پیگیری های مهر نتیجه داد؛

بخت به بیشه دالان روی خوش نشان داد

بخت به بیشه دالان روی خوش نشان داد به گزارش حیوان خانگی واگذاری مدیریت بیشه دالان به اداره كل حفاظت محیط زیست لرستان، حیات تازه ای به این تالاب نیمه جان بروجرد داد تا امیدها برای احیای این اكوسیستم آبی مهم قوت بگیرد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: استان لرستان با ظرفیتی بی نظیر در حوزه طبیعت گردی و صنعت اكو توریسم دارای تالاب های ۱۴ گانه ای است كه هركدام می توانند بعنوان فرصتی بی بدیل در این عرصه موردتوجه قرار گیرند.
«بیشه دالان» نام تالابی است در شهرستان بروجرد و مساحت عمومی آن حدود ۹۱۳ هكتار برآورد شده كه امروز تنها ۸۰ هكتار از آن باقی مانده، تالاب بیشه دالان در ۱۵ كیلومتری جنوب شرقی شهر بروجرد و در دشت سیلاخور قرارگرفته است.
بیشه دالان از گذشته زیستگاه پرندگان مهاجری بوده است كه برخی ماه های سال را در این منطقه می گذرانند
بیشه دالان از گذشته زیستگاه پرندگان مهاجری بوده است كه برخی ماه های سال را در این منطقه می گذرانند. علاوه بر آن جانوران بومی دیگری از گروه پرندگان، دوزیستان، خزندگان و پستانداران در این منطقه زیست می كنند. مار، مرغابی، خرگوش، لاك پشت، حواصیل، گرگ، شغال و سگ آبی از حیواناتی هستند كه در این ناحیه یافت می شوند.
در سال های اخیر به علل مختلف ازجمله استفاده بی رویه از زمین ها و منابع آبی اطراف این تالاب و هم ورود فاضلاب روستاهای مجاور به درون آن، تالاب بیشه دالان مورد تهدید جدی قرارگرفته و مساحت آن به میزان قابل ملاحظه ای كاهش یافته است.
تصرف های غیرقانونی اراضی «بیشه دالان» عرصه را بر تالاب تنگ كرد
تالاب بیشه دالان ازجمله تالاب هایی است كه از گزند شرایط نامساعد در امان نمانده و از یك سو تصرف های غیرقانونی اراضی اطراف بیشه دالان توسط كشاورزان و جاری شدن فاضلاب های خانگی، صنعتی و كشاورزی در محیط زیست تالاب، استفاده بیش ازحد سموم رفع آفات، بهره برداری تجاری از نیزار اطراف تالاب و شكار بی رویه و غیرمجاز اهالی منطقه و … سبب شده تا وسعت آن تا حد زیادی كاسته شده و نمونه های نادر گیاهی و جانوری تالاب نابود شود.
سال گذشته به منظور احیا تالاب «بیشه دالان» بروجرد برنامه ای تحت عنوان تدوین مدیریت جامع بیشه دالان طراحی شد كه انتقال مدیریت این عرصه از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری به اداره محیط زیست یكی از این برنامه های پیشبینی شده در این راستا بود.
دو روز پیش كل تالاب را طی تفاهم نامه ای تحویل گرفتیم
مهرداد فتحی بیرانوند امروز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت واگذاری تالاب «بیشه دالان» بروجرد تصریح كرد: خوشبختانه دو روز پیش كل تالاب را طی تفاهم نامه ای تحویل گرفتیم.
وی با اشاره به اینكه بخش زیادی از اراضی این تالاب را قبلاً جوامع محلی به صورت قانونی و یا غیرقانونی تصرف كرده اند، خاطرنشان كرد: ما خودمان را وارد یك چالش كرده ایم كه در مورد زمین هایی كه غیرقانونی تصرف شده اند اقامه دعوی نماییم، البته این مورد یك فرایند حقوقی طولانی است.
در مورد زمین هایی كه غیرقانونی تصرف شده اند اقامه دعوی می كنیم
مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان خاطرنشان كرد: در مورد آن دسته از زمین هایی كه سند دارند هم باید وارد مذاكره شویم كه زمین ها را بگیریم و برای صاحبان اسناد منافعی را تعریف نماییم.
فتحی بیرانوند با تاكید بر اینكه خوشبختانه ما كل تالاب را تحویل گرفته ایم و كار مطالعاتی و اجرایی برنامه مدیریت زیست بومی آنرا انجام داده ایم، اضافه كرد: مشاور این طرح باید برنامه نهایی خویش را اعلام می كند، تابحال چندین جلسه با جوامع محلی گرفته ایم، در نهایت اجرایی كردن این برنامه مصوبه شورای برنامه ریزی را نیاز دارد و بعد شورای استان كه اعتبارات ملی و استانی برای آن بگیریم.
پاسگاه حفاظت از تالاب «بیشه دالان» دهه فجر افتتاح می شود
وی با اشاره به اینكه پاسگاهی را هم برای تالاب بیشه دالان ساخته ایم كه در دهه فجر و همزمان با روز جهانی تالاب افتتاح می شود، تصریح كرد: با عنایت به این كه متخلفانی برای شكار پرندگان به این تالاب می آیند، بنابراین این پاسگاه نقش خیلی مهمی در حفاظت از منطقه و امنیت آن دارد كه در ۲۵۰ متر مربع راه اندازی شده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان‬ با اشاره به اینكه كل پلاك‬ تالاب‬ بیشه دالان بیشتر از ۹۰۰ هكتار است، خاطرنشان كرد: نزدیك به ۹۰ هكتار آن تحویل محیط زیست شده است و مابقی آنرا در چارچوب این تفاهم نامه تحویل گرفته ایم اما مساحت زیادی از آن در تصرف مردم است.
فتحی بیرانوند تصریح كرد: باید پلاك به پلاك برویم اراضی تالاب را بررسی نماییم كه فرایند زمان بری است اما به جد دنبال آن هستیم.
به هر روی، احیای كامل تالاب «بیشه دالان» امروز نیازمند همكاری جوامع محلی است تا بتوان این اكوسیستم آبی مهم را جان تازه ای بخشید؛ تالاب ها این زیستگاه های زیبا و چشم نواز در سراسر كره زمین، از استوا تا دشت های یخ زده گسترده شده و چندین برابر هر عضو دیگر طبیعت، در سلامت و حفظ تعادل كره زمین نقش حیاتی ایفا می كنند.
خبرگزاری مهر با انتشار چندین خبر و گزارش تفصیلی همچون «تالابی كه به تسخیر اراضی كشاورزی درآمد / «بیشه دالان» از پا افتاد»، «زهكش ها عصاره حیات "بیشه دالان" را می مكند / "آب" از سر این تالاب گذشت!»، ««بیشه دالان» گرفتار در باطلاق مشكلات / تالابی كه زمین كشاورزی شد»، «واگذاری مدیریت تالاب «بیشه دالان» به محیط زیست»، «سند تالاب «بیشه دالان» به نام محیط زیست نشد» و… پیگیری های لازم را برای احیای تالاب بیشه دالان بعنوان یكی از مهم ترین تالاب های لرستان داشته است.

1398/11/01
17:24:59
5.0 / 5
2203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی