میانكاله قربانی تضاد منافع؟

میانكاله قربانی تضاد منافع؟ حیوان خانگی: تالاب میانكاله امسال نقطه اختتام سفر بیشتر از 13 هزار پرنده مهاجر شد. برمبنای اعلام سازمان دامپزشكی پرندگان مهاجر به سبب سم «بوتولیسم» تلف شده اند اما بعضی متخصصان و فعالان محیط زیست معتقدند كه آلودگی آب و برخی عواملی كه هنوز بررسی نشده علت مرگ و میر بی سابقه پرندگان در این منطقه بوده است و از طرف دیگر این گونه های مهاجر را قربانی تضاد منافع می دانند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، كنوانسیون بین المللی رامسر حدود ۵۰ سال قبل در شهر رامسر ایران برای حفاظت از اكوسیستم تالاب ها تصویب گردید و مدتی بعد از آن میانكاله عنوان نخستین تالاب ثبت شده در لیست این كنواسیون بین المللی را به خود اختصاص داد و «بهشت پرنده نگری ایران» لقب گرفت. هر ساله در فصل زمستان پرندگان زیادی همچون فلامینگو، چنگر، اردك و غازها از مناطق سردسیر نیمكره شمالی به عرض های پایین تر حركت می كنند و تعداد زیادی از آنها در میانكاله فرود می آیند تا بعد از مدتی باردیگر سفر خودرا ادامه دهند اما امسال میانكاله نقطه اختتام سفر بیشتر از ۱۳ هزار پرنده مهاجر شد.
كمبود علم در زمینه دامپزشكی حیات وحش
سوم بهمن ماه بود كه تلفات پرندگان مهاجر در میانكاله برای اولین بار رسانه ای شد. سازمان حفاظت محیط زیست دو روز بعد اعلام نمود كه تیمی متخصص از طرف این سازمان در حال اعزام به میانكاله است تا علت مرگ پرندگان در این منطقه را بررسی كند. سازمان دامپزشكی نیز اعلام نمود كه برمبنای آزمایش های انجام شده ابتلای پرندگان به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و نیوكاسل منتفی است و باید برای علت مرگ پرندگان در این منطقه بررسی های بیشتری صورت گیرد. سه روز گذشت و مرگ پرندگان مهاجر همچنان در هاله ای از ابهام قرار داشت و در كنار آن روز به روز به تعداد تلفات افزوده می شد. ایمان معماریان - دامپزشك حیات وحش - در گفت و گو با ایسنا می گوید: متاسفانه ما در كشور در زمینه دامپزشكی حیات وحش كمبود علم داریم. اینكه چند روز طول می كشد تا علت مرگ پرندگان اعلام گردد، گواهی بر این مساله است.

او تاكید می كند: گواه دیگر بر كمبود علم دامپزشكی حیات وحش در كشور این است كه ما جهت بررسی علت مرگ پرندگان مهاجر آبزی و كنار آبزی موضوع بیماری «نیوكاسل» را مطرح می نماییم این درحالیست كه پرندگان آبزی و كنار آبزی به شدت در مقابل این بیماری مقاوم هستند و حتی در باغ وحش ها نیاز نیست كه این پرندگان مقابل «نیوكاسل» واكسیناسیون شوند.
مشاهده علایم عصبی در لاشه پرندگان
همزمان با افزایش تعداد تلفات پرندگان به ۱۰ هزار قطعه در میانكاله، كارشناسان و سازمان های مردم نهاد در مازندران اعلام نمودند كه ورود پساب صنعتی و شیرابه زباله ها به میانكاله سبب آلوده شدن آب منطقه شده است و این مورد می تواند عامل مرگ پرندگان باشد. معماریان در این زمینه می گوید: تصاویر انتشار یافته از لاشه پرندگان نشان دهنده علایم عصبی در آنها است كه می تواند فرضیه مسمومیت با فلزات سنگین را قوت بخشد همین طور غذارسانی به صورت دستی برای پرندگان مهاجر بسیار خطرناكست و می تواند سبب ایجاد مسمومیت های غذایی در آنها شود.

سه شنبه هفته گذشته ( ۸ بهمن ماه) سازمان دامپزشكی بعد از گذشته پنج روز از رسانه ای شدن خبر مرگ پرندگان مهاجر میانكاله اعلام نمود كه «سم بوتولیسم» علت تلف شدن پرندگان مهاجر در میانكاله است. بیماری بوتولیسم بر اثر سم تولید شده توسط باكتری كلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود و پرندگان با بلع گیاهان یا حیوانات آلوده به این سم به آن مبتلا می شوند و جان خودرا از دست می دهند. كلستریدیوم بوتولیسم یك باكتری بی هوازی است كه در گیاهان فاسد و مواد حیوانی تكثیر می شود و اغلب در دریاچه ها در دوره های كمبود اكسیژن و كیفیت پایین آب رخ می دهد.
اسماعیل كهرم - پرنده شناس - درباره مطرح شدن «بوتولیسم» بعنوان علت مرگ پرندگان مهاجر میانكاله اظهار می كند: اینكه اعلام نموده اند كه علت مرگ پرندگان میانكاله سم بوتولیسم است، پاك كردن صورت مسئله به گونه ایست كه كسی هم گیر نیفتد. اگر دیدگاه سازمان دامپزشكی در خصوص تغذیه پرندگان در محیط بسته و آلوده تالاب را بپذیریم، حال این پرسش ها مطرح می شود كه آیا تمام پرندگان تلف شده در یك نقطه یعنی «قلعه اختتام گلوگاه» با همدیگر تصمیم گرفتند آب را بخورند و بمیرند؟ چرا تاكنون این اتفاق نیفتاده است؟ امكان پذیر نیست كه چند هزار پرنده در یك مقطع زمانی از یكجا در دل تالاب كه سم بوتولیسم به خاطر شرایط خاصی درآن به وجود آمده است، آب بخورند و بمیرند. یعنی خودكشی دسته جمعی كرده اند؟ آیا پرندگان میانكاله علائم مسمومیت پرندگان كه فضله زرد و خروج مایع زردرنگ از دهان است را داشته اند؟
وی تلف شدن هزاران پرنده مهاجر در تالاب میانكاله را عمدی می خواند و مدعی است كه شاید برخی صیادان، زمین داران یا شكارچیان و... سم را در آب ریخته و این حیوانات را كشته اند.
كهرم پرندگان میانكاله را قربانی تضاد منافع می داند و بر ضرورت پیگیری و برخورد با عاملان اصلی این پرونده زیست محیطی تاكید می كند.

سهیل اولادزاد - فعال و كارشناس محیط زیست مازندران - نیز در گزارشی در روزنامه شهروند اظهار داشت: ما چهار پرنده را با سختی فراوان به كیلومترها دورتر از مازندران برای انجام آزمایش های لازم و بررسی علت مرگ فرستادیم اما آزمایشگاه از ترس سازمان دامپزشكی و سازمان حفاظت محیط زیست همكاری نكرد. معماریان - دامپزشك حیات وحش- نیز قبل از این به ایسنا گفته بود كه بعید است باكتری سم بوتولیسم بتواند به شكل گسترده در آبگیرها رشد كند.
وارد نشدن آب به تالاب سبب تولید بوتولیسم شده است
با وجود حدس و گمان هایی كه درباره مرگ پرندگان در میانكاله مطرح است، شهاب الدین منتظمی - مدیر دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست - می گوید: باید بپذیریم كه اگر سموم كشاورزی، صنعتی و... بطور مستقیم به آب وارد شده بود، سایر آبزیان همچون ماهیان نیز باید تلف می شدند درحالی كه جمعیت زیاد تلف شدگان در میانكاله پرندگان كنار آبزی هستند همین طور عیسی كلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - معتقد می باشد كه وارد نشدن آب بالادست به تالاب میانكاله علت تلف شدن پرندگان است.

منتظمی قبل از این به ایسنا گفته بود كه تعداد زیادی پرنده مهاجر كنارآبزی در نقاط كم عمقی تلف شده اند كه احتمال كاهش اكسیژن در آن مناطق وجود دارد بدین سبب حتی می توان اظهار داشت كه وارد نشدن آب به بالادست تالاب می تواند شرایط بی هوازی را ایجاد كند و سبب تولید بوتولیسم شود.

هر چند كه او قبل از این گفته بود كه شائبه های مرگ پرندگان در میانكاله بعد از مدیریت بحران در منطقه بررسی می شود اما در گفت و گوی جدیدی كه با ایسنا كرده است، می گوید: ما باید به آزمایش ها و اقدامات سازمان دامپزشكی در زمینه بررسی علت مرگ پرندگان احترام بگذاریم. این سازمان معتبرترین مرجع كشور درباب تشخیص بیماری های حیات وحش است. تشخیص علت مرگ و جمع آوری لاشه ها برای ما در اولویت قرار داشت كه این كار بموقع انجام شد.

به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، درحالی سازمان حفاظت محیط زیست خبر از فروكش كردن مرگ و میر پرندگان در میانكاله را می دهد و امیدوار است كه این اتفاق در آینده مجدد تكرار نشود كه هنوز ابهامات و پرسش هایی درباره علت تلفات پرندگان در این منطقه مطرح است و باید از طرف دستگاه های ذیربط به آنها پاسخ داده شود.

صید و شكار بی رویه در زیستگاه های پرندگان مهاجر در ایران باعث شده است كنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر به كشورمان تذكر دهد. این مساله همواره یكی از دغدغه های فعالان محیط زیست نیز بوده است. حالا در كنار این صید و شكار تهدیدات زیست محیطی دیگری ازجمله آلودگی آب به پسماند و پساب، تامین نشدن حقابه تالاب و.... مطرح گردیده است كه انتظار می رود سازمان حفاظت محیط زیست به بررسی دقیق تمامی این موارد بپردازد و اجازه ندهد كه مدیریت زیستگاه های پرندگان مهاجر بیشتر از قبل از دستش بیرون رود.

منبع:

1398/11/16
13:17:56
5.0 / 5
2736
تگهای خبر: آب , آلودگی , پرندگان , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی