علت اصلی آلودگی تبریز و ارومیه

علت اصلی آلودگی تبریز و ارومیه به گزارش حیوان خانگی مدیر كل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است منابع متحرك مانند خودروها بیشترین سهم را در آلودگی شهرهای تبریز و ارومیه دارند.


شینا انصاری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اضافه كرد: مسئولان استانی اعلام نموده اند كه سهم الودگی در ارومیه به خودروها بخصوص خودروهای فرسوده بسیار زیاد است. همینطور با قرار گرفتن در فصل سرما، شاهد بروز پدیده وارونگی دما و در پی آن انباشت الایندگی هستیم.
وی تصریح كرد: وارونگی دما سبب شد تا آلودگی ها قادر به خروج از سطح نباشند در نتیجه شاهد انباشت آلایندگی و آلودگی هوا در حجم زیاد هستیم.
انصاری اظهار داشت: این شرایط برای تبریز هم صدق می كند و بخش عمده بار الودگی مربوط به منابع متحرك، سرما و سكون و پایداری هوا است. مانند تهران، اصفهان، كرج و مشهد كه این روزها بنابراین الوده هستند.
وی تصریح كرد: در فصول سرد سال در شهرهای بزرگ با عنایت به تمركز جمعیت، صنعت، خدمات و حجم خودرو انتظار الودگی هوا را داریم چون وارونگی دما امری طبیعی و قادر به مقابله با آن نیستیم.
انصاری ادامه داد: در چنین شرایطی باید تلاش كنیم انتشار الاینده ها را تا حد ممكن كاهش دهیم و بر همین مبنا در این مواقع دستورالعمل شرایط اضطرار الودگی هوا یك سری تصمیمات به طور موقت با هدف فقط كاهش بار الایندگی و كنترل آن اتخاذ می كند.
وی در پاسخ به اینكه ممكن است این سرایط به دلیل پایین آمدن توان اكولوژیكی این شهرها صورت گرفته باشد اظهار داشت: افزایش بارگذاری جمعیتی سبب پایین آمدن توان محیط زیستی و اكولوژیكی شهرها می شود، ار سوی دیگر زمانی هم كه با سرما و بروز پدیده وارونگی دما مواجه می شویم، شاهد بروز انباشت الایندگی و الودگی هوا در چند روز مداوم هستیم.
انصاری در پاسخ به اینكه ایا وضعیت دریاچه ارومیه تاثیری در بروز این مشكل دارد اضافه كرد: ارتباط وضعیت دریاچه با شرایط فعلی هوا در استان های آذربایجان غربی و شرقی نیازمند بررسی و تحقیق بیشتری است اما انچه مسلم است این است كه وقتی دریاچه پرآب بود باعث تلطیف هوا و وزش باد می شد.
وی اظهار نمود: البته دریاچه امسال به این وضعیت نیفتاده است اما به هر حال سهم خشك شدن آن در تشدید آلودگی هوا نیازمند بررسی دقیق و بیشتری است.
انصاری اظهار داشت: بر مبنای بررسی كه در تبریز صورت گرفته سهم منابع متحرك در الودگی هوا ۷۲ درصد، منابع خانگی سه درصد و منابع ثابت ۲۵ درصد است كه چنین مطالعه ای باید برای ارومیه هم صورت گیرد.
وی تصریح كرد: زمانی كه در شرایط تشدید آلودگی هوا هستیم باید حواسمان به فعالیت صنایع هم باشد، بنابراین فعالیت این صنایع مانند كارخانه های شن و ماسه و ریخته گری متوقف می شوند تا با این كار مانع انتشار بیشتر آلودگی شویم.


 

1396/09/28
17:25:32
5.0 / 5
2330
تگهای خبر: آلودگی , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی