نقش اساسی جنگل های زاگرس در زندگی ساكنان ۱۱ استان زاگرس نشین

نقش اساسی جنگل های زاگرس در زندگی ساكنان ۱۱ استان زاگرس نشین به گزارش حیوان خانگی رئیس مركز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها با اشاره به اینكه جنگل های زاگرس یك منطقه راهبردی برای كشور است، اظهار داشت: معیشت حدود 1.5 میلیون نفر از مردم ساكن در این مناطق وابسته به جنگل های زاگرس است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا فریبرز غیبی با اعلان اینکه جنگل های زاگرس یکی از مهم ترین رویشگاه های جنگلی کشور هستند و بیش از ۸۰ درصد عشایر کشور و بیش از ۵۰ درصد دام کشور در آن منطقه وجود دارد، اظهار نمود: معیشت حدود ۱.۵ میلیون نفر از مردم ساکن در این مناطق وابسته به جنگل های زاگرس است. ۴۰ درصد آب کشور از آن منطقه تامین می شود و این مناطق در وضعیت اجتماعی و اقتصادی ۱۱ استان زاگرس نشین نقش اساسی دارند و بطور کل یک منطقه راهبردی برای کشور است.

وی افزود: منطقه زاگرس حدود ۳۰ میلیون هکتار وسعت دارد که در این ۳۰ میلیون هکتار، شش میلیون هکتار جنگل است و تیپ جنگل ها نیز بلوط است؛ گونه مقاوم و خشکی پسندی که قدمتی بیش از ۵۵۰۰ سال دارند همین طور ۱۸۰ گونه درختی و درختچه دراین جنگل ها وجود دارد.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها اشاره کرد: مطالعات انجام شده در زاگرس نشان داد که ۶۰ درصد جنگل های زاگرس دارای تاج پوشش درختی و درختچه ای کمتر از ۲۵ درصد هستند که این امر علاوه بر تاثیر عوامل طبیعی نظیر خشکسالی و سیل و اثرات تغییر اقلیم و... متاثر از عوامل انسانی نظیر فشاردام، زراعت زیرآشکوب، قطع درختان بمنظور مصارف سوختی و تغییر کاربری، آتش سوزی و... بوده و یکی از اهداف مهم سازمان جنگل ها در زاگرس توسعه و احیا و غنی سازی این جنگل ها با گونه های بومی و با مشارکت جوامع محلی است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، غیبی در آخر با اشاره به اینکه هنوز برآوردی از میزان خسارت وارد شده به مناطقی که گرفتار آتش سوزی شده اند وجود ندارد، اظهار داشت: در منطقه ۱۰۰ هکتاری حفاظت شده خاییز آتش سوزی رخ داده است که بر طبق آمار مسئولان منطقه، ۴۰ درصد از این ۱۰۰ هکتار لطمه دیده و در نخستین فرصت خسارت های وارد شده برآورد خواهد شد و مناطق لطمه دیده امسال اساسا احیا خواهند شد.
1399/03/17
23:04:13
5.0 / 5
1577
تگهای خبر: آب , اقلیم , درخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی