رئیس حفاظت محیط زیست شوشتر:

سالانه 30 هزار هكتار زمین كشاورزی در شوشتر به آتش كشیده می شود

سالانه 30 هزار هكتار زمین كشاورزی در شوشتر به آتش كشیده می شود به گزارش حیوان خانگی رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان شوشتر اظهار داشت: هر سال بیشتر از ۳۰ هزار هكتار زمین كشاورزی در شهرستان شوشتر به آتش كشیده می شود.بهروز نجاتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: هر سال بیشتر از ۳۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در شهرستان شوشتر آتش زده می شود که تا کنون چندین فقره پرونده قضائی در این خصوص تشکیل شده است.
وی اضافه کرد: این آتش سوزی های زمین های کشاورزی بیشتر در مناطق بخش شعیبیه، مرکزی و میان آب اتفاق می افتد.
نجاتی در مورد صدمه های این آتش سوزی ها بیان نمود: آتش سوزی زمین های کشاورزی سبب خسارت و صدمه به بافت خاک، از بین رفتن مواد آلی و میکرو ارگانیسم های موجود در خاک و در دراز مدت کاهش تولید محصول را می شود. از لحاظ زیست محیطی هم این امر سبب ایجاد آلودگی هوا، تولید دی اکسید کربن و گازهای گلخانه ای می شود.
وی افزود: دود ناشی از این آتش سوزی ها همینطور نقش مستقیم در سلامت انسان ها دارد که سبب سر درد، تنگی نفس، سوزش چشم و دیگر بیماری ها به بدن انسان ها می شود.
رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان شوشتر با عنایت به این که آتش زدن زمین کشاورزی جرم است، اظهار داشت: طبق قانون هوای پاک و مدیریت پسماند سوزاندن بقایای کشاورزی ممنوع می باشد و سفارش می شود که کشاورزان با کمک اداره جهاد کشاورزی و با استفاده از کود ازته یا ادوات کشاورزی و ادوات مکانیزه نسبت به رفع مشکل اقدام نمایند.
وی در انتها در جهت اقدامات اداره حفاظت محیط زیست شوشتر خاطرنشان کرد: به منظور فرهنگ سازی در این حوزه، برگزاری دوره های آموزشی، اطلاع رسانی از راه فضای مجازی، ارسال پیام و نصب بنر و توزیع بروشور در این شهرستان انجام شده است.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، باور رایج و نادرستی در بین کشاورزان وجود دارد که آنان را وا می دارد تا غنای زمین های کشاورزی خویش را با سوزاندن از بین ببرند. برخی مزرعه داران برای کشت زود هنگام و کاشتن محصولات جدید مبادرت به چنین کاری کرده و برخی دیگر معتقدند برای از بین بردن آفت ها باید زمین را به آتش کشید. البته هر دو مورد اشتباه است. کاه و کلش یا همان بقایای محصولات کشاورزی حاوی مواد آلی است که برای حاصلخیزی زمین اهمیت دارد و سوزاندن آنان سبب از بین رفتن این مواد می شود.منبع:

1399/04/28
13:09:30
5.0 / 5
1570
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی