مدیركل محیط زیست شهرداری تهران خبر داد

مشوق های آخر كار برای ساختمان های سبز

مشوق های آخر كار برای ساختمان های سبز به گزارش حیوان خانگی مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اظهار داشت: ساختمان هایی كه از انرژی های پاك استفاده كنند و سیستم آبچرخانی و مدیریت پسماند داشته باشند؛ مشمول دریافت مشوق های آخر كار می شوند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، شینا انصاری، درباره توسعه انرژی های پاک در ساختمان های مسکونی شهر تهران اظهار داشت: باآنکه در فضاهای عمومی شهر به سمت استفاده از انرژی های پاک حرکت شده؛ اما شهرداری مسئول تجهیز ساختمان های مسکونی به زیرساخت های انرژی پاک نبوده و سازمان انرژی های نو در وزارت نیرو باید این اقدام را انجام دهد که تکلیف قانونی هم در این حوزه دارد؛ اما شهرداری تهران موضوعی را در چارچوب یک لایحه در دستور کار خود قرار داده است که ساخت و سازهایی که در تهران انجام می شود اگر در رده ساختمان های سبز و سازگار با محیط زیست باشند، یعنی اگر از انرژی های تجدید پذیر استفاده کنند، سیستم بازچرخانی آب داشته، همینطور فضای سبز کافی در نظر گرفته و مدیریت پسماند استاندارد داشته باشند. مشمول دریافت مشوق های آخر کار می شوند.
بهینه سازی مصرف انرژی؛ هدف شهرداری تهران
مصرف انرژی در ایران چهاربرابر استاندارد جهانی است، پایین بودن بهای سوخت فسیلی از یک سو و نبود زیرساخت استفاده از انرژی های پاک از سوی دیگر سبب شده تا در الگوی شهرسازی کلانشهرهایی همچون تهران، مصرف انرژی های تجدیدپذیر جایگاه مناسبی نداشته باشد اما این وضعیت درحالی است که شهرداری تهران از سال ها قبل مبادرت به تجهیز بوستان ها و فضای عمومی شهر با زیرساخت های استفاده از انرژِی های تجدیدپذیر کرده و سال جاری هم در جهت برنامه توسعه سوم شهر تهران مقرر است در سطح شهر، بالغ بر ۶۳۰ کیلووات ساعت انرژی پاک تأمین کند تا پایتخت به سمت توسعه انرژی های پاک حرکت نماید.
انصاری در اینباره اظهار داشت: ایران به علت داشتن منابع نفتی ارزان، مصرف نادرست و اسراف منابع بخصوص در مصارف خانگی و همچنین الگوی نادرست مصرف دارای مشکلات زیست محیطی است که نشان داده است مصرف فراورده های نفتی در کشور در کمتر از دو دهه، سه برابر افزایش یافته و سالانه متوسط مصرف انرژی رشدی حدود ۱۰ درصد داشته است. از همین رو شهرداری تهران مدیریت انرژی را از دو جنبه پیگیری می کند، در وهله نخست، مبحث در ساختمان های تحت تملک شهرداری تهران مدنظر قرار دارد تا در ساختمان های خود ممیزی برای هدر رفت انرژی داشته باشد. برنامه ای هم که در این حوزه وجود دارد این است که برای اولین بار امسال ممیزی انرژی برای ۲۵۰ ساختمان تخت تملک شهرداری با هدف تعیین رتبه انرژی و ارتقای این رتبه صورت گیرد.
او اضافه کرد: جنبه دیگری که در مصرف انرژی مورد نظر شهرداری تهران قرار دارد استفاده از انرژی های تجدید پذیر و حرکت به سمت استفاده از انرژی های پاک بوده که در مصوبه برنامه توسعه سوم شهر تهران هم به این مورد اشاره شده است. از همین رو سال جاری به تفکیک مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، مقرر است بالغ بر ۶۳۰ کیلووات ساعت از انرژی های تجدیدپذیر استفاده گردد که عموما به صورت نیروگاه های خورشیدی کوچک مقیاس هستند. اما باید توجه داشت آنچه سرعت حرکت تهران را به سمت استفاده از انرژِ های تجدیدپذیرکم می کند، مسئله تحریم هاست که سبب شده تجهیزات مورد احتیاج به کندی تهیه شود.
زباله های محیط زیستی
انصاری به شهر اظهار داشت: مبحث دیگری هم در بحث انرژی وجود دارد که از راه سازمان مدیریت پسماند پیگیری می شود، مبحث استحصال انرژی پایدار از پسماندهای خانگی تهران بوده که مقرر است تا آخر برنامه سوم توسعه شهر تهران، پنج مگاوات انرژی از راه پسماند تامین گردد.
طبق گزارش سایت شهر، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره اعتبار مورد نیاز برای حرکت تهران به سمت توسعه انرژی های پاک بیان نمود: دارایی های سرمایه ای شهرداری تهران در حوزه انرژی که شامل هوشمندسازی، توسعه انرژی های پارک و بهینه سازی مصرف انرژی است، بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان بوده که با تمرکز بر توسعه انرژی های تجدید پذیر، حالا موجود است؛ اما این رقم برای این امر کافی نیست. برای سال جاری در جهت رسیدن به هدف تأمین ۶۳۰ کیلووات بر ساعت انرژی پاک، ۴۰ میلیارد اعتبار پیشبینی شده است که این اعتبار به تفکیک به مناطق ۲۲ گانه تهران داده می شود.1399/03/16
23:46:25
5.0 / 5
1589
تگهای خبر: آب , باد , پارك , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی