بارندگی ها جبران كم آبی را نمی كند

بارندگی ها جبران كم آبی را نمی كند به گزارش حیوان خانگی در ایام اخیر بارندگی در كشور فراگیر شده است اما به قول كارشناسان این وضعیت جوی جبران كم آبی را نكرده است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، بر اساس آخرین گزارش های سازمان هواشناسی از آغاز سال آبی تابحال بارش ها در كشور حدود ۱۴ درصد نسبت به میانگین بلندمدت افزایش یافته است. بر مبنای همین آمار، سال قبل هم با افزایش قابل توجه بارش ها نسبت به دراز مدت در كشور مواجه بودیم. بارش های خوب سال های اخیر امكان دارد این تصور را ایجاد كند كه كشور وارد دوره ترسالی شده و كمبود بارش ها جبران شده است. این درحالیست كه برخی كارشناسان و مسؤلان تاكید كرده اند كه این بارش ها نمی تواند خشكسالی ها را جبران كند.

اصغر دانشیان - معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست - پیش از این با اشاره به اینكه مبحث كم آبی در كشور مبحث جدی است و نباید فریب بارندگی های اخیر را بخوریم، اظهار كرده بود: این مورد به هیچ وجه نشانگر عبور از خشكسالی و ورود به ترسالی نیست. ما امانت دار آیندگان هستیم اما بیشتر از ۱۲۰ درصد از ذخایر آب های زیرزمینی را استفاده و به شكلی به نسل های آینده خیانت كرده ایم.

مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در آخرین گزارش خود اطلاع داده است كه ۹۷ درصد مساحت كشور با خشكسالی مواجه می باشد همینطور در مقیاس دراز مدت ۴۷ درصد مساحت كشور گرفتار خشكسالی شدید و ۱۰ درصد گرفتار خشكسالی بسیار شدید می باشد.

پس از بارندگی های فروردین ماه هم ابوالقاسم حسین پور - مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری – گفته بود كه عمده آبخوان های دشت های مهم و اصلی كشور بیلان منفی و تراز آبی بسیار پایینی دارند كه به هیچ وجه با یك دوره بارش خوب متعادل نمی شوند.

به گفته او همینطور بر مبنای آخرین ارزیابی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری بیشتر از دو میلیارد متر مكعب افزایش تغذیه در آبخوان ها به دلیل اثربخشی فعالیتهای آبخیزداری و آبخوان داری اتفاق افتاده است اما این به معنای آن نیست كه بیلان آبخوان های كشور مثبت شده است. عمده آبخوان های دشت های مهم و اصلی كشور بیلان منفی و تراز آبی بسیار پایینی دارند كه به هیچ وجه با یك دوره بارش خوب متعادل نمی گردد هر چند كه شاید برخی از آبخوان های كوچك كه فشار زیادی روی آنها نبود و كسری مخزن زیادی نداشتند به دلیل تغذیه طبیعی ناشی از بارش ها و طرح های آبخوان داری متعادل شده باشند.

در حال حاضر بارندگی های دو روز اخیر سبب گشته است كه در استان هایی همچون لرستان، كرمانشاه و تهران بارش هایی خوبی داشته باشیم اما كارشناسان همچنان اخطار می دهند كه كشور با خشكسالی مواجه می باشد. محمدرضا احمد نسب - قائم مقام شركت آب و فاضلاب استان تهران – در گفت و گو با یك شبكه رادیویی اظهار نمود: كشور ایران یك درصد از مساحت كل جهان و ۱.۱ درصد جمعیت كره زمین را به خود مختص كرده است اما این در شرایطی است كه فقط ۰.۳۶ درصد مساحت آبی جهان را دارد.

به گفته وی طبق آمارهای جهانی اگر میزان شاخص سرانه آب برای هر نفر طی سال در هر كشور بیشتر از ۱۷۰۰ متر مكعب شود آن كشور كمبود آب نخواهد داشت اما اگر سرانه آب طی یك سال برای هر نفر بین ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ متر مكعب باشد آن كشوردچار تنش آبی و كم آبی خواهد شد.

قائم مقام شركت آب و فاضلاب استان تهران افزود: سرانه آب تجدید شونده در ایران حدودا كمتر از ۱۰۰۰متر مكعب است و این یعنی كشور ما در هر شرایطی حتی بارندگی جزو كشورهای دارای بحران آب است. در این میان استان تهران به علت مصرف و جمعیت بیشتر و كمبود منابع آبی جزو مناطق دارای بحران مطلق آبی تلقی می شود.

نادرقلی ابراهیمی - دبیر ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری – در ادامه این برنامه رادیویی هم اظهار داشت: هم اكنون ۵۴ درصد ظرفیت سدهای كشور پر شده است و با این وجود تقریباً وضعیت مناسبی در سال آبی جاری داریم اما این مورد دلیل بر نادیده گرفتن مدیریت مصرف نیست.

دبیر ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در انتها اظهار داشت: با مدیریت آب و سیلاب و استفاده از فناوری روز می توانیم شرایط را بهتر از گذشته ادامه دهیم و از این فرصت آب و سیلاب استفاده بهتری داشته باشیم.1398/12/07
20:03:13
5.0 / 5
2444
تگهای خبر: آب , سازمان , فناوری , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی