چرایی افزیش غلظت ازن در تهران و پیش بینی تابستانی آلوده

چرایی افزیش غلظت ازن در تهران و پیش بینی تابستانی آلوده حیوان خانگی: شاخص آلودگی هوای تهران روز گذشته در حالی در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفته كه آلاینده «ازن» تنها یك عدد با شاخص هوای ناسالم برای همه افراد فاصله داشت. مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران می گوید كه با سختگیرانه تر شدن اندازه گیری آلاینده ها، انتظار اعلام غلظت های بالایی از ازن را در تابستان داریم.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، روز گذشته (۲ خرداد) کیفیت هوا در تهران منتهی به ۱۱ بامداد با شاخص میانگین ۱۴۹ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. برمبنای اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزایش غلظت آلاینده ازن سبب شد که تهران اولین روز آلوده سال ۹۹ را داشته باشد. البته قبل از این نیز طی سال جاری هوای تهران برای ساعاتی در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت اما محدود بودن ساعات آلودگی هوا سبب شد شاخص میانگین کیفیت هوا همچنان در شرایط سالم قرار گیرد. اعلام آلاینده ازن بعنوان شاخص آلودگی هوا در تهران به نسبت موضوع جدیدی است، چونکه حدود سه سال است که اندازه گیری غلظت آلاینده ازن در تهران دقیق تر و جدی تر از سال های قبل انجام شده است.

ازن آلاینده ماه های گرم سال است چونکه افزایش شدت تابش خورشید پیش سازهای این آلاینده را فعال می کند اما درحالیکه هنوز گرمای شدید هوا به تهران نرسیده، آلاینده ازن افزایش قابل توجهی یافته است. افزایش غلظت آلاینده ازن طی سال قبل در ماه های گرم سبب شد که کیفیت هوای تهران ۲۴ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و یک روز در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار گیرد.
منابع افزایش غلظت ازن چیست؟
در مورد چگونگی تشکیل آلاینده ازن باید اظهار داشت که پیش سازهای آن مواد آلی فرار (VOC) و ناکس یا اکسیدهای نیتروژن است. در واقع به صورتی خودرو های دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای ازن هستند و تمامی این منابع در حضور گرما و نور خورشید، ازن را تولید می کنند همین طور استفاده از سوخت گازوییل در نیروگاه ها و پالایشگاه ها می تواند در افزایش غلظت ازن نقش داشته باشد.
علت افزیش غلظت آلاینده ازن در تهران
حسین شهیدزاده - مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران - در گفت و گو با ایسنا درباره چرایی افزایش آلاینده ازن می گوید: دلیل مهم افزایش غلظت آلاینده ازن، تغییر نحوه محاسبه شاخص ها است. از شروع امسال برمبنای ابلاغ سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت نحوه اندازه گیری آلاینده ها تغییر نمود و سختگیرانه تر شد.

وی افزود: علاوه بر این عدم اجرای طرح ترافیک و توقف وزش باد در تهران، سبب افزایش غلظت آلاینده «ازن» شده است.

به گفته وی، هم اکنون غلضت اوزن در تهران نسبت به زمان مشابه سال قبل بسیار بالاتر است و باتوجه به این مساله می توانیم انتظار اعلام غلظت های بالایی از ازن را در تابستان داشته باشیم.
ازن چه تاثیری روی سلامت افراد دارد؟
آلاینده ازن مانند هر آلاینده دیگری تاثیراتی سوء بر سلامت انسان دارد. برمبنای اعلام دانشگاه های علوم پزشکی مواجهه با این آلاینده می تواند سبب تحریک سیستم تنفسی، ایجاد سرفه، تحریک گلو، درد قفسه سینه، ایجاد و تشدید آسم و آلرژی و در صورت مواجهه مکرر سبب تخریب بافت ریه شود. این عوارض در کودکان و سالمندان و افراد دارای بیماری های تنفسی عوارض بسیار جدی تری را به همراه دارد. بدین جهت به افراد جامعه سفارش می شود که در بعضی ساعات ظهر و عصر که تابش خورشید به بیشترین مقدار خود می رسد حضور خود در فضاهای باز را کاهش دهند همین طور بهتر است که گروه های حساس در روزهایی که شاخص آلاینده ازن افزایش می یابد از کارهای طولانی و سنگین در فضاهای باز اجتناب کنند.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، غلظت ازن از شروع سال تابحال شش روز بعنوان آلاینده شاخص هوای پایتخت اعلام شده است.

منبع:

1399/03/03
14:12:45
5.0 / 5
1757
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , باد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی