مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان:

ثبت تصویر ۵ قلاده پلنگ ایرانی در منطقه شكار ممنوع آرسك

ثبت تصویر ۵ قلاده پلنگ ایرانی در منطقه شكار ممنوع آرسك به گزارش حیوان خانگی مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان اظهار داشت: با نصب دو دستگاه دوربین تله ای در محل تنگه آكسی و نعنایی منطقه ‏شكارممنوع سفیدكوه آرسك تصویر پنج قلاده پلنگ به ثبت رسید‎.‎عباسعلی دامنگیر در گفتگو با خبرنگار مهر از ثبت تصاویر پنج قلاده پلنگ ایرانی در منطقه كوه آرسك دامغان اطلاع داد و اظهار داشت: با نصب دو دستگاه دوربین تله ای در دونقطه نزدیك به هم در محل تنگه آكسی و نعنایی منطقه شكارممنوع سفیدكوه آرسك از مهم ترین زیستگاه های پلنگ ایرانی طی هفته گذشته تصویر پنج قلاده پلنگ ثبت شد.
وی بابیان اینكه كمتر در نقطه ای از ایران در یك محدوده جغرافیایی پنج قلاده پلنگ مشاهده می شود، اضافه كرد: این نشانه غنی بودن منطقه ازنظر طعمه و همینطور جمعیت علف خواران، سلامت زیستگاه و وجود امنیت و حفاظت این منطقه است.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان همینطور اظهار داشت: تعامل، آموزش و فرهنگ سازی جوامع بومی و محلی، مشاركت دادن سایر اقشار مختلف دامداران، كوه نوردان، معدن كاران و دوستی مردم با طبیعت و محیط زیست و احیاء چاه ها و چشمه ها تأثیر به سزایی در امر حفاظت و ازدیاد جمعیت حیات وحش دارد.
دامن گیر در ادامه خاطرنشان كرد: این موفقیت را مرهون كنترل و پایش مستمر و شبانه روزی محیط بانان سخت كوش منطقه هستیم كه باوجدان، عشق و علاقه و احساس مسئولیت می كوشند تا انفال الهی حفاظت شوند.
وی با اشاره به اینكه رفتار پلنگ ها در تصاویر به خوبی مشخص است، اضافه كرد: پلنگ ها مانند اغلب گربه سانان دیگر زندگی انفرادی دارند و فقط در فصل جفت گیری كنار هم زندگی می كنند، آن ها قلمرویی را برای خود مشخص كرده و به شدت برای حفظ آن تلاش می كنند.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان بابیان اینكه پلنگ ها در مناطقی كه آرامش باشد، روز و شب در حال فعالیت هستند، بیان كرد: درجاهایی كه احساس خطر كنند شب ها آن هم بااحتیاط ظاهر می شوند مهم ترین نكته این تصاویر مشاهده پلنگ طی چند مرحله در طول روز است كه مؤید آرامش و امنیت زیستگاه است.
دامن گیر افزود: وجود یك مادر و دو توله در سال جای بسی شادمانی و رضایتمندی دارد كه در این برهه از زمان كه زیستگاه های كشور دستخوش تغییرات و حوادث زیادی مانند خشك سالی و جزیره ای شدن مناطق، شكار و صید غیرمجاز، استفاده از طعمه های آلوده برای گوشت خواران، وجود این پلنگ با توله نشانه سلامت اكوسیستم است.
 

1396/10/04
15:52:49
5.0 / 5
3533
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی