.

صدایی كه می شنوید، یكی از معدود فایل های صوتی است كه از سهراب سپهری به جامانده است. در این صوت كوتاه كه شاید یك گپ خودمانی در منزل یكی از دوستان سهراب است، صدای او را می شنوید كه درباره خصوصیت های معماری خانه های قدیمی صحبت می كند.
در صوت كوتاه دیگری هم سهراب از تنهایی اش صحبت می كند. در نسخه كامل تر این فایل صوتی مصاحبه كننده می گوید: خوب آقای سپهری، می گفتید... نه والا جدی میگم. شما همه اش كه نمی خواهید نقاشی كنید؟ به خدا جدی میگم! همش كه مشغول نقاشی... سهراب سپهری: خوب نه... بعضی وقتها هم كتاب می خونم، بعضی وقتها هم چیز می نویسم...آشپزی می كنم، ظرف شویی می كنم.... مصاحبه كننده: خوب، شما در این زندگی به این كیفیت احساس خلاء، احساس كمبود... نمی كنید؟ سهراب سپهری: اصلا! اصلا! هر چه تنها تر باشم، من احساس خرمی و خوشی و راحتی خودم را می كنم واقعا...»

1398/07/16
20:44:11
5.0 / 5
2150
تگهای خبر: آب , سفر , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی