قانون هوای پاك بدون ردیف بودجه !

قانون هوای پاك بدون ردیف بودجه ! به گزارش حیوان خانگی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از اینكه بعد از گذشت دو سال از تصویب قانون هوای پاك هنوز اجرای این قانون هیچ بودجه مشخصی ندارد، اظهار داشت: قبل از سهمیه بندی بنزین از دولت خواسته بودیم كه بخشی از منابعی را كه از راه افزایش قیمت انرژی به دست می آورد را به محیط زیست اختصاص دهد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، حدود دو سال از تصویب و ابلاغ قانون هوای پاك می گذرد. این قانون چاره كاهش آلودگی هوا را در ۳۴ ماده و ۱۳ آئین نامه تعریف كرده است كه به قول خیلی از كارشناسان آلودگی هوا اجرای مواد قانونی می تواند نقش موثری در بهبود كیفیت هوای شهرهای مختلف كشور داشته باشد اما متاسفانه تابحال بعضی از مواد قانونی هوای پاك به تعویق افتاده و برای برخی دیگر هم اقدامات عملی موثری انجام نشده است. برای مثال بر مبنای ماده ۱۱ آئین نامه فنی ماده ۲ قانون هوای پاك، موتورسیكلت سازان كشور موظف شده بودند كه در ازای تولید هر دستگاه موتور بنزینی نسبت به اسقاط یك دستگاه موتوسیكلت فرسوده اقدام نمایند اما این مورد با نامه نگاری و خواست صنایع برای یك سال به تعویق افتاد و از جانب دیگر برای ماده ۸ قانون هوای پاك كه درباره از رده خارج كردن وسایل نقلیه موتوری فرسوده است اقدام مثبت قابل ملاحظه ای تابحال انجام نشده است.

مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست - عدم اختصاص بودجه ای مشخص برای اجرای قانون هوای پاك را یكی از عوامل این مورد دانست و به ایسنا اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست حدود شش ماه گذشته نامه ای را برای دولت ارسال و درخواست نمود كه بخشی از منابعی را كه از راه افزایش قیمت انرژی ایجاد می شود را در جهت الزامات زیست محیطی و برای خرید اتوبوس های نو، از رده خارج كردن تاكسی های فرسوده و سایر اقداماتی كه بهبود كیفیت هوا در كشور را به دنبال دارد و حتی مصوبات دولتی هم هستند، هزینه كند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: این نامه همراه با جدولی كه در آن اقدامات زیست محیطی لازم برای كاهش آلودگی هوا ذكر و میزان اثر اجرای آنها هم پیشبینی شده بود، قبل از سهمیه بندی بنزین برای دولت ارسال شد اما متاسفانه هم اكنون سیاست دولت این نیست كه درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین را به اجرای اقدامات زیست محیطی اختصاص دهد.

به گفته تجریشی هم اكنون در كشوری مانند انگلستان معادل قیمت انرژی، مالیات دریافت و برای زیرساخت های زیست محیطی هزینه می شود.

وی در انتها ضمن انتقاد از اینكه بعد از گذشت یكسال از تصویب قانون هوای پاك هیچ بودجه ای برای آن در نظر گرفته نشده است، خاطرنشان كرد: متاسفانه در بودجه های سنواتی و قانون برنامه پنج ساله ششم هم هیچ ردیفی برای اجرای قانون هوای پاك دیده نشده است.
1398/09/10
20:44:17
5.0 / 5
1400
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی