ملخ های صحرایی به ایران باز می گردند

ملخ های صحرایی به ایران باز می گردند به گزارش حیوان خانگی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی بوشهر می گوید بر مبنای گزارشات دریافتی از فائو و هشدارهای صادره، و با عنایت به شرایط اقلیمی مطلوب برای تكثیر ملخ های صحرایی در كشورهای پاكستان و شبه قاره هند و شبه جزیره عربستان، باردیگر در سه ماه آخر سال جاری، سطح وسیعی از مناطق جنوب، جنوب غربی و شرقی كشور با هجوم و تكثیر گسترده ملخ های صحرایی مورد تهدید قرار خواهد گرفت.


احمد سبحانی در گفتگو با ایسنا با استناد به نامه وزیر جهاد كشاورزی عنوان كرد: به صورت كلی به ۱۰ استان درگیر ملخ اخطار داده شده و اعلام نموده اند كه این استان ها برای تداركات لازم آمادگی لازم را داشته باشند و با سازمان برنامه و بودجه كشور و مدیریت برنامه ریزی استان هماهنگی های لازم برای فراهم كردن تداركات صورت گیرد.
وی اضافه كرد: طبق بررسی های كارشناسی احیانا سطح وسیعی از مناطق جنوب، جنوب غربی و شرقی كشور با هجوم و تكثیر ملخ های صحرایی مورد تهدید قرار خواهد گرفت و بر همین مبنا لازم است برای مقابله با این تهدید، تمهیدات لازم اندیشیده و اقدامات لازم صورت پذیرد.

طبق بررسی های كارشناسی احیانا سطح وسیعی از مناطق جنوب، جنوب غربی و شرقی كشور با هجوم و تكثیر ملخ های صحرایی مورد تهدید قرار خواهد گرفت
این مسئول بیان كرد: در همین راستا كارگاه آموزشی ملی سیستم های سمپاشی و تجهیزات مورد استفاده در مبارزه با ملخ صحرایی با حضور اساتید مجرب سازمان حفظ نباتات كشور و شركت های تولید كننده سمپاش های ULV و توربولاینر و تكنسین ها و كارشناسان حفظ نباتات سراسر كشور به منظور ایجاد آمادگی و اتخاذ شیوه های مناسب مبارزه با ملخ صحرایی برگزار شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان بوشهر خاطرنشان كرد: الان در شرایطی قرار گرفته ایم كه هم اطلاعات و آمادگی سال قبل و هم یك سری تجهیزات، امكانات و لوازم مبارزه مثل سمپاش ها را كه از قبل خریداری شده است داریم. مثلا از سال گذشته در مقدار سم خریداری شده پیشبینی امسال را هم كرده ایم یعنی سموم كنترل را در حد موردنیاز برای شروع كار در اختیار داشته و مهمتر از همه تجربه مقابله را داریم.
سبحانی با اشاره به لزوم همكاری بین دستگاهی برای مقابله با این آفت فراگیر، اظهار نمود: بخشی از كار مربوط به جهاد كشاورزی است كه بخش فنی كار به حساب می آید و بخشی هم از نظر امكانات پشتیبانی و اعتباری به ارگان های دیگر ارتباط دارد، البته باید اعتباری خاص این كار برای تهیه ملزومات و امكانات جدید مثل تجهیزات ایمنی و خریداری سموم جدید و تكمیلی موردنیاز در نظر گرفته شود.
وی تصریح كرد: هزینه های مبارزه بسیار زیاد است، از اجاره خودرو و تراكتور و نیروهای كارگری، تا تجهیز سمپاش ها و خرید سم و امكانات رفاهی و ایمنی كارگران كه همه اینها مهم و جز الزامات كار است؛ بنابراین باید اعتباری برای این موارد دیده شود تا بتوانیم یك مبارزه و موفق مطلوب داشته باشیم.

احتمال می رود در نزدیكی های بهمن ماه ملخ ها از عربستان وارد كشور شوند و یا با مساعد شدن شرایط محیطی ملخ های غیرفعال باردیگر تخم ریزی كنندمدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی بوشهر با توضیح اینكه اگر شرایط اكولوژیكی و شرایط اقلیمی بگونه ای باشد كه با بارش زودهنگام مواجه باشیم این احتمال وجود دارد كه باردیگر شرایط برای تخم ریزی و تكثیر نسل ملخ های غیرفعال استان فراهم گردد، افزود: با این احتمال مواجه هستیم كه در نزدیكی های بهمن ماه ملخ ها مثل سال گذشته از عربستان وارد كشور شوند و یا با مساعد شدن شرایط محیطی مثل بارش زودهنگام یا پوشش گیاهی خوب همین ملخ هایی كه الان غیرفعال هستند باردیگر تخم ریزی كنند. با این دو احتمال روبرو می باشیم و برای هر دو احتمال هم آمادگی لازم را داریم.
احمد سبحانی تصریح كرد: جمعیت ملخ های غیرفعال حالا به گونه ‎ای است كه امكان مبارزه وجود ندارد، ازاین رو باید در مواجه شدن با شرایط جدید چنانچه شرایط طوری شود كه احتیاج به مبارزه داشته باشد عملیات مبارزه را انجام دهیم. جلسات ستاد مدیریت بحران و كنترل ملخ مرتباً در سطح سازمان با همكاری ادارات مرتبط مثل مدیریت بحران استانداری، و حضور شهرستان های درگیر با حمله ملخ برای آمادگی و اطلاع رسانی مناسب و تجهیز امكانات برگزار و این مورد به صورت ویژه و جدی دنبال می شود.1398/07/30
09:45:16
5.0 / 5
1880
تگهای خبر: آموزش , اقلیم , ایمنی , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی