یك متخصص تغییر اقلیم تشریح كرد

جنگل های غرب مانند انبار باروت است

جنگل های غرب مانند انبار باروت است به گزارش حیوان خانگی یك متخصص تغییر اقلیم و بلایای جوی ضمن بیان اینكه آتش سوزی های جنگلی دو پارامتر اقلیمی و انسانی دارد، اظهار داشت: شكست ناگهانی دما در كشور خشك شدن پوشش انبوه گیاهی را به دنبال داشت و هم اكنون این پوشش انبوه خشك شده مانند انبار باروت است.سینا صمدی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه وقوع آتش در جنگل ها در دو بخش عوامل انسانی و پارامترهای اقلیمی قابل بررسی است، اظهار نمود: انسان در بخشی از جنگل ها که به آن دسترسی دارد می تواند با رعایت نکردن برخی موارد مانند رها کردن زباله ها، روشن کردن آتش و... سبب وقوع آتش شود. از طرفی تغییر پارامترهای اقلیمی می تواند به طورکلی روی پوشش های سبز و جنگل ها اثرگذار باشد.
عوامل انسانی و پارامترهای اقلیمی در کنار یکدیگر بر وقوع آتش موثرند
وی با تاکید بر اینکه جهت بررسی و مدیریت آتش سوزی های جنگلی باید عوامل انسانی و پارامترهای اقلیمی را در کنار یکدیگر ببینیم، خاطرنشان کرد: زمانی که با تغییرات اقلیمی مواجه باشیم، پارامترهای مختلفی همچون دما و رطوبت به صورت ناگهانی افزایش یا کاسته می شود و این عامل روی پوشش سطح جنگل ها و مراتع اثراتی را خواهد داشت. به صورت کلی هرگونه تغییر در پارامترهای اقلیمی و به هم خوردن شرایط نرمال می تواند سبب ایجاد مشکلاتی برای ما شود.
پوشش انبوه خشک گیاهی مانند انبار باروت است
مدیر گروه پژوهشی تغییر اقلیم و بلایای جوی مرکز اقلیم شناسی سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه یکی از تبعات تغییرات اقلیمی افزایش پدیده های حدی است، اظهار داشت: به صورت مثال پدیده های حدی زمانی اتفاق می افتد که تغییرات دما با ریتمی نرمال در یک محیط رخ ندهد یا تغییرات محسوسی در بارش های یک منطقه ایجاد شود. تمامی این موارد ایجاد تغییراتی روی پوشش گیاهی را به دنبال دارد. برای مثال منطقه ای که به بارش های متعادل و نرمال عادت کرده است، در صورت وقوع بارش های شدید ناگهانی با افزایش پوشش سطح مواجه می شود و این پوشش سبز انباشته با شکست ناگهانی دما و افزایش آن به پوشش خشک انباشته تبدیل می شود که مانند یک انبار باروت عمل می کند.

صمدی در ادامه اظهار داشت: پیش از این وزش بادهای گرم می توانستند سبب وقوع آتش سوزی در جنگل های کشور ما شوند اما هم اکنون با تغییر پارامترهای اقلیمی و بارش های شدید و گرم شدن سریع هوا وزش بادهای ملایم می توانند باعث وقوع حریق در پوشش انباشته خشک جنگل ها و مراتع شوند. طبیعت اگر شرایط نرمال خویش را داشته باشد پوشش آن به تدریج خشک می شود و خود می تواند موارد مختلف دما، رطوبت و باد را متعادل کند. ما در جنگل های زاگرس شاهد افزایش بارش ها و به تبع آن انباشت پوشش گیاهی بودیم بنابراین شکست افزایشی ناگهانی دما اکوسیستم را برای آتش سوزی مستعد کرد.
گاهی اوقات طبیعت خودسوزی می کند
به گفته این متخصص تغییر اقلیم و بلایای جوی، طبیعت گاهی برای رسیدن به تعادل مبادرت به خودسوزی می کند که این نوع از آتش سوزی می تواند به پایداری جنگل کمک نماید اما فراموش نکنیم که این نوع از آتش سوزی ها طبیعی است و پدیده تغییر اقلیم یا انسان سبب وقوع آنها نمی گردد.

وی با اشاره به اینکه تبعات تغییر اقلیم در همه نقاط جهان یکسان نیست و برای مثال در اروپا افزایش سطح پوشش گیاهی سبب وقوع پدیده بهمن در زمستان ها می شود، اظهارکرد: گاهی اوقات ما در کنار تغییر پارامترهای اقلیمی، دخالت های انسانی در طبیعت را هم داریم که شرایط وقوع آتش سوزی را تشدید می کند. هم اکنون مدل هایی که برای پیشبینی وقوع آتش در جنگل ها طراحی می شوند بر مبنای پارامترهای تغییرات اقلیمی و عوامل انسانی هستند.
پدیده های حدی وقوع آتش در جنگل ها را تشدید می کند
مدیر گروه پژوهشی تغییر اقلیم و بلایای جوی مرکز اقلیم شناسی سازمان هواشناسی اضافه کرد: افزایش پدیده های حدی یکی از تبعات تغییر اقلیم است و این پدیده های حدی وقوع آتش در جنگل ها را تشدید می کند. از طرفی تغییرات اقلیمی در کره زمین سبب گشته است که رودبادهای جنب حاره ای تغییراتی کنند و این تغییرات بخصوص مناطق میانی کره زمین را مستعد آتش سوزی های اقلیمی کند.

این متخصص تغییر اقلیم و بلایای جوی در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینکه گرمایش جهانی هم یکی از اثرات تغییر اقلیم است، توضیح داد: سناریوهای مختلفی درباره پیشبینی وضعیت اقلیمی آینده کره زمین وجود دارد. بر مبنای بعضی از آنها تا سال ۲۱۰۰ میلادی دمای هوا در کل کره زمین بین ۱.۵ تا سه درجه افزوده می شود. این افزایش دما در مناطق مختلف جهان بسته به پارامترهای اقلیمی متغیر خواهد بود.
با تغییرات اقلیمی سازگار شویم
صمدی با ابراز نگرانی از اینکه طی یک دهه آینده با بحث تغییرات حاد اقلیمی مواجه خواهیم بود، اظهار داشت: لازم است همه کشورها نگرش همسویی به تغییرات اقلیمی داشته باشند. هم اکنون کشورهای مختلف صنعتی و غیرصنعتی بر مبنای سود و زیان خود به این مورد می نگرند، درحالی که اهمیت تغییرات اقلیمی برای همه کشورها باید قابل درک باشد. بعد از آشنایی با تغییرات اقلیمی و پیشبینی آن در آینده باید بتوانیم راهکارهای سازگاری با آنرا در جامعه تبیین نماییم.

مدیر گروه پژوهشی تغییر اقلیم و بلایای جوی مرکز اقلیم شناسی سازمان هواشناسی در انتها خاطرنشان کرد: برای مثال سازگاری کشت های کشاورزی با تغییرات اقلیمی کشورها و به حداقل رساندن استفاده از عواملی که سبب ایجاد تغییرات اقلیمی می شوند (مانند سوخت های فسیلی) همچون راهکارهای سازگاری است. اگر تغییرات اقلیمی و راهکارهای سازگاری با آن مدیریت نشوند کمتر از ۴۰ سال آینده بخش هایی از کره زمین از پا در خواهند آمد.
1399/03/25
13:57:37
5.0 / 5
1639
تگهای خبر: اقلیم , باد , سازمان , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی