انقراض ۳۰ گونه جانوری در استرالیا یك فاجعه بین المللی است

انقراض ۳۰ گونه جانوری در استرالیا یك فاجعه بین المللی است به گزارش حیوان خانگی یك فعال محیط زیست اظهار داشت: نزدیك به ۳۰ گونه جانوری بر اثر آتش سوزی جنگل های استرالیا برای همیشه منقرض شده اند كه این مسئله یك فاجعه بزرگ بین المللی به حساب می آید.محمد درویش در گفت و گو با ایسنا افزود: بزرگ ترین قربانیان آتش سوزی جنگل ها جانورانی هستند كه در این اكوسیستم ها زندگی می كنند كه اغلب آنها یا كشته می شوند یا به شدت صدمه می بینند و نمی توانند به طبیعت بازگردند.

این عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور با اشاره به اینكه مهمترین مشكل آتش سوزی جنگل های استرالیا صدمه دیدن جمعیت قابل توجه "كوالا"، "كانگورو" و سایر حیوانات است، اظهار نمود: میزان حیواناتی كه بر اثر آتش سوزی در استرالیا صدمه دیده و كشته شده اند را حدود یك میلیارد تخمین می زنند

وی در ادامه اظهار داشت: آتش سوزی جنگل ها در استرالیا و یا جنگل های آمازون در گذشته هم رخ داده اما ابعاد آتش سوزی های سالجاری بسیار گسترده بوده است.
خشكسالی های شدید علت آتش سوزی جنگل ها
درویش اظهار نمود: خیلی از صاحب نظران بر این باورهستند كه دلیل آتش سوزی جنگل ها خشكسالی های شدیدی است كه در منطقه به وجود آمده و متأثر از جریان های "تغییرات اقلیمی" و "جهان گرمایی" است.

این عضو كرسی محیط زیست و امنیت ملی در شورایعالی امنیت ملی كشور اضافه كرد: دولت كشور استرالیا یكی از دولت هایی بود كه همیشه تغییرات اقلیمی را به سخره می گرفت، دربرنامه ریزی ها و سیاستگذاری ها به آن بی توجه بود و آنرا جدی نمی گرفت. هم اكنون فعالان و متخصصان حوزه محیط زیست این كشور به شدت از این دولت انتقاد و به آن حمله می كنند.

درویش با اشاره به اینكه چنین آتش سوزی گسترده ای در استرالیا بی سابقه بوده است، اظهار داشت: نزدیك به هفت میلیون هكتار از رویشگاه های جنگلی و مرتعی استرالیا آتش گرفته و حدودا تمام مناطق این قاره كه بیشتر از چهار برابر مساحت ایران وسعت دارد، سوخته است.

وی افزود: آتش سوزی جنگل های استرالیا نزدیك به پنج ماه است كه ادامه دارد و پیشبینی می شود تا ماه فوریه (بهمن-اسفند) كه بارندگی ها اتفاق خواهد افتاد این آتش سوزی ها ادامه داشته باشد و تا آن زمان نمی توان آنرا مهار كرد.

درویش همینطور درباره آتش سوزی های مشابه كه سال قبل در جنگل های آمازون اتفاق افتاد، اظهار داشت: در كشور برزیل دخالت های انسانی و آتش سوزی های عمدی كه به منظور گسترش وسعت اراضی كشاورزی توسط كشاورزان انجام شد تا حدودی در علت آغاز آتش سوزی های آن كشور دخیل بودند اما بعد از گسترش آتش سوزی به علت خشكسالی دیگر كاری از دست دولت بر نمی آمد.

وی درباره علت طولانی شدن مهار آتش سوزی های جنگل های استرالیا و جنگل های آمازون اظهار نمود: نوع گونه های گیاهی كه در استرالیا یا در برزیل وجود دارند بسیار صدمه پذیر است. اكالیپتوس گونه گیاهی غالب در استرالیا است كه در مقابل آتش بسیار حساس است و زمانی كه آتش بگیرد به راحتی خاموش نمی گردد و به شدت گسترش پیدا می كند.

این عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور در ادامه اظهار داشت: جنگل های آمازون هم به علت اینكه رویشگاه های درختان آن بسیار متراكم هستند زمانی كه آتش سوزی اتفاق می افتد سهم بزرگی از این جنگل ها می سوزد.

وی با اشاره به اینكه در رشته كوه های زاگرس درختان «تنك» هستند و «تراكم تاج پوشش» درختان آن منطقه یعنی میزان تراكم یك درخت كه می تواند جلوی برهنگی خاك را بگیرد و یكی از نشانه های سلامتی جنگل است بین پنج تا ۱۰ درصد است، خاطرنشان كرد: به همین خاطر است كه ما در ایران می توانیم آتش سوزی ها را مهار نماییم و از این بابت شانس آورده ایم چونكه اگر جنگل هایی مانند جنگل های استرالیا یا آمریكای لاتین داشتیم، با عنایت به امكانات در دسترس یك هكتار از آن هم تا الان باقی نمانده بود.
آیا پوشش گیاهی جنگل های استرالیا احیا می شود؟
درویش در بخش دیگری از صحبت های خود درباره احیای پوشش گیاهی جنگل های استرالیا اظهار داشت: همیشه در رویشگاه های جنگلی طبیعی پس از آتش سوزی ها، جنگل ها می توانند با تاب آوری خودشان را احیا كنند و دلیل آن پتانسیل اقلیمی آن منطقه است كه اجازه رویش درخت و گیاه را می دهد و احیا شدن آن جنگل ها برپایه چگونگی مدیریت دولت و وضعیت اقلیمی، می تواند بین دو تا ۱۰ سال طول بكشد.

وی افزود: در آن مناطق از استرالیا كه پوشش گیاهی دارد بارندگی ها به اندازه ای هست كه درخت رویش كند و این اتفاق طبیعی است. آتش سوزی جنگل ها در مناطقی جبران ناپذیر است كه جنگل كاری ها «دست كاشت» باشند مانند جنگل های لویزان و چیتگر در تهران كه اگر گرفتار آتش سوزی شوند دیگر جنگلی به جای آن نمی روید چون آن منطقه استعداد و شرایط طبیعی جنگل شدن را ندارند.

مدیركل سابق مشاركت های اجتماعی سازمان محیط زیست در پاسخ به این سؤال كه انسان ها چه مسئولیتی در كمك به كاهش این گونه رخدادها دارند، اظهار داشت: انسان ها باید در رفتارهای شخصی خود تجدید نظر كنند و تا جایی كه امكان دارد رفتارهایی كه منجر به انتشار سوخت فسیلی و گازهای گلخانه ای می شود كه مهمترین عامل تغییرات اقلیمی و جهان گرمایی است را مدیریت و صرفه جویی كنند.

وی اضافه كرد: افراد باید تا جایی كه امكان دارد برای جابه جایی بین طبقات ساختمانی اگر مقصد آنها بیشتر از دو طبقه باشد از آسانسور استفاده كنند و تلاش كنند مصرف "پروتئین حیوانی" را در رژیم های غذایی خود كاهش دهند.

درویش در انتها صحبت های خود اظهار نمود: دولت ها و حاكمیت ها باید تلاش كنند تا به جای تولید برق از راه «سدهای برق آبی»، «نیروگاه های حرارتی» و «نیروگاه های اتمی» به سراغ استحصال انرژی های نو مانند «انرژی بادی»، «انرژی خورشیدی» و «انرژی زمین گرمایی» بروند و به جای تولید خودرو های بنزین سوز به استفاده ازخودروهای «هیبریدی» و برقی روی بیاورند.1398/10/27
12:02:31
5.0 / 5
2064
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی