مدیر كل محیط زیست شهرداری تهران خبر داد

تهیه اطلس آلودگی خاك در تهران

تهیه اطلس آلودگی خاك در تهران به گزارش حیوان خانگی مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن تاكید بر اینكه آلودگی خاك می تواند خیلی خطرناك تر از آلودگی هوا باشد از تهیه اطلس آلودگی خاك در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران برای اولین بار اطلاع داد.شینا انصاری در گفتگو با ایسنا، با اشاره به ۱۴ اذرماه روز جهانی خاك اظهاركرد: امروز در كلانشهرهای كشور بخصوص تهران آلودگی هوا به علت اینكه ملموس تر است بیشتر مورد توجه قرار می گیرد درحالی كه واقعیت این است كه آلودگی آب و خاك بخصوص خاك همیشه مورد غفلت قرار می گیرد اما مشكلات بسیاری را می تواند در طولانی مدت به وجود بیاورد چون كه پایداری بعضی از آلاینده های موجود در خاك می تواند سال ها وجود داشته باشند و وارد زنجیره غذایی شوند و خطراتی را برای ما و سایر موجودات زنده ایجاد كند.

وی اضافه كرد: متاسفانه به شكلی آلودگی خاك در قیاس با سایر آلودگی ها مظلوم واقع شده است. امسال شعار روز جهانی خاك «توقف فرسایش خاك، حفظ آینده ما» تعیین شده است یعنی به صورت خاص بر فرسایش خاك متمركز شده است. بدون شك بحث فرسایش و تخریب خاك ارتباط نزدیكی با امنیت غذایی دارد ولی ما در كلانشهرها بحث آلودگی خاك را بیشتر مورد توجه قرار داده ایم. در همین راستا در اداره كل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران هم بیشتر مبحث آلودگی خاك را پیگیری می نماییم و فرسایش بیشتر توسط وزارت جهاد كشاورزی و سازمان جنگل ها پیگیری می شود.

انصاری افزود: برای تشكیل و احیای یك سانتیمتر خاك به زمانی طولانی حداقل ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ سال زمان نیاز است ازاین رو اگر خاكی با آلودگی نفتی، سموم و یا با فاضلاب خام و یا فلزات سنگین آلوده شود پاكسازی آن فرایندی پیچیده و طولانی دارد. درحقیقت راهكارهایی برای پاكسازی خاك وجود دارد اما فرایندهای آن بسیار طولانی، پیچیده و پرهزینه خواهد بود البته پاكسازی برخی آلاینده ها هم حدودا غیر ممكن است.

وی تصریح كرد: خوشبختانه امسال قانون حفاظت از خاك در ۲۲ خردادماه به دستگاه ها ابلاغ گردید و برای اولین بار كشور ما دارای قانونی بالادستی برای حفاظت از خاك شد كه در آن مبحث جرایم آلودگی ها و تخلفات آلوده كننده های خاك دیده شده است همینطور پایش خاك انجام می شود كه در آن شاخصهای آلاینده خاك به صورت دوره ای اندازه گیری و با استانداردهای كیفیت خاك مقایسه خواهد شد.

مدیر كل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با تاكید بر اینكه در حوزه فرسایش خاك مسئولیت با سازمان جنگل ها و وزارت جهاد كشاورزی است و در حوزه آلودگی هم متولی سازمان حفاظت محیط زیست است، اظهار داشت: محیط زیست شهرداری تهران هم این مورد را در حوزه مدیریت شهری پیگیری می كند. شهرداری تكلیف قانونی ندارد ولی به لحاظ مسئولیتی كه در مدیریت شهری برعهده داریم تهیه اطلس آلودگی خاك را در دستور كار قرار دادیم كه در آن هم آلاینده های فیزیكی و شیمیایی خاك و هم پارامترهای فلزات سنگین كه خطرناك هستند در سطح مناطق ۲۲ گانه تهران اندازه گیری خواهند شد.

وی اضافه كرد: بطور قطع اندازه گیری و پایش این آلاینده ها بسیار اهمیت دارد. درحال حاضر نمی توانیم اطلاعات در مورد اینكه كدام مناطق تهران آلودگی بیشتری در خاك دارند را بدهیم اما بطور قطع با تجمیع گزارش ها این اطلاعات منتشر خواهد شد. درحقیقت اقدامات تهیه اطلس درحال اجراست و وقتی نتایج حاصل شود می توان آلودگی های نقطه ای را در چارچوب نقشه عرضه كرد.

مدیر كل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران افزود: وقتی مشخص شود كدام مناطق آلودگی بیشتری در خاك دارند می توان حتی آنرا در سامانه ای بارگذاری كرد تا بر طبق این اطلاعات تصمیم گیری های مدیریتی متناسب صورت گیرد. اطلس یكپارچه آلودگی خاك كلانشهر تهران با استناد به پایش مناطق ۲۲ گانه شهرداری برای نخستین بار تهیه می شود و در حوزه پیشگیری و كنترل آلایندگی می تواند بسیار اثرگذار باشد.

انصاری تصریح كرد: برخی منابع آلاینده خاك مانند فاضلاب و پسماند ویژه واحدهای صنعتی و فاضلاب های خانگی تصفیه نشده با ورود به خاك باعث آلودگی آن می شوند كه به وسیله این اطلس امكان تعیین محل این آلودگی ها به وجود می آید تا برابر قانون حفاظت از خاك ابتدا تخلفات آلوده كننده پیگیری و جرائم مشخص سپس واحد الاینده ملزم به اجرای تمهیدات لازم برای رفع آلودگی می شود. بنابراین بدین سان بحث پیشگیری و كنترل محقق می شود.

وی اضافه كرد: بدین سان با داشتن این اطلس می توان تشخیص داد كه در محدوده ها و پهنه های مختلف آلودگی های خاك چه میزان است تا برای تعیین فعالیت ها و تعریف كاربری های این محدوده ها در حوزه مدیریت شهری به درستی تصمیم گیری كرد.

مدیر كل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در پاسخ به سوالی درباره اینكه در گذشته این پایش ها روی خاك انجام شده است یا خیر، اظهار داشت: پایش های خاك را داشته ایم ولی به صورت پراكنده و موردی بوده است اما تهیه این اطلس به صورت منسجم نمونه برداری از خاك را با فواصل و بازه های زمانی مشخص محقق می كند و بدین سان مناطقی كه آلودگی بیشتری دارند روی نقشه مشخص می شود.

وی اضافه كرد: عموما این پایش ها توسط سازمان حفاظت محیط زیست انجام می شود. بعنوان مثال می توان به اندازه گیری آلودگی های نفتی خاك در استان های جنوبی كشور و یا پایش سموم آلی در استان های شمالی اشاره نمود.

انصاری با اشاره به اینكه تهیه اطلس كاری سخت و پیچیده است، اظهار داشت: تهیه این اطلس در حال انجام می باشد و بعد از تجمیع گزارش ها و اطلاعات نتایج منتشر خواهد شد. بدون شك آلودگی خاك بسیار اهمیت دارد چون كه خیلی از بیماری ها با افزایش آلودگی های خاك مانند نیترات، فسفات، فلزات سنگین و سموم تشدید می شود. بیماری هایی كه در بعضی مناطق شیوع پیدا می كند می تواند ارتباط معناداری با آلودگی خاك داشته باشد بنابراین آلودگی خاك می تواند از این منظر خیلی خطرناك تر از آلودگی هوا باشد.1398/09/15
13:30:17
5.0 / 5
1553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی