یادداشت، به بهانه روز جهانی حقوق حیوانات؛

حیوانات قربانی گونه های بشری

حیوانات قربانی گونه های بشری حیوان خانگی: 10 دسامبر روز جهانی پشتیبانی از حقوق حیوانات است جاندارانی كه مانند ما از خیلی از ادراك و احساسها برخوردار می باشند ولی قربانی گونه های بشری می شوند اما به راستی چرا باید حقوق حیوانات را رعایت نماییم.خبرگزاری مهر-گروه مجله: سال ۱۹۴۸ در چنین روزی اعلامیه جهانی حقوق بشر در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید و طی آن سازمان ملل متحد برای جلوگیری از تراژدی های مشابه جنگ جهانی دوم اعلام نمود كه احترام و كرامت بشر؛ اساس آزادی و عدالت و صلح در جهان است.
پس از آن افراد، سازمان و انجمن های مختلفی از سراسر جهان درخواست نمودند كه این روز به سایر حیوانات كه در استفاده از زمین با ما شریك هستند نیز تعلق گیرد و بدین سان ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) روز جهانی حیوانات نیز نام گرفت چونكه میلیون ها جاندار با قابلیت ادراك، احساس، تفكر و احساس مانند ما به سبب اینكه گونه بشری نیستند قربانی می شوند.
در حال حاضر در روز جهانی حیوانات صرف نظر از هر آئین و مذهبی دوست داران حیوانات در خیلی از كشورها به برگزاری جشن می پردازند و افراد با تجمع در مقابل خیلی از كشتارگاه ها، اردوگاه های كار حیوانات و یا مراكزی كه مبادرت به تشریح زنده حیوانات می كنند با در دست داشتن شمع حضور پیدا می كنند و این اقدام را محكوم می كنند. اما چرا باید حقوق حیوانات رعایت شود؟
پیام محبی، رئیس بیمارستان دامپزشكی تهران می گوید: روز ۱۰ دسامبر برابر با ۱۹ آذر ماه، روز جهانی حقوق حیوانات نامگذاری شده است. این امر بهانه ای است تا از جامعه و شهروندان خواسته شود به حقوق حیوانات احترام بگذاریم.
متاسفانه با وجود تاكیدات آموزه های دینی، فرهنگ و رسوم ایرانی؛ در جامعه ما حقوق حیوانات آنگونه كه باید و شاید محترم شمرده نمی گردد، یا به عبارت بهتر؛ جامعه ما در باب حقوق حیوانات گرفتار افراط و تفریط است.
بر اساس یك كج فهمی رایج در جامعه ما، وقتی در مورد حقوق حیوانات صحبت می نماییم، برخی می گویند؛ با این همه مشكلات نمی توانیم به حقوق انسان ها رسیدگی نماییم، چه برسد به حقوق حیوانات! این در حالی است؛ كه رعایت حقوق حیوانات به هیچ وجه به معنای هزینه برای آنها نیست، بلكه منظور نوع رفتاری است كه جامعه انسانی باید در مقابل گروهی دیگر از مخلوقات خداوند داشته باشند.
نكته درباره همه انواع مخلوقات دیگر نیز صادق است و منحصر به حیوانات نیست، به بیان دقیق تر؛ انسانها بعنوان برترین مخلوقات هستی، طبعا باید بهترین برخورد را هم با همنوعان خود و هم با دیگر موجودات داشته باشند.
ممكن است اینگونه تصور شود كه در كشورهایی كه از رفاه اقتصادی و اجتماعی بیشتری برخوردار می باشند بیشتر به بحث حقوق حیوانات فكر می كنند، این اما همه واقعیت نیست و چه بسا در همان كشورها رفتارهای بدی با بعضی از گونه های دیگر جانداران باشند.
نكته اصلی ماجرا اینجاست كه به هر حال وظیفه ما انسان ها بعنوان اشرف مخلوقات این است كه به غیر از همنوع خودمان به گونه های دیگر نیز فكر نماییم و حداقل، شرایط را برای تنازع بقاء دیگر گونه ها و حفظ حیاتشان فراهم آوریم.
از سویی؛ انسان با قوه عقل و ادراكی كه دارد می تواند بفهمد كه حذف هر گونه مخلوقی از دایره نظام طبیعت، عملا بخشی هر چند كوچك از چرخه حیات را ناقص كرده و در نهایت می تواند تهدیدی برای ادامه حیات و بقای جامعه بشری محسوب شود.
انسان از قدیم فكر می كرد با توانایی و دانشی كه دارد، می تواند بر تمام طبیعت غالب شود ولی سال هاست كه ثابت شده ما حتی با تمام قدرتی كه داریم، نسبت به قدرت طبیعت هیچ چیز نیستیم و در چرخه حیات، تنها نقطه كوچكی به حساب می آییم.
صحبت در مورد حقوق حیوانات، تنها این نیست كه بگوییم حیوانات چه حقوقی دارند و چطور در رفاه قرار بگیرند، بلكه واقعیت این است كه باید به خواسته و نیاز دیگر گونه ها دقت كنیم تا حیات انسان حفظ شود. در واقع رعایت حقوق حیوانات در یك كلام به این معناست كه امكان زندگی عادی و حیات این موجودات برمبنای آنچه خداوند به شكل غریزی در وجود آنها نهاده، از طرف انسانها نقض نشود.
یادمان باشد انسان هایی كه حقوق دیگر موجودات را رعایت می كنند حقوق انسان ها را هم حتما رعایت می كنند. پس بیاییم در رعایت حقوق حیوانات كوشا باشیم.
یادداشت از: پیام محبی
رئیس بیمارستان دامپزشكی تهران


منبع:

1398/09/20
21:13:31
5.0 / 5
1939
تگهای خبر: باد , پزشك , حیوان , دامپزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی