خطر انقراض پروانه های شهریار به علت تغییرات اقلیمی

خطر انقراض پروانه های شهریار به علت تغییرات اقلیمی به گزارش حیوان خانگی زمان آغاز مهاجرت میلیون ها پروانه شهریار از آمریكای شمالی و كوچ آنها به كوهستان های مركزی مكزیك برای گذراندن زمستان های خود برای هیچ كس به صورت دقیق معلوم نیست اما مطالعات نشان می دهد تغییرات اقلیمی بر روال معمولِ این جابه جایی اثرگذار بوده است.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، كارشناسان حیات وحش مهاجرتِ این پروانه ها را عاملی برای اثبات تكامل حشرات در نظر می گیرند، چون كه در مهاجرت آنها، یك ارگانیسم شكننده قادر به پرواز در مسافتی حدود ۱۰ هزار كیلومتری برای فرار از شرایط بد آب و هوایی است.
اما حالا پروانه های شهریار به نماد دیگری تبدیل گشته اند. یكی از قدیمی ترین و انعطاف پذیرترین گونه های جهان كه امكان دارد با تغییرات اقلیمی بزودی منقرض شود.
این پروانه ها از متخصص ترین گونه ها در سازگاری با آب و هوا هستند. آنها تابستان خویش را در شمال ایالات متحده و كانادا می گذرانند در طول پاییز و بهار در جنوب ایالات متحده زادآوری كرده و بیشتر زمستان خویش را در مركز مكزیك به صورت دسته جمعی سپری می كنند.
چرخه زندگی این پروانه ها با جست وجو برای شرایط بهینه هدایت می شود. شرایط ایده آل برای مهاجرت دمای بین ۵۵ تا ۷۰ درجه سانتی گرادی، كمی بارندگی در طول زمستان ها و مقدار زیادی شیره درختان هنگام زادآوری است كه هیچ یك از این شرایط، دیگر در حالت استوار و ثابت وجود ندارد.
هم اكنون دمای تابستان در میانه غربی آمریكا رو به افزایش است، شیره درختان در تگزاس در حال خشك شدن است و طوفان های زمستانی كه به ندرت رخ می دهد به صورت مرتب در مركز مكزیك در حال وقوع است.
طبق اعلام كارشناسان آمریكایی تنها بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ میلادی یك میلیارد پروانه از بین رفت. از آنجائیكه بیشتر از ۹۵ درصد از جمعیت این حشرات به صورت گسترده به چند بخش كوچك از جنگل های مكزیك مهاجرت می كنند، یك طوفان یا موج گرما می تواند به صورت موثری جمعیت آنها را از بین ببرد. این اتفاق در سال ۲۰۰۲ میلادی حدودا به وقوع پیوست و یك طوفان زمستانی حدود ۷۵ درصد از جمعیت پروانه های شهریار را تلف كرد.
به قول یكی از كارشناسان صندوق جهانی طبیعت، در هر مرحله از مهاجرت این پروانه ها، در معرض تغییرات اقلیمی هستند. این پروانه ها هر سال باردیگر جمعیت های خویش را بازیابی می كردند اما سال جاری با تشدید تغییرات اقلیمی این امر دشوارتر شده و تاثیرات آن بر جمعیت آنها هنوز معلوم نیست.
بنا بر گزارش واشنگتن پست، سازمان ملل متحد سال جاری گزارش داد كه یك میلیون گونه از گیاهان و حیوانات با انقراض احتمالی "در چند دهه آتی" روبرو هستند كه بخش عمده آن ناشی از تغییرات اقلیمی است. پروانه های شهریار هم یكی از این یك میلیون گونه به حساب می آید.1398/10/19
19:57:43
5.0 / 5
2188
تگهای خبر: آب , اقلیم , حیات وحش , حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی