مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی:

برای زادآوری ایران فرصت را از دست ندهیم

برای زادآوری ایران فرصت را از دست ندهیم به گزارش حیوان خانگی به دنبال انتقال سه یوزپلنگ آسیایی از پارك پردیسان به منطقه حفاظت شده توران و اعلام نصب تله های زنده گیری یوزپلنگ نر برای كمك به زادآوری «ایران» (یكی از سه یوز منتقل شده )در محدوده پارك ملی توران، مدیرعامل انجمن یوپلنگ ایرانی اظهار داشت: یوزپلنگ سه ساله ماده ای كه حالا در منطقه حفاظت شده توران در استان سمنان نگهداری می شود هنوز شانس زیادی برای زادآوری دارد بدین سبب نباید فرصت را از دست بدهیم.مرتضی پورمیرزایی در گفت و گو با ایسنا تاکیدکرد: سن «ایران» در حال بالا رفتن است بدین سبب نباید همانند دلبر – یوزپلنگ ماده ۱۰ ساله پارک پردیسان- که سن او بالا رفت فرصت را از دست دهیم البته بعضی می گویند دلبر نیز شانس زدآوری دارد و برخی مخالف این نظر هستند اما تشخیص این مسئله نیاز به بررسی های دامپزشکان دارد.

مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی درباره نگرانی های موجود حول طرح زنده گیری یوز نر و زادآوری «ایران»، اظهار داشت: در هر صورت «ایران» در بهترین دوران خود برای زادآوری قرار دارد و ما چاره دیگری برای حفاظت از گونه هایی نداریم که در اسارت هستند. درست است که این اقدام با ریسک های زیادی هم راه است اما چاره دیگری وجود ندارد و باید در امتداد حفظ و ایجاد جمعیت پشتیبان در اسارت اقدامی نماییم.

وی اشاره کرد: اجرای این طرح باید با بهره گیری از روش های درست و به درستی انجام و تا حد ممکن با کمترین ریسک عملی شود. تا جایی که اطلاع دارم اداره کل سمنان در تلاش است تا از مشاوران خارجی برای کاهش ریسک اجرای این طرح کمک بگیرد.

مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی با اشاره به دیدگاه برخی دوستداران حیات وحش درباره لزوم تمرکز بیشتر بر حفظ یوزپلنگ های آزاد تا تکثیر یوزپلنگ در اسارت، اشاره کرد: حالا هم تمرکز بر حفاظت از یوز در زیستگاه های طبیعی است یعنی تغییر محسوسی نسبت به حفاظت ازیوز در زیستگاه های طبیعی یا رها شدن آنها نمی بینم علاوه بر اینکه محیط بانان در کوشش برای افزایش این زیستگاه ها هستند. انجمن ما نیز در تلاش است تا زیستگاه های طبیعی یوزپلنگ های آزاد رها نشود پس زیستگاه های طبیعی و یوزپلنگ های آزاد رها نشده اند.
وی افزود: اجرای طرح تکثیر یوزپلنگ های در اسارت فقط گزینه ای موازی حفاظت از یوزپلنگ های آزاد است. در صورتیکه در گذشته در تهران نیز تلاش هایی در زمینه تکثیر یوزپلنگ های در اسارت صورت گرفت که بهر دلیلی منجر به زادآوری دلبر(یکی از یوپلنگ های در اسارت) نشد اما زیستگاه طبیعی اساسا نباید رها شود.

پورمیرزایی درباره علت اهمیت رها نشدن زیستگاه های طبیعی یوزپلنگ توضیح داد: اگر طرح زادآوری «ایران» موفقیت آمیز باشد و بتوانیم زاده ای از آن داشته باشیم، شاید بعد از چندین سال بتوانیم توله یوزپلنگ های در اسارت را با بهره گیری از روش هایی که وجود دارد به زیستگاه های طبیعی بازگردانیم اما اگر زیستگاهی برای آنها باقی نمانده باشد در آن صورت حفظ گونه در اسارت نیز معنا ندارد بدین سبب نه برنامه ای برای رها کردن زیستگاه ها وجود دارد، نه باید اجازه دهیم چنین اتفاقی رخ دهد.

وی افزود: اجرای طرح زنده گیری یوزپلنگ نر باید به درستی صورت گیرد. بدین جهت باید از نظر کارشناسان دراین زمینه استفاده نمود. طرح زنده گیری یوزپلنگ و سایر حیوانات یک روش معمول در دنیا است و اینکه ما و برخی کارشناسان کمی نسبت به اجرای آن نگران هستیم به این علت است که این اقدام تابحال در کشور انجام نشده است اما باید این را در نظر داشته باشیم که چنین اقدامی در دنیا معمول است و ما نیز می توانیم از آن استفاده نمائیم.

مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی همین طور ضمن تاکید بر اینکه راهی برای انتخاب گونه ای که در تله زنده گیری به دام می افتد، وجود ندارد، تاکیدکرد: لازم نیست نگران باشیم که گونه ماده یا نر یوزپلنگ در این تله بیفتد بلکه عملکرد ما پس از به تله افتادن حیوان مهمست یعنی به محض اینکه فرستنده های فعال در تله، سیگنال فرستاد که حیوانی در تله به دام افتاده است گروه حاضر در عرصه باید به سرعت وارد عمل شود و خودرا به تله برساند و شرایط را بررسی کند تا درصورتی که یوزپلنگ نر در تله زنده گیری به دام افتاده باشد آنرا به سرعت منتقل کنند و اگر گونه دیگری به تله افتاده بود، هرچه سریعتر مبادرت به رهاسازی آن کنند.

پورمیرزایی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه طی تمام جلساتی که پیش از اعلام این طرح در سازمان حفاظت محیط زیست انجام شد تاکید زیادی بر زنده گیری یوزهای نر از استان یزد شد، اظهار داشت: این پیشنهاد عنوان شد چونکه سال هاست در زیستگاه یوزپلنگ های استان یزد هیچ ماده ای از این گونه مشاهده نشده است و همین موضوع موجب می شود احتمال بسیار کمی از وجود یوزپلنگ ماده در این منطقه وجود داشته باشد، به همین جهت احتمال به دام افتادن گونه ماده در تله در این منطقه حدودا بعید بنظر می رسد.

وی درباره دیگر دلیلهای تاکید بر انجام عملیات زنده گیری یوزپلنگ نر از استان یزد توضیح داد: یوزپلنگ های نری که در استان یزد وجود دارند حدود ۱۰ سال سن دارند و به سبب اینکه گونه ماده ای در این منطقه وجود ندارد، این یوزپلنگ ها نر نتوانسته اند نقش خودرا در طبیعت ایفا کنند بدین سبب بهتر است نرها از منطقه یزد زنده گیری شوند تا از منطقه توران که در آن زادآوری وجود دارد. بدین جهت تلاش بر این است تا با اداره کل محیط زیست استان یزد به توافقی بر سر زنده گیری یوزپلنگ نر از این استان صورت گیرد و به منطقه توران در استان سمنان منتقل شود.

پور میرزایی در ادامه اظهار نمود: زنده گیری یوزپلنگ نر از استان یزد می تواند کم خطرترین و مفیدترین نحوه اجرای طرح تکثیر در اسارت باشد چونکه در وهله اول با این کار می توان احتمال خطر به دام افتادن یوزپلنگ ماده در تله را به حداقل رساند همین طور به سبب اینکه یوزهایی که حالا در اسارت هستند از زیستگاه شمالی کشور هستند و یوزهای موجود دراستان یزد متعلق به زیستگاه جنوبی هستند، این دو جمعیت سال های زیادی از یکدیگر جدا بوده اند، می توانیم از ادغام این دو گونه با یکدیگر به لحاظ ژنتیکی به نتایج خوبی دست پیدا نماییم و به یک تنوع ژنی خوبی برسیم.

مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی افزود: اگر ژن های یوزپلنگ های هر دو گونه نر و ماده شبیه به هم و از یک زیستگاه باشند، به سبب اینکه این دو گونه خویشاوند هستند، توله های آنها نمی توانند به لحاظ ژنتیکی کیفیت خوبی داشته باشند اما اگر یوزپلنگ های زیستگاه جنوبی و شمالی که خیلی وقت است از یکدیگر جدا شده اند با یکدیگر تکثیر شوند، این مسئله می تواند در بحث توله ها کمک زیادی به ما کند چون یکی از اشکالات تکثیر در اسارت پایین بودن تنوع ژنی است بدین سبب از این دو نظر یعنی تنوع ژنی و کاهش احتمال به دام افتادن گونه ماده در تله، بسیار مهمست که بتوانیم یوزپلنگ نر را از استان یزد بگیریم.

وی اشاره کرد: اجرای طرح زنده گیری یوزپلنگ نر و تکثیر در اسارت ایران در هرصورت اتفاق می افتد و توسط اداره کل محیط زیست سمنان پیگیری می شود و انجمن یوزپلنگ ایرانی زیاد در آن دخیل نیست اما اهتمام می نماییم مشورت های لازم را به اداره کل محیط زیست استان ارائه دهیم تا اجرای این طرح، کم خطر و با موفقیت پیش برود.

پورمیرزایی در آخر صحبت های خود با اشاره به اینکه از گروه ها و افراد مختلف در زمینه حفاظت و طرح زادآوری «ایران» دعوت به کمک کرده ایم، اظهار داشت: هر کسی می تواند کمک نماید یا مشورت بدهد یا کارشناسان خارجی را به اداره کل محیط زیست استان سمنان وصل کند، و هر کمکی که می تواند به این پروژه کند را انجام دهد. خوشبختانه اداره کل سمنان نیز نسبت به این مساله با نگاهی باز عمل می کند و مشورت ها را می پذیرد بدین سبب باید تلاش نماییم که آنها را در این راستا کمک نماییم تا خطرات احتمالی کمتر شود.

منبع:

1399/03/17
14:34:06
5.0 / 5
1529
تگهای خبر: باد , پارك , پزشك , پلنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی