رییس سازمان هواشناسی:

تا سال 2060 كشور در حالت خشكسالی خواهد بود

تا سال 2060 كشور در حالت خشكسالی خواهد بود به گزارش حیوان خانگی رئیس سازمان هواشناسی كشور اظهار داشت: هم اكنون مساله مهم در حوزه هواشناسی كشور، مبحث تحریم ها است كه گریبان ما را هم گرفته است. تلاش می نماییم با استفاده از دانش فنی داخلی با رعایت استانداردهای بین المللی نیازهای موجود را پاسخ دهیم.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سحر تاج بخش در نشست خبری چهارمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیك و صنایع وابسته كه امروز در مصلای تهران برگزار شد، با اشاره به اینكه آخرین گزارش تغییر اقلیم در سال ۲۰۱۶ به وزارت راه و شهرسازی ارسال شد، اظهار داشت: تغییر اقلیم به سناریوهای متفاوتی بستگی دارد كه این سناریوها بر مبنای تولید گاز دی اكسید كربن است. در حالت خوش بینانه اگر كشورها بر مبنای توافق نامه پاریس میزان تولید گاز دی اكسید كربن خویش را كاهش دهند منطقه ما تا سال ۲۰۶۰ در حالت خشكسالی باقی می ماند و در غیر این صورت چنانچه میزان تولید دی اكسید كربن افزایش پیدا كند بطور قطع شدت خشكسالی در كشور بیشتر خواهد شد.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینكه دانش هواشناسی یك دانش میان حوزه ای و فرابخشی است، اظهار نمود: نخستین حوزه ای كه سازمان هواشناسی در سال ۱۳۳۷ آغاز به عرضه خدمات در آن كرد، «هوانوردی» بود. امروزه این سازمان در تمام حوزه های دریایی، ریلی و جاده ای به تمام بخش ها سرویس هایی را عرضه می كند.

وی با تاكید بر اینكه بر مبنای قانون مدیریت بحران سازمان هواشناسی سه وظیفه اصلی برعهده دارد، خاطرنشان كرد: بر طبق این قانون تنها سازمانی كه می تواند مبادرت به پیشبینی رسمی هواشناسی كند، سازمان هواشناسی كشور است. اگر دستگاه های دولتی یا غیر دولتی این اقدام را انجام می دهد دو دلیل می تواند داشته باشد؛ اول اینكه سرویس هایی كه ما عرضه می دهیم به دردشان نمی خورد و دو اینكه مسئولیتی برای پاسخگویی در این حوزه به عهده ندارند.

وی در ادامه با اشاره به اینكه سازمان هواشناسی كشور در سه حوزه اصلی حمل و نقل، آب و كشاورزی سرویس های تخصصی عرضه می دهد، اظهار داشت: پیشبینی های هواشناسی حل عددی معادلات دیفرانسیل جوی است و اساسا این مورد اصل عدم قطعیت دارد. ما نمی توانیم منابع آب كشور را به داده های هواشناسی وصل نماییم.

رییس سازمان هواشناسی با اشاره به اینكه پیشبینی های بلندمدت هواشناسی در بهترین كشورهای دنیا ۷۵ درصد قطعیت دارند، اظهار نمود: برای مثال در رخدادی مانند سیلاب داده های هواشناسی به تنهایی كافی نیست و باید به داده های وزارت نیرو هم دسترسی داشته باشیم.

وی اضافه كرد: پیشبینی مخاطرات و تولید اطلاعیه های هواشناسی بر مبنای استانداردهای بین المللی انجام می شود. تلاش می نماییم سرویس های بهتری عرضه دهیم ولی اصل عدم قطعیت را هم باید در نظر داشته باشیم.

تاج بخش با اشاره به اینكه بر مبنای گفته سازمان مدیریت بحران اگر پیشبینی های هواشناسی در سیل های امسال نبود در لرستان بیشتر از ۱۰۰۰ كشته داشتیم، اظهار داشت: هم اكنون در كارون سامانه اخطار سیل نسل ۴ و سامانه اخطار سیلاب شهری هم در قمرود و گرگان رود نصب شده است.
به قول وی منابع سازمان هواشناسی برای كل كشور جوابگو نیست.
آلودگی هوا ربطی به تغییر اقلیم ندارد
تاج بخش در ادامه خاطرنشان كرد: اگر یك یا دو سال در كشور با افرایش بارش ها مواجه باشیم نمی توانیم ادعا نماییم كه وارد ترسالی شده ایم چون كه ما ۱۱ سال متوالی در كشور خشكسالی داشتیم و هنوز منابع آب زیرزمینی ما ۱۰ سال از بارش ها عقب است.

رییس سازمان هواشناسی در ادامه درباره آلودگی هوا در كشور اظهار داشت: آلودگی هوا ربطی به تغییر اقلیم ندارد و منوط به تولید گازهایی است كه در اتمسفر تولید شود و شرایط هواشناسی این آلودگی را می تواند تثبیت، تقویت و یا تضعیف كند.

به گفته تاج بخش مهمترین عاملی كه می تواند آلودگی را از بین ببرد، وزش باد است.
آمادگی هواشناسی برای كمك به منشایابی بوی نامطبوع هوای تهران
وی در ادامه در پاسخ به این سؤال كه آیا سازمان هواشناسی اقدامی برای رسیدن به منبع بوی نامطبوع تهران انجام داده است یا خیر، توضیح داد: ما به استانداری پیشنهاد داده ایم كه در زمینه رسیدن به منشا این بو به آنها كمك نماییم چون كه با بررسی جهت وزش باد می توان دقیق تر روی منشایابی كار كرد.

رییس سازمان هواشناسی درباره عملكرد این سازمان برای پیشبینی سیل های فروردین ماه اظهار داشت: سیل های فروردین ماه كشور جزو پدیدهای حدی بود. در تمام دنیا پدیده های حدی از ۱۵ روز قبل قابل پیشبینی هستند.

به گفته وی اطلاعیه ها و اخطاریه های سازمان هواشناسی عموما سه تا پنج روز پیش از این پدیده های حدی منتشر می شود چونكه مدلها در زمان قابل تغییر است.

تاج بخش در انتها اظهار داشت: اخطاریه های سازمان هواشناسی ۷۲ ساعت پیش از وقوع سیل در كشور انتشار یافته و در سطح استانی و ستادی اعلام شده بود.1398/09/25
14:19:12
5.0 / 5
1406
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی