گزارش حیوان خانگی؛

رشد پویش دانش آموزان برای حذف زباله و پلاستیك به بطن جامعه

رشد پویش دانش آموزان برای حذف زباله و پلاستیك به بطن جامعه حیوان خانگی: دانش آموزان یك مدرسه بعنوان پایلوت چالشی هرمی برای پاكسازی زباله و حذف پلاستیك راه اندازی كرده اند كه بخش زیادی از شهروندان و نهادهای دولتی را درگیر خود كرده است.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر شهرستان كهنوج از شهرهای جنوبی استان كرمان در چند ماه اخیر شاهد پویشی زیست محیطی به نام «كهنوج بدون پلاستیك» بوده است كه بخش زیادی از شهروندان و نهادهای دولتی را درگیر خود كرده است. نقطه آغاز این حركت از درون پارك علمی-تفریحی به نام «پارك انرژی» بوده كه توسط بنیاد نیكوكاری ماهتاب سازان ایرانیان برای دانش آموزان كهنوجی راه اندازی اندازه شده و سپس به مدارس این شهرستان گسترش یافته است.
امیرمحمد مرادی كارشناس روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان كهنوج درباره پویش بدون پلاستیك مدرسه های این شهرستان به خبرنگار مهر می گوید: پویش بدون پلاستیك از ۱۴ اردیبهشت سال ۹۸ و با هدف تربیت زیستی محیطی دانش آموزان برای نخستین بار با همكاری بنیاد نیكوكاری ماهتاب سازان ایران و شهرداری كهنوج در مدارس اجرا شد. از ۱۴ اردیبهشت تا به امروز ۳۸ مدرسه پوشش داده شده است. حدود ۱۹ هزار دانش آموز در حدود ۲۰۰ مدرسه در شهرستان كهنوج وجود دارد كه می توان گفت از این میان حدود ۴ هزار دانش آموز حالا در این طرح دخیل هستند. وی تاكید می كند: این طرح حالا به سمت مردم رفته و دانش آموزان به سراغ كسبه شهر، بازاریان و پس از آن به ادارات و نهادها می روند. وقتی طرح در كل شهرستان كهنوج همه گیر شد بنا بر این است كه به شهرهای دیگر هم آورده شود. شعار ما این بود كه نباید همه كارها را از شهرهای بزرگ شروع نماییم. خیلی از كارهای اجتماعی را می توانیم از شهرهای كوچك شروع نماییم.
به گفته وی در این پویش یك سری آموزش ها در مدرسه به دانش آموزان داده می شود. اینكه محیط زیست و اهمیت نگهداری محیط زیست چیست و جنبه های زیست محیطی مختلفی برای ما مفیدست برای دانش آموزان توضیح داده می شود. دانش آموزان از فضای مدرسه شروع می كنند، پاكسازی مدرسه، اطراف مدرسه، و بعد بحث تفكیك زباله ها به زباله های خشك و تر را دارند و پس از آن آموزش هایی به معلمان داده می شود تا برای والدین اجرایی كنند تا ساعاتی كه دانش آموز در خانه صرف می كند، كارهای زیست محیطی ادامه دار و پیوسته باشد.آسیه جشان پور مدیر اجرایی پارك انرژی نیز در این زمینه به خبرنگار مهر می گوید: این طرح ابتدا با فراخوان یك مدیر خوش ذوق در مدرسه شهید صفر اسكندری شروع شد. این مدیر از دو مدرسه دیگر برای پیوستن به چالش پاكسازی محیط مدرسه از زباله دعوت كرد. مدارس دیگر هم ضمن گفتگو و آموزش دانش آموزان، محیط مدرسه را با مشاركت همكاران و دانش آموزان پاكسازی می كنند و در یك ساختار هرمی هر مدرسه ای كه به چالش می پیوندد، از دو مدرسه‌ی دیگر برای پیوستن به طرح دعوت می كنند تا این هرم هر روز بزرگ تر شود. از آنجایی كه پویش كهنوج بدون پلاستیك حالت زایشی دارد، برمبنای مشاركت شهروندان و نهادهای مسئول در دیگر حوزه ها هم وارد شده است. چالش هرمی پاكسازی محیط مدرسه از زباله از مهمترین حركت های این پویش است كه در سطح مدارس شهرستان كهنوج شكل گرفته است و تاكنون ۳۸ مدرسه به این پویش هرمی پیوسته اند.
ایمان كهوری عضو بنیاد نیكوكاری ماهتاب سازان نیز درباره ابعاد دیگر این پویش می گوید: پویش كهنوج بدون پلاستیك كه از پارك انرژی شروع شد خیلی سریع با چالش هرمی پاكسازی مدارس در سطح مدارس توسعه پیدا كرد. در ادامه برای افزایش هماهنگی و مشاركت ها كارگاه مروجان محیط زیست هم برای معلمان اضافه گردید. علاوه بر كارهایی كه بر جامعه‌ی دانش آموزان شهر تمركز دارد، بر حسب مناسبت های متفاوت ملی و مذهبی طرح های مانند طرح پاكبان حسینی با مشاركت گروه های مردمی و دولتی تعریف می شود تا مشاركت عمومی گسترش پیدا كند. در كنار آن طرح پایلوت خیابان بدون زباله در یكی از خیابان های پرتردد شهر شروع شده است كه بعد از اتمام دوره پایلوت و ستاندن بازخوردها وارد دیگر خیابان های هم می شود. همین طور طرح رفتگران افتخاری كهنوج یك فضایی است كه مدیران شهرستان، گروه های اجتماعی، ورزشی و هنری و عموم شهروندان در لباس رفتگر قرار می گیرند و با همیاری شهرداری، نقاط پرزباله كه خارج از حوزه‌ی تعریف شده واحد خدمات شهری شهرداری هستند را پاكسازی می كنند تا منظری زیبا برای شهر ایجاد شود و زباله ها از سطح زمین جمع آوری شوند.
پویش كهنوج بدون پلاستیك توانسته است در بین مخاطبین مختلف شهرستان كهنوج همه گیر شود و آرمان خودرا اینگونه تعریف كرده است كه تا آخر سال ۱۳۹۹ كهنوج به شهر بدون پلاستیك تبدیل گردد.


منبع:

1398/10/02
23:30:44
5.0 / 5
1697
تگهای خبر: آموزش , پارك , پرورش , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی