رییس سازمان جنگل ها عنوان كرد؛

كاهش سطح آتش سوزی در جنگل های ایران

كاهش سطح آتش سوزی در جنگل های ایران به گزارش حیوان خانگی رئیس سازمان جنگل ها با اشاره به اینكه مجموع مساحت جنگل كاری در ایران زیر یك میلیون هكتار است، اظهار داشت: به تازگی قاچاقچیان ۳۵۰ شمشاد دستگیر و به مقامات قضایی تحویل داده شده اند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، خسرو شهبازی، رئیس جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در برنامه تلویزیونی طبیعت ۳۶۰ درجه، با اشاره به اینكه در اصول كشاورزی، كشت های پاییزه، بهاره و تابستانه رایج است، اظهار داشت: در سال های گذشته عمده كشت ها در ایران در فصل زمستان و در اسفندماه صورت می گرفت اما به علت وقوع پدیده تغیرات اقلیمی، شاهدیم كه دیگر زمستان، فصل مناسبی برای نهال كاری نیست. برای همین تصمیم گرفتیم كاشت نهال را از فصل پاییز شروع نماییم.
برای همین در تاریخ ۱۴ آذرماه سال جاری قرار شد به نیت ۱۴ معصوم، ۱۴ میلیون نهال كشت شود كه تابحال نزدیك به ۱۰ میلیون اصله نهال كشت شده است. هدف از این طرح، جلب حداكثری مردم برای نهال كاری است. در همان ۱۴ آذرماه حدود ۶۳ هزار نفر در نهضت نهال كاری شركت كردند.
برای كاشت نهال چه كنیم؟
به گفته رئیس سازمان جنگل ها، در شهرهای مختلف ادارات منابع طبیعی، مكان هایی را برای نهال كاری شناسایی و برگزیده اند. البته تشكل های مختلف محیط زیستی هم در این حوزه فعال می باشند. شهروندانی كه تمایل دارند در حوزه نهال كاری فعالیت كنند؛ می توانند به ادارات منابع طبیعی شهرها و شهرستان ها رجوع كنند و راهنمایی های لازم را از كارشناسان منابع طبیعی بگیرند.
رئیس سازمان جنگل ها در پاسخ به این پرسش كه آیا سازوكاری برای انتخاب نوع نهال برای كاشت در مناطق مختلف ایران وجود دارد؟، اظهار داشت: باید هر نهالی در منطقه مناسبی كاشته شود. نمی توانیم هر درختی را در هر جایی بكاریم. باید ارتفاع و نوع خاك مناطق را برای كاشت درخت در نظر بگیریم. برخی گیاهان شوری دوست هستند. برخی در خاك شنی و برخی دیگر در خاك شنی رشد می كنند.
پاسخ رئیس سازمان جنگل ها به برخی انتقادات
شهبازی در ادامه با اشاره به اینكه ۸۰۰۰ پرسنل سازمان جنگل ها، متخصص جنگل، مرتع و آبخیز هستند، اظهار داشت: متأسفانه برخی افراد نسبت به كاشت نهال كهور انتقاد داشتند. در صورتی كه متخصصان سازمان جنگل ها و موسسات تحقیقاتی روی این گونه كار مطالعاتی انجام داده اند. در مناطقی كه دارای شن های روان است و دیگر هیچ گونه گیاهی قابل رشد نیست؛ گیاه كهور را كشت می نماییم.
كاشت كهور پاكستانی ایرادی ندارد
كاشت درخت كهور پاكستانی در ایران هیچ مشكلی ندارد، چون سابقه كاشت این گیاه در ایران به ۷۰ سال می رسد. كاشت كهور پاكستانی در مناطق خشك و بیابانی مثل استان خوزستان صورت می گیرد آن هم به شكل محدود. البته هم اكنون قصد توسعه آنرا نداریم.
چرا نهال های كاشته شده به ثمر نمی رسد؟
رئیس سازمان جنگل ها در ادامه در پاسخ به این انتقاد كه چرا نهال های كاشته شده به ثمر نمی رسد؟ اظهار داشت: تابحال كل جنگل كاری صورت گرفته در ایران زیر یك میلیون هكتار بوده است. این عدد بالایی نیست و نشان داده است كه در مقوله توسعه جنگل ها خیلی عقب هستیم و تعهدات ما برای كاشت نهال بیشتر اینهاست كه باید صورت گیرد.
شهبازی همینطور اضافه كرد: خیلی ها انتقاد می كنند كه چرا پروژه های نهال كاری در استان خوزستان به نتیجه نرسید؟. چون سیلاب ها سبب تخریب این نهال ها شدند.
حذف قاچاق چوب، یك شعار است
این مقام مسئول با اشاره به اینكه برداشت غیر مجاز و قاچاق چوب به صفر نمی رسد، خاطرنشان كرد: زندگی بخشی از مردم به این حوزه وابسته است، برای همین به صفر رساندن قاچاق، تنها یك شعار است اما باید آنرا به حداقل ها برسانیم.
وی افزود: هم اكنون گشت های شبانه روزی برای صیانت از جنگل ها فعال می باشند. هر هفته تقریباً حدود ۱۰۰۰ پرونده تخلف قاچاق تشكیل داده می شود. حتی اخیراً قاچاقچیان ۳۵۰ شمشاد دستگیر و به مقامات قضایی تحویل داده شده اند.
البته نیروهای حفاظتی به اندازه كافی برای صیانت از جنگل ها وجود ندارد و متاسفانه هم اكنون به علت كمبود منابع مالی دولت، امكان افزایش تعدادی نیروهای یگان سازمان جنگل ها نیست.
رئیس سازمان جنگل ها با اشاره به اینكه سطح آتش سوزی جنگل ها نسبت به ۱۰ سال قبل به یك هشتم رسیده است، اظهار داشت: در صیانت از جنگل ها باید از روش های ماهواره ای و سنجش از راه دور استفاده نماییم و نباید تنها به حفاظت فیزیكی متمركز شویم.
شهبازی در انتها اظهار داشت: دانشگاه های گركان، سمنان و تربیت مدرس برای تهیه و تدوین یك طرح جامع به منظور حفاظت پایدار از جنگل در حال مطالعه و بررسی هستند.

1398/10/24
18:58:46
5.0 / 5
2147
تگهای خبر: آب , اقلیم , خاك , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی