چرا سازمان محیط زیست پروانه شكار صادر می كند؟

چرا سازمان محیط زیست پروانه شكار صادر می كند؟ به گزارش حیوان خانگی مدیركل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش با اشاره به اینكه اساس صدور پروانه های شكار علمی است، اظهار داشت: پروانه های شكار با لحاظ كردن اصول فنی، اطلاعات مناطق، آماربرداری های سراسری، نظرات دفاتر تخصصی ابلاغ و در حال اجراست.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا شهاب الدین منتظمی اضافه كرد: به استناد بند «و» ماده ۶ قانون حفاظت و بهسازی، برقراری هر گونه محدودیت و ممنوعیت موقتی زمانی - مكانی - نوعی و طریقی و كمی شكار و صید و اعلام آن طبق مقررات ماده ۴ قانون شكار و صید و برمبنای بند «ب» ماده ۶ قانون شكار و صید، تنظیم و اجرای مقررات شكار و صید برمبنای هدف های مندرج در این قانون و به استناد ماده ۱۵ بخشنامه اجرایی قانون شكار و صید، تعیین و اعلام هرساله شرایط و مقررات شكار و صید همچون اختیارات و وظایف سازمان حفاظت محیط زیست است.

وی افزود: مطابق ماده ۲ بخشنامه اجرایی شكار ویژه، سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان مرجع ذیصلاح در امر حفاظت و بهره برداری پایدار از حیات وحش و محیط زیست كشور شناخته شده است.

منتظمی اشاره كرد: باتوجه به وضعیت و جمعیت گونه های قابل شكار و شرایط اكولوژیك و ظرفیت قابل تحمل محیط برای بهره برداری، تعداد مجاز و سهمیه قابل شكار در یك فصل شكار را معین و بر آن اساس پروانه ویژه شكار را در قالب قوانین و مقررات شكار و صید تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی ایران صادر خواهدنمود.

وی اضافه كرد: بمنظور اجرای قوانین فوق و با هدف بهره گیری از شكار بعنوان یكی از ابزارهای مدیریتی در زیستگاه ها، سازمان حفاظت محیط زیست هرساله بعد از جمع بندی نظرات كارشناسی ادارات كل حفاظت محیط زیست استانها درباب دستورالعمل های شكار چهارپا در قرق های اختصاصی و مناطق چهارگانه، ستاندن دیدگاه های فنی دفاتر تخصصی و بعد از برگزاری جلسات گوناگون نسبت به تدوین دستورالعمل های مربوطه و ابلاغ آن به ادارات كل حفاظت محیط زیست استان های متقاضی صدور پروانه اقدام می كنند.

منتظمی اشاره كرد: امسال نیز نظرات ادارات كل درباب صدور پروانه شكار چهارپا در مناطق تحت مدیریت سازمان ستاندن و جمع بندی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، وی با اشاره به جمع بندی نظرات و پیشنهادات واصله، با لحاظ كردن اصول فنی، به استناد اطلاعات در دسترس از وضعیت مناطق خصوصاً فشار ناشی از خشكسالی و محدودیت منابع، جمعیت، نسبت جنسی و نسبت سنی گونه های قابل شكار (كل، قوچ و آهو) اظهار داشت: باتوجه به آماربرداری های سراسری صورت گرفته در سال های اخیر با هماهنگی دفاتر تخصصی در چارچوب دستورالعمل های مربوطه تنظیم و به همراه سهمیه های تعیین شده به ۱۲ استان متقاضی و دارای شرایط لازم پروانه ابلاغ گردیده و در حال اجراست.

منبع:

1398/12/04
13:10:04
5.0 / 5
2423
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی