در گزارش حیوان خانگی عنوان شد؛

خروس كولی اجتماعی در لبه انقراض

خروس كولی اجتماعی در لبه انقراض حیوان خانگی: خروس كولی اجتماعی مانند یوز آسیایی در بالاترین سطح حفاظتی در جهان (CR) قرار دارد اما زیستگاه آن در شن زارهای خوزستان با مجوز محیط زیست در حال مالچ پاشی است.


كرامت حافظی، نماینده كمیته ثبت پرندگان ایران در خوزستان، به خبرنگار مهر اظهار داشت: ایران با دارا بودن زیستگاه های متنوع گونه های ارزشمندی از تنوع زیستی جهان را در خود جای داده است. در ایران ۵۵۵ گونه پرنده ثبت شده است كه از این تعداد گونه ها برخی گونه در فهرست سرخ جهانی قرار دارند و چهار گونه از پرندگان ایران در بالاترین درجه حفاظتی فهرست سرخ جهانی (Critically Endangered (CR قرار دارند. حافظی اضافه كرد: این پرندگان گونه هایی به شدت در معرض انقراض هستند و مانند یوز آسیایی در بالاترین سطح حفاظتی در جهان (CR) قرار دارند و بعد از این درجه حفاظتی انقراض كامل در جهان است. مثلاً در ایران برخی گونه ها مانند ببر مازندران و شیر ایرانی كاملاً منقرض شده اند. وی افزود: پرندگانی كه در ایران در فهرست سرخ جهانی به شدت در معرض انقراض هستند (CR) چهار گونه هستند ؛ كركس (دال ) پشت سفید (White-rumped Valture)، كه آخرین گزارش مشاهده آن مربوط به یك فرد در باهو كلات بلوچستان در سال ۱۹۷۲ است، گونه دیگر گیلانشاه خالدار (Selender-billed Curlew)است كه آخرین گزارش مشاهده آن از مازندران و در سال ۱۹۶۳ است و دو نمونه موزه ای از ایران در موزه جانور شناسی سنت پترزبورگ روسیه و موزه تاریخ طبیعی شیكاگو آمریكا نگهداری می شوند. این دو گونه سالهاست در ایران مشاهده نشده اند البته در بعضی نقاط دیگر جهان مشاهده شده اند. نماینده كمیته ثبت پرندگان ایران در خوزستان تصریح كرد: گونه دیگری كه در فهرست سرخ جهانی (IUCN Red List) به شدت در معرض انقراض است درنای سیبری (Siberian Crane) است كه تنها یك فرد از این گونه در سالهای اخیر به دامگاه های فریدون كنار آمده است و این درنای سیبری با نام امید نام گذاری شده و تنها فرد از این گونه در ایران است. خروس كولی اجتماعی در خوزستان - عكس: سیدباقر موسویحافظی اشاره كرد: اما گونه دیگری از پرندگان به شدت در معرض انقراض جهانی (CR) خروس كولی اجتماعی (ابرو سفید یا دشتی) است كه در ایام اخیر در اسفند ماه جاری در سال ۱۳۹۸ تعداد ۲۲ فرد از این گونه توسط محیط بان دشت آزادگان استان خوزستان آقای سید باقر موسوی تصویر برداری و ثبت شد؛ لازم به ذكر است كه مشاهده این تعداد در ایران خیلی كم نظیر و نادر است و در نوع خود بسیار باارزش است.
خروس كولی اجتماعی (Sociable Lapwing) با نام علمی (Vanellus gregarius) در ایران و در خوزستان زمستان گذرانی دارد و همچنین ایران و خوزستان از مسیرهای مهاجرتش است. خروس كولی اجتماعی در خوزستان - عكس: سیدباقر موسویوی اشاره كرد: خروس كولی اجتماعی در لبه پرتگاه انقراض جهانی است و مشاهده این گونه برای چندمین بار در شن زارهای خوزستان از اهمیت ویژه ای برخوردارست و باید از زیستگاه این گونه عالی ترین حفاظت صورت پذیرد اما متأسفانه در همان منطقه ای كه مشاهده شده یعنی شن زارهای بیت كوصر دشت آزادگان خوزستان در اقدامی نابخردانه با ارزش ترین زیستگاه ها با مالچ پاشی و مرگ پاشی در حال نابودی است؛ حال آنكه شن زارهای خوزستان كانون ریزگرد نیستند و این زیستگاه های بسیار پر قدمت هیچ مشكلی برای ساكنان آن مناطق نداشته اند و نه تأسیسات در آن اطراف است و نه شن روانی به آن معنا كه مزاحمتی ایجاد كند؛ پس همه ما از منابع طبیعی خوزستان كه مجری این اقدام است می خواهیم جلوی این اقدام غلط را بگیرد و همین طور از محیط زیست خوزستان می خواهیم كه به تعهد جهانی خود برای حفظ تنوع زیستی پایبند باشد و مجوز این مرگ پاشی را باطل كند. حافظی اظهار داشت: این شن زارها كه زیستگاه گونه های فراوان ارزشمندی چون خروس كولی اجتماعی، هوبره، آهو شنی و دیگر گونه های فهرست سرخ جهانی است و حتی گونه های منحصر به فردی از خزندگان اندمیك كه در هیچ كجای جهان جز این مناطق زیست ندارند مانند اگامای سر وزغی اهواز و گكوی ماسه زار پارسی را در خود جای داده است.


منبع:

1398/12/18
13:52:18
5.0 / 5
2502
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی