تشكیل اولین جلسه ستاد ملی مدیریت تالاب های كشور به ریاست معاون اول رییس جمهور

جهانگیری: احیاء و مدیریت تالاب ها برای حفاظت از محیط زیست لازم است

جهانگیری: احیاء و مدیریت تالاب ها برای حفاظت از محیط زیست لازم است حیوان خانگی: نخستین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های كشور عصر سه شنبه به ریاست معاون اول رئیس جمهور اجرا شد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در این نشست با اشاره به لطمه های وارد شده به تالاب های كشور بدلیل تغییر شرایط اقلیمی و برخی تصمیمات نادرست بر احیاء و مدیریت تالابهای در معرض تهدید كشور اصرار كرد و خواهان برنامه ریزی و اقدامات موثر در این زمینه شد.
معاون اول رئیس جمهور لزوم اولویت بندی و تمركز بر تالاب هایی كه نیازمند توجه بیشتری هستند را تصریح كرد و اظهار داشت: باید با رسیدگی، احیاء و مدیریت مانع از تخریب تالاب ها شد و از نتایج مخرب ناشی از آن بر زندگی مردم و محیط زیست جلوگیری كرد.
جهانگیری با اشاره به قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های كشور مصوب سال 96 و تدوین بخشنامه این قانون، اشاره كرد: انتظاری كه از ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های كشور می رود این است كه راهكارهایی اجرایی و عملیاتی به منظور رسیدگی به تالاب هایی كه در معرض خشك شدن و لطمه هستند تدوین كند.
معاون اول رئیس جمهور با تاكید بر نگاه جامع بر تامین آب مورد نیاز كشور در بخش های كشاورزی و صنعت و نیز تامین حق ابه تالاب ها، اضافه كرد: سازمان حفاظت محیط زیست باید برمبنای قوانین موجود از بهره برداری های غیرمجاز از منابع آب كه منجر به تخریب تالاب ها می شود با قاطعیت جلوگیری كند.
وی اشاره كرد: درباب صیانت از محیط زیست كشور هرجا كه لازم باشد اساسا دولت مصوبات لازم را خواهد داشت و با استفاده از ظرفیت های قانونی اقدام خواهدنمود.
وزیر نیرو نیز در این نشست با اشاره عزم ملی برای حفاظت از تالاب های كشور، بر برنامه ریزی بلندمدت با نگاه آمایش سرزمینی در این خصوص اصرار كرد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این جلسه ضرورت همكاری دستگاههای مرتبط برای كمك به احیاء تالاب های كشور را خاطرنشان ساخت و گزارشی از برخی راهكارهای برای تامین آب مورد نیاز تالاب ها در فصول پربارش سال ارائه كرد.
در این جلسه گزارشی از وضعیت تالاب های كشور از طرف نماینده سازمان حفاظت محیط زیست ارائه شد. بر طبق این گزارش 141 تالاب كشور به مساحت سه میلیون هكتار در بخشنامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب ها به ثبت رسیده كه از این تعداد 25 تالاب ایران كه دارای ارزش اكولوژیكی هستند در كنوانسیون رامسر ثبت شده اند.
در ادامه این جلسه چالش های اصلی تالاب های ایران نظیر عدم تأمین حقابه زیست محیطی، ورود انواع آلاینده های كشاورزی، مراكز جمعیتی و آلاینده های صنعتی و نفتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای حاضر در جلسه نظرات و دیدگاه های خودرا درباب راهكارهای حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های كشور ارائه كردند.
در این نشست دستورالعمل نحوه تشكیل و اداره جلسات ستاد ملی به تصویب رسید و مقرر شد دو نفر صاحب نظر علمی بعنوان اعضای حقیقی به عضویت ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالابهای كشور معرفی شوند.
همچنین در این نشست مقرر شد نقشه راه و راهبردها و برنامه عمل ملی حفاظت و احیای تالاب ها توسط سازمان حفاظت محیط زیست بروز رسانی شده و در جلسات بعدی ستاد ملی ارائه گردد.
در این نشست همین طور مقرر شد وزارت نیرو با همكاری سازمان حفاظت محیط زیست برنامه عملیاتی خودرا درباب اجرایی نمودن ماده 4 بخشنامه نحوه جلوگیری از آلودگی و تخریب غیرقابل جبران تالابها درباب تالابهای مندرج در بخشنامه برای سال آبی 99-1398 در جلسه بعدی ستاد ملی ارائه نماید.
از دیگر مصوبات این جلسه تكلیف وزارت جهاد كشاورزی برای ارائه برنامه های جلوگیری از فرسایش خاك و كاهش بار رسوبی رودخانه های منتهی به تالابها و تكلیف وزارت نیرو جهت ارائه اقدامات صورت داده و برنامه های آتی به منظور تعیین و علامت گذاره حد بستر و حریم تالاب های لیست بخشنامه به استثناء علفهای دریایی و صخره های مرجانی بود.
منبع:

1398/07/17
14:19:44
5.0 / 5
1333
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , اقلیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی