رئیس سازمان محیط زیست:

نفت به تعهدات خود در هورالعظیم عمل كرده است

نفت به تعهدات خود در هورالعظیم عمل كرده است به گزارش حیوان خانگی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه شورای عالی امنیت ملی درباره برداشت نفت از هورالعظیم تصمیم گیری می كند، اظهار داشت: نفت به تعهدات اكتشافی خود در هورالعظیم عمل كرده است.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، عیسی كلانتری، پنجشنبه در حاشیه بازدید از تالاب هورالعظیم در كمپ میدان نفتی آزادگان شمالی در جمع خبرنگاران، سهم میادین نفتی تالاب هورالعظیم از تولید نفت كشور را حدود ۱۵ درصد عنوان نمود و اضافه كرد: روزانه ۳۵۰ هزار بشكه نفت از میادین هورالعظیم استحصال می شود، این حوزه ها مشترك با كشور همسایه است و نمی توان اكتشاف را متوقف كرد. وی افزود: حوزه های مشترك نفتی فرا دستگاهی و فرا تشكیلاتی است كه در رده های بالای كشور و شورای امنیت ملی درباره آنها تصمیم گیری می شود، بدین سبب همه باید خودشان را با آنها هماهنگ كنند، حوزه های مشترك را نمی توانیم به دلیلهای كوچك تری رها نماییم تا مثل پارس جنوبی در خلیج فارس شود كه قطری ها ۱۵ سال زودتر از ما اكتشاف را آغاز نموده بودند. كلانتری با اشاره به اینكه هم اكنون در هورالعظیم با وزارت نفت مشكل جدی نداریم، اشاره كرد: نفت استانداردهای خودرا اصلاح كرده و به تعهدات اكتشافی خود عمل كرده است.

وی درباره ارتفاع تأسیسات نفتی در هورالعظیم كه مانع آبگیری تالاب می شد، اضافه كرد: ارتفاع تأسیسات مهم نیست مهم آلودگی است، نفت زمانی كه استانداردها را رعایت نكرده بود خودش لطمه دید، حالا تا جایی كه مقدور بوده استانداردها را رعایت كرده اما مساله رقابت در برداشت از میادین نفتی مشترك است. رئیس سازمان محیط زیست در حالی از تحقق تعهدات نفت در هورالعظیم و اصلاح استانداردهای تأسیسات نفتی می گوید كه بامداد روز گذشته در همایش مدیران تالاب ها در اهواز، اشرفی مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشته بود: در هورالعظیم به سبب كارهای نفتی، خیلی از آلودگی های نفتی به سمت تالاب هدایت می شوند، بااینكه در سال های اخیر محیط زیست خوزستان كوشش های زیادی كرده كه این تهدید را به حداقل برساند، ولی این تهدید همیشگی است. بگفته وی، هورالعظیم به سبب توسعه كارهای نفتی به مخازن و تكه های مختلفی تبدیل گشته است.

تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی كشور و در خوزستان قرار دارد كه یك سوم آن در ایران و دو سوم دیگر در عراق است. بخش هایی از هورالعظیم از سال ۸۷ برای اكتشاف نفتی به وزارت نفت واگذار شده است. وزارت نفت در سیل اخیر متهم شده بود كه برای جلوگیری از آبگرفتگی تأسیسات خود مانع آبگیری هورالعظیم شده است كه وزیر نفت این بهتان را رد كرده است. هورالعظیم بعنوان یكی از كانون های بحرانی گرد و غبار شناخته شده است. معاون رئیس جمهوری همین طور در حاشیه همایش مدیران تالابی و دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در صورت تصویب بودجه سال آینده در مجلس، بیشتر از ۳۰ هزار میلیارد ریال در بخش بهبود وضعیت محیط زیست سرمایه گذاری می شود. وی پسماند را از مسائل جدی دولت دوازدهم عنوان نمود و گفت: در بودجه سنواتی ۱۵۰ میلیون دلار از صندوق توسعه برای مدیریت پسماند پیش بینی شده است. كلانتری اضافه كرد: برمبنای قانون بودجه سال ۹۹ نیز به منظور كاهش اثرات مخرب پسماندها، مقرر شده از محل عوارض فروش كالاهایی كه مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می شود، تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال برای بازیافت پسماندها گرفته و بوسیله صندوق محیط زیست برای كمك به شهرداری ها و سرمایه گذاری در حوزه پسماندها اختصاص داده شود. وی از افزایش نرخ خرید برق از نیروگاه های پسماند سوز آگاهی داد و افزود: نرخ خرید برق از نیروگاه هایی كه از پسماندها استفاده می نمایند قبل از این ۶ هزار ریال بود كه با تصویب سازمان برنامه و بودجه به ۱۴ هزار ریال افزایش یافته است تا سرمایه گذاری بخش خصوصی در تولید برق توجیه اقتصادی داشته باشد. كلانتری افزود: در بودجه پیش بینی شده كه ۳۵ درصد از مالیات های ارزش افزوده كه به شهرداری ها پرداخت می شد، صرف جبران خسارت های محیط زیستی و احیای محیط زیست در شهرهایی شود كه كارخانجات سلامتی مردم را به خطر می اندازند. وی گفت: حفاظت و احیای گونه های در معرض تهدید كه از نظر ژنتیكی برای كشور مهم می باشد، با كمك سازمان برنامه و بودجه و دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی خارجی نیز جزو برنامه هاست.

كلانتری در ادامه محیط زیست را محور توسعه دولت دوازدهم عنوان نمود و اظهار داشت: طبق گفته رئیس جمهور، در دولت دوازدهم هیچ طرحی بدون مجوز محیط زیست نباید اجرا شود، این تصمیم مباركی است كه دولت اتخاذ و شورای عالی محیط زیست مصوب كرده و سازمان برنامه ریزی نیز پذیرفته كه بودجه ای به این طرح ها تخصیص داده نشود، این تصمیم گیری ها برای این است كه در آینده مشكلات ناشی از طرح های اجرا شده فاقد مجوزهای زیست محیطی تكرار نشود.

وی با اشاره به تصمیمات دولت در حوزه كاهش خسارت های زیست محیطی صنایع، اظهار داشت: از سال ۹۷ مقرر شده است كه هیچكدام از پروژه آب بر شامل صنایع فولاد و صنایع پتروشیمی در داخل سرزمین مجوز داده نشود و این صنایع باید در كناره های مرزهای آبی كشور به اجرا درآید.

كلانتری با اشاره به اینكه گرد و غبار بخش عمده ای از كشور خصوصاً جنوب را فرا گرفته، گفت: در ۲ سال قبل سالانه بیشتر از ۶۰۰ میلیون دلار بوسیله بودجه های سنواتی برای مهار گرد و غبار داخلی تخصیص داده شده است.

وی اشاره كرد: حقابه بیشتر از ۳۸ تالاب كشور در شورای عالی آب به تصویب رسیده، و سهم آبی محیط زیست برای اولین بار با این مصوبه رسمیت پیدا كرده، قبل از این حقابه زیست محیطی رایج نبود و همه آب به مصرف كشاورزی و شرب می رسید، بدین سان وزارت نیرو باید همانند حقابه كشاورزی و شرب آنرا اختصاص دهد.

كلانتری با اشاره به اینكه تالاب های مركزی كه خشك شده برای ما اهمیت بیشتری دارد، اضافه كرد: حقابه تالاب های جازموریان، پریشان، گاوخونی، بختگان و تشك باید اختصاص داده شود، این در حالیست كه در گذشته به سبب نیاز مردم به تأمین غذا تصور بر این بود آبی كه وارد تالاب می شود، هدر می رود، اما با ظاهر شدن خسارت های زیست محیطی همه متوجه اشتباهات گذشته شده اند.


منبع:

1398/09/30
19:44:19
5.0 / 5
1468
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی