گمانه زنی ها درباره علل مرگ پرندگان مهاجر میانكاله

گمانه زنی ها درباره علل مرگ پرندگان مهاجر میانكاله به گزارش حیوان خانگی به دنبال تلف شدن ۸۰۰۰ پرنده مهاجر در تالاب «میانكاله» طی روزهای اخیر گمانه زنی های مختلفی درباره علل این اتفاق تلخ عنوان شد از آنفلوآنزا و بوتولیسم تا فاضلاب و طعمه های آلوده... فرضیات احتمالی درباره این حادثه در گفتگو با دو دامپزشك و متخصص بررسی شده است.پیمان محمدزاده - استاد دانشگاه و دامپزشك حیات وحش - در گفتگو با ایسنا از مردم خواست كه به هیچ عنوان به لاشه های این حیوانات دست نزنند و تصریح كرد: مردم حتی اگر پرنده با ارزش دیدند كه زمین گیر شده و تلف نشده است و می توان آنرا به راحتی به دام انداخت نباید به هیچ عنوان به آن دست بزنند، چه برسد به آن كه بعنوان خوراك مصرف كنند. همینطور لازم است وجود چنین پرنده ای را به سازمان حفاظت محیط زیست یا اداره حفاظت محیط زیست آن شهرستان گزارش كنند چون كه می تواند سبب انتقال انگل و بیماری های باكتریایی شود.

محمدزاده با سفارش مجدد بر عدم مصرف گوشت پرندگان وحشی میانكاله، افزود: تا اطلاع ثانوی باید فعالیت بازار پرندگان و به خصوص پرندگان مهاجر كه در شهر «فریدون كنار» و نیمه غربی استان مازندران وجود دارند باید متوقف بماند.

این استادیار دانشگاه در بخش دیگری از صحبت های خود درباره مرگ هزاران پرنده در تالاب میانكاله اظهار نمود: طبق گزارشات استانداردی كه از جانب سازمان دامپزشكی كشور اعلام شده است مبتلا شدن به بیماری های «نیوكاسل» و «آنفلوآنزاهای حاد پرندگان» علت مرگ پرندگان نیست.

وی توضیح داد: از دید صدمه شناسی و پاتولوژی علایم ظاهری و بالینی این بیماری ها بیشتر خونریزی و كبودی در تاج و ریش و ساق پای پرندگان است و در صورتیكه پرنده بیمار كالبدگشایی شود خونریزی های واضح به صورت ِپتْشی (لكه های گرد كوچك كه به دنبال خونریزی روی پوست ظاهر می شوند) و اِكیموز(كبودی) در قسمت نای، محل دو شاخه شدن نای یا حتی در بافت ریه و در التهاب های طحال و كبد پرنده به راحتی قابل تشخیص می باشد و از جانب سازمان دامپزشكی كشور اعلام شده چنین علائمی مشاهده نشده است.

این دامپزشك حیات وحش با اشاره به اینكه طبق آخرین گزارش های دفتر حیات وحش علت اصلی این تلفات امكان دارد مسمومیت ناشی از سم «بوتولیسم» باشد، اظهار داشت: تلف شدن پرندگان مهاجر در میانكاله امكان دارد به علت عفونت و بیماری باكتریایی ناشی از فاضلاب ها و تا حدودی پسماندهای كشاورزی باشد كه به این منطقه سرریز می شود.

محمدزاده با اشاره به اینكه در نزدیكی این تالاب تعداد زیادی استخر پرورش ماهی، گاوداری و حتی كشتارگاه دامی وجود دارد، اظهار نمود: امكان دارد فاضلاب های آنها كه بار آلودگی باكتریایی بسیاری هم دارند وارد آب این تالاب و سبب مرگ پرندگان شده باشد. آزمایش های مولكولی برای عوامل انگلی و باكتریایی در حال انجام می باشد و تا چند روز آینده به صورت قطعی تر علت اصلی این تلفات از جانب سازمان دامپزشكی اعلام می شود.

این دامپزشك حیات وحش همینطور با اشاره به اینكه یكی دیگر از علل مرگ پرندگان مهاجر می تواند مسمومیت ناشی از پلانكتون ها و جلبك های منطقه اظهار نمود: سال قبل هم چنین وضعیتی را در تلف شدن پرنده «چنگر» در جنگل های همان منطقه داشتیم. آنها به دلیل خوردن نوعی جلبك و ناسازگاری فلور میكروبی دستگاه گوارش آنها با این گیاهان مسموم شدند.

وی افزود: با عنایت به این كه در بستر تالاب میانكاله هم جلبك ها و گیاهان آبزی فراوانی وجود دارد كه مقادیر زیاد آن توسط پرندگان خورده می شود، احتمال مسمومیت پرندگان مهاجر به دلیل مصرف جلبك دور از ذهن نیست.

محمدزاده در انتها با اشاره به اینكه احتمال تلفات وسیع پرندگان مهاجر در تالاب میانكاله به دلیل استفاده شكارچیان از طعمه های مسموم كم است، اظهاركرد: اگر پرندگان تلف شده توسط شكارچیان مسموم شده بودند باید به دنبال آنها پرندگان گوشت خواری كه از این پرندگان تغذیه می كنند هم بلافاصله مسموم می شدند اما در چند روز اخیر حتی یك مورد هم مطرح نشده است.

پیام محبی - رئیس بیمارستان دامپزشكی تهران - در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه برخی بیماری های دامپزشكی امكان دارد نوظهور یا بازظهور باشند، اظهار داشت: در بیماری های دامپزشكی بیماری ها امكان دارد نوظهور باشند و شناخته شده نباشند و برخی باز ظهور باشند یعنی شكل آنها عوض شده باشد ازاین رو باید كمی صبر كرد تا بتوان دلیل اصلی مرگ پرندگان در تالاب میانكاله مشخص شود.

وی با اشاره به اینكه به سازمان دامپزشكی كه هم اكنون مرجع ما برای تایید یا تكذیب وجود یك بیماری است باید اعتماد كرد، اظهار داشت: لازم است بین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشكی برای رسیدگی به این مسئله یك همكاری مشترك شود.

محبی با اشاره به فرضیات مطرح شده درباره مسمومیت پرندگان مهاجر به دلیل مصرف طعمه آلوده اظهار نمود: پرنده مرده، پرنده خوبی برای شكار نیست. فروش پرنده مرده راحت نیست و پرنده باید موقع شكار زنده باشد.

رییس بیمارستان دامپزشكی تهران با اشاره به اینكه در ایران با مشكلات محیط زیستی، آلودگی محیط زیستی و تغییر اقلیم مواجه هستیم، اظهار داشت: علاوه بر این مسائل مشكلات مدیریتی، اقتصادی و بیماری هم داریم و این ها سبب می شود نتوانیم به راحتی علت تلف شدن پرندگان مهاجر را تشخیص داد.

محبی در انتها با تاكید بر ضرورت اعتماد و پذیرفتن نظر سازمان دامپزشكی اظهاركرد: این سازمان اعلام نموده است نیوكاسل و آنفلوآنزاهای حاد پرندگان از علل مرگ پرندگان در تالاب میانكاله نبوده است و باید به نظر آن اعتماد كرد.
منبع:

1398/11/09
19:59:20
5.0 / 5
2965
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی