مدیركل مدیریت بحران استان خوزستان:

50 درصد آتش سوزی ها در حوزه مراتع و صنایع متعلق به خوزستان است

50 درصد آتش سوزی ها در حوزه مراتع و صنایع متعلق به خوزستان است به گزارش حیوان خانگی مدیركل مدیریت بحران استان خوزستان اظهار داشت: حدود 50 درصد آتش سوزی های كشور در سال های 97 و 96 در حوزه مراتع و صنایع متعلق به استان خوزستان بوده است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، کیامرث حاجی زاده ظهر امروز چهارشنبه در کارگروه استانی مقابله با ریزگرد در اداره کل مدیریت بحران با حضور علی محمد طهماسبی، مشاور رئیس سازمان محیط زیست کشور و دبیر ستاد ملی مقابله با ریزگرد کشور، بیان کرد: از بهمن ۹۵ تابحال چهار ابر بحران بزرگ را در خوزستان از سر گذرانده ایم و به جهت اینکه این ابر بحران ها تکرار نشوند لازم است برنامه ریزی مناسب صورت گیرد.
وی اضافه کرد: اولین ابر بحران استان گردوغبار بهمن ماه سال ۹۵ بود که بعد از آن پیام تاریخی مقام معظم رهبری برای خوزستان صادر شد و متعاقب آن دولت وارد عمل شد و مصوبه فرودین ۹۶ که می توان از آن بعنوان یک مصوبه استثنایی یاد کرد که برای استان در همه زمینه ها اجرا شد.
حاجی زاده افزود: یکی از برکات مصوبه فروردین ماه ۹۶ پایداری سیستم برق استان است بطوریکه در بحران های بعدی با عنایت مقام معظم رهبری و توجه رئیس جمهور و دیگر مسئولان نظام توانستیم از یک سیستم برق پایدار در همه بحران ها برخوردار باشیم؛ راه اندازی ایستگاه های برق، سیستم های جی آی اس، راه اندازی ایستگاه های بزرگ برقی، تعویض شبکه های فرسوده که سال ها با مشکل روبه رو بودند همچون مزایا مصوبه فرودین ۹۶ در حوزه برق بودند.
مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان اشاره کرد: مصوبه فروردین ۹۶ تأثیر خوبی را بر برنامه های مقابله با گردوغبار داشت و استان با تمام توان دراین زمینه پای کار آمد و در سطح ملی نیز مورد حمایت قرار گرفت و هماهنگی و تعاملی میان همه بخش ها برای مقابله با گردوغبار صورت گرفت و توانستیم بیش از ۴۰ هزار هکتار از اراضی ریزگرد را کنترل و مدیریت نماییم.
وی خشک سالی سال ۹۷ را دیگر ابر بحران خوزستان نامید و اظهار داشت: این بحران سبب شد خوزستان در آن سال در خیلی از شهرها با تنش آب آشامیدنی و آب کشاورزی روبه رو شود اما با یک حرکت ملی و جهادی طرح آب رسانی «غدیر» به طول ۱۰۰ کیلومتر با لوله ۲ هزار در ضمن ۱۱ ماه انجام شد و بحران بی آبی را در آبادان، خرمشهر، شادگان و حتی اهواز مدیریت کرد.
حاجی زاده افزود: بحران آتش سوزی از دیگر بحران های خوزستان است که با وجود تلاش هایی که برای بازآفرینی مرتع ها و کاشت درخت برای مقابله با ریزگردها صورت می گیرد ولی باز هم جنگل های زاگرس و بیشه زارها در حال نابودی هستند، حدود ۵۰ درصد آتش سوزی های کشور در سال های ۹۷ و ۹۶ در حوزه مراتع و صنایع متعلق به استان خوزستان بود.
وی سیلاب را چهارمین ابر بحران و بعد از آن زلزله و رانش زمین را بعنوان بحران های بعدی خوزستان عنوان نمود و توضیح داد: هیچ استانی در کشور مانند خوزستان این تعداد بحران را در چند سال اخیر با خود به همراه نداشته است.
مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه کنترل و مقابله با گردوغبار در استان، بیان کرد: طی یک تا ۲ سال اخیر بارش های خوبی را داشتیم و ترسالی به وجود آمد اما نباید این ترسالی ها ما را اغفال کند که فکر نماییم دوران خشک سالی در استان به انتها رسیده است.
وی با اشاره به تعطیلی ادارات خوزستان در روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹ براثر ورود گردوغبار به استان، بیان کرد: اطلاعیه گردوغبار بامدادان روز چهارشنبه امروز از طرف اداره کل هواشناسی به اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان صادر شد و پیش بینی آنها این بود که تا ظهر گردوغبار عراقی با غلظت بالا به استان می رسد برای همین بمنظور پیش گیری از حوادث احتمالی، آلودگی هوا و باتوجه به ماه رمضان و روزه دار بودن مردم، ادارات در سطح استان تعطیل شدند و از طرف دیگر باتوجه به وجود ویروس کرونا، مشکلات تنفسی ناشی گردوغبار می تواند سبب مشکلات بیشتری شود.
حاجی زاده افزود: خوزستان هنوز با گردوغبار چه از کانون داخلی و چه در کانون خارجی درگیر هست البته در ترسالی های اخیر در بعضی از کانون های ریزگرد بوسیله پخش سیلاب، باران و کانال های آب کنترل ریزگردها تا حدودی صورت پذیرفته است.
وی بیان کرد: هم اکنون اگر گردوغبار به وقوع می پیوندند مردم انتظار دارند مسئولان باردیگر در مواجه با این بحران درمانده نشوند، هر چند کشور ما با تحریم های ظالمانه روبه رو است و این روزها با وجود شعارهای بشر دوستانه و حقوق بشری برخی کشورها حتی اجازه ورود لوازم درمانی را برای مردم نمی دهند.
مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان تصریح کرد: مقام معظم رهبری اجازه دادند تا از صندوق توسعه ملی اعتباری برداشته شود تا برای مقابله با گردوغبار مورد استفاده قرار گیرد برای همین باید مسئولان پای کار بیایند و با جدیت در این امر ورود کنند، شرح وظایف در زمینه مقابله با ریزگردها بطور کامل مشخص و روشن است و هر دستگاهی باید مطابق با وظیفه خود اقدام نماید.
وی افزود: کنترل عرصه های ریزگرد بر عهده سازمان جنگل های منابع طبیعی و آب رسانی عرصه ها بر عهده جهاد نصر است و دراین زمینه نیز اعتبارت خوبی به آنها داده شده است.
وی با اشاره به همکاری سازمان آب و برق استان در آب رسانی به عرصه های نهال کاری با حرکت جهادی بسیج سازندگی و سپاه پاسداران در این عرصه، بیان کرد: مقرر شده بود شرکت جهاد نصر مسئله تامین آب نهال های کاشته شده را بطور کامل انجام دهد که حالا انتظار ما این است هر چه سریع تر این مسئله را به سرانجام برساند.
حاجی زاده بیان کرد: در سال ۹۷ علی رغم مشکلات آب آشامیدنی در هندیجان اما آب رسانی به نهال ها از کانال کوت امیر قطع نشد؛ پس این کانال از اهمیت بالایی برخوردارست و هم اکنون ایستگاه پمپاژ آن نیاز به اورهال دارد؛ پس انتظار می رود ۱۵ میلیارد تومان برای کانال کوت امیر در اختیار سازمان آب و برق استان قرار داده شود.
وی عنوان کرد: برای مقابله با ریزگردها در بعضی نقاط کاشت نهال مؤثر واقع نمی گردد و انجام این کار به صورتی هدر رفت هزینه شمرده می شود و لازم است روش های دیگری بررسی شود.
مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان اظهار داشت: یکی از کانون های اصلی گردوخاک که همیشه مرکز استان را غافلگیر می کند کانون ریزگرد کریت کمپ و غیزانیه است که باید فکری اساسی برای آن بشود.
وی افزود: در کنار دیگر اقدامات اولویت بندی شده برای مقابله با ریزگردها برخی دستگاه ها وظایف ذاتی دارند بعنوان مثال شهرداری موظف است مسئله کمربند سبز را اجرایی کنند همین طور در کنار آن شرکت هایی که آلایندگی و مشکلاتی دارند مکلف هستند هرساله درصدی را به فضای سبز و نهال کاری اختصاص دهند اما بنظر می رسد مدتی است این اقدامات اجرایی نمی گردد که لازم است دراین زمینه پیگیری لازم صورت گیرد.
حاجی زاده بیان کرد: اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان نیز سال قبل ۱۸ دستگاه ماشین چند منظور شست وشوی معابر و مه پاش را تهیه کرد و در اختیار شهرداری ۱۸ شهرستان قرار داد که هم اکنون نیز برای ضدعفونی معابر در مقابله با کرونا نیز به کمک آمده اند اما تعداد این ماشین ها کافی نیست.


منبع:

1399/02/18
14:30:20
5.0 / 5
2008
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی